22.09.2021

Cała prawda o montażu LPG w Twoim aucie

W świetle rosnących cen paliw Polacy wciąż rozważają montaż LPG w swoim samochodzie. Czy to dobry pomysł, gdy w przyszłości mają zostać wprowadzone zielone strefy, a Unia Europejska walczy z emisją zanieczyszczeń do środowiska? Sprawdziliśmy to dla Was!

Polacy wciąż chętnie wybierają instalację LPG do swoich samochodów. Dzieje się to głównie ze względu na wysokie ceny paliwa, a także prognozowane podwyżki opłat za tankowanie. LPG jest wciąż bardzo tanie na rynku, a inwestycja w jego montaż szybko zwróci się w trakcie użytkowania. Jednak, czy to wciąż jest opłacalne, w świetle nadciągających zmian Europy w zieloną i wolną od spalin?

 

Popularność LPG nie maleje

Montaż instalacji gazowej wciąż jest bardzo powszechny wśród zmotoryzowanych Polaków. Wielu z nich decyduje się na to rozwiązanie, ze względu na mniejszy koszt utrzymania samochodu, gdyż ceny za 1l LPG na rynku są wciąż bardzo niskie.

Pierwsze próby zastosowania tej technologii podjęto już 20 lat temu i od tego czasu jej popularność nie maleje. Nie oznacza to, że jest to jednak przestarzałe rozwiązanie, którego należy się wystrzegać.

  • Gazowe układy zasilania samochodów wciąż ewoluują i są dopracowywane tak, by móc nadążyć za dynamicznymi zmianami w technice silnikowej, którą proponują obecnie producenci. Nawet do najnowocześniejszych pojazdów, które są obecnie na rynku, nierzadko oferowane są właśnie instalacje LPG. Oczywiście nie do wszystkich modeli, ale nie da się ukryć, że liczba samochodów zasilanych gazem wciąż rośnie – informuje Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty

Czy to się opłaca?

Jeśli obawiasz się tego, czy instalacja gazu jest dojrzałym technicznie rozwiązaniem, to nie musisz się martwić. Sam montaż nie jest zbyt skomplikowanym procesem, a jego koszt szacuje się w granicach 1000 zł. Możesz spokojnie zamontować LPG w wielu warsztatach.

  • W naszym serwisie jesteśmy otwarci na wszystkie potrzeby kierowców. Umożliwiamy użytkownikom wyszukanie warsztatów, które specjalizują się w danej dziedzinie. Szukając punktów, które zajmą się montażem LPG wystarczy zaznaczyć opcję serwisu i montażu LPG. Dodatkowo, w aplikacji Yanosik można znaleźć warsztat, który jest najbliżej na trasie - podpowiada Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty

Instalację gazową można stosować w bardziej skomplikowanych pojazdach, bez podnoszenia poziomu skomplikowania działania ich poszczególnych elementów. Jednak należy pamiętać, że nie w każdym samochodzie będzie to możliwe, ze względu na zbyt delikatny silnik lub skomplikowany proces dostrojenia LPG to pracy auta.

Czy LPG nadąży za zmianami?

I tu właśnie pojawia się największy problem. Obecnie trwają działania UE mające na celu zredukowanie poziomu emisji szkodliwych spalin do środowiska, a nie da się ukryć, że największym ich źródłem jest sektor transportu. Co gorsza, LPG również jest wliczane do źródeł emisji zanieczyszczeń.

  • To, czy montaż instalacji LPG jest wciąż opłacalny w zasadzie zależy od wielu czynników. Nie da się ukryć, że w świetle obecnych cen paliwa i prognozowanym wzroście, to korzystna inwestycja. Jednak analizując plany Unii Europejskiej, dotyczące zielonych stref w miastach, posiadanie samochodu zasilanego gazem może być dla nas problematyczne, ponieważ nie wjedziemy nim do konkretnych stref – podpowiada Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty

Na rynku również pojawia się coraz więcej samochodów elektrycznych i hybryd, które stanowią niskoemisyjne lub zeroemisyjne rozwiązanie idealne dla tych, którzy myślą już o przyszłości. Takim autem ze spokojem wjedziesz do wszystkich zielonych stref, a do tego nie zapłacisz za podróż autostradą A1 i A4.

Na korzyść hybryd i elektryków przemawia również ich niski koszt utrzymania, tyle, że… trzeba najpierw mieć budżet, by móc zainwestować w ich zakup. LPG to znacznie tańsza opcja, ale trzeba się liczyć z tym, że na gazie maksymalnie pojeździmy do 2030 roku, bo od tego czasu na drogach UE ma jeździć co najmniej 30 mln pojazdów zeroemisyjnych.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: