21.07.2021

Cała prawda o prędkości – sprawdź fakty i mity

Prędkość samochodu ma ogromne znaczenie, nie tylko w trasie. Niedostosowana do warunków na drodze może być przyczyną wypadków, nawet z tragicznym skutkiem. Ile wiecie o prędkości? Czy znacie wszystkie fakty na jej temat? A może wierzycie kilku mitom, które usłyszeliście od znajomych? Sprawdźcie swoją wiedzę! Ujawniamy całą prawdę o prędkości.

 

Jazda z prędkością 80 km/h jest bezpieczna?

Z pewnością wiecie, że nagłe zderzenie z przeszkodą przy określonej prędkości można porównać do upadku z danej wysokości, prawda? A czy wiecie, że gdy do zderzenia dojdzie przy prędkości 80 km/h to efekt można porównać do tego, który towarzyszy upadkowi z 10 piętra? To bezwzględne prawa fizyki. Jazdą z prędkością 80 km/h nie należy do bezpiecznych i powinniśmy przy niej zachować wzmożoną koncentrację i czujność.

Prowadząc samochód można się zatrzymać, kiedy tylko się zechce

Prawda jest taka, że im większa prędkość pojazdu, tym dłuższa jest droga jego zatrzymania. Zwłaszcza, że na nią składa się czas reakcji kierowcy, działanie układu hamulcowego i droga hamowania, a więc odległość, którą ma do pokonania samochód od momentu wciśnięcia hamulca do jego zatrzymania.

Średni czas reakcji kierowcy, czyli moment wciśnięcia hamulca, przy nieoczekiwanej sytuacji na drodze, wynosi ok. 1-2 sekundy. A dystans, który jest potrzebny do wyhamowania pojazdu jest o wiele większy, niż nam się wydaje. Dla przykładu – jadąc z prędkością 50 km/h, na suchej nawierzchni asfaltowej, potrzebne jest co najmniej 27 m, aby zatrzymać samochód.

Jazda o 10 km/h lub 20 km/h więcej nie szkodzi

Miejmy na uwadze, że niestety nie wszystko jest pod naszą kontrolą, ponieważ to prawa fizyki decydują o niektórych zdarzeniach. Jeśli na drodze znajdują się dwa samochody, jeden z nich jedzie z prędkością 50 km/h a drugi 60 km/h i jednocześnie zaczną hamować, to gdy ten pierwszy się zatrzyma, drugi będzie nadal jechał z prędkością 41 km/h. Teraz już wiesz, że nie bez powodu w obszarze zabudowanym obowiązuje limit 50 km/h?

Większa prędkość w mieście nie jest niebezpieczna

To oczywiście mit. Prędkość w mieście ma ogromne znaczenie, zwłaszcza, że ruch drogowy ma różne natężenie, a do tego zachodzi zróżnicowanie uczestników ruchu. Prawdopodobieństwo śmiertelnych obrażeń u pieszego, którego potrącił pędzący samochód gwałtownie wzrasta wraz z prędkością.

Jazda nocą z ogromną prędkością jest super!

Nie jest. Jazda z dużą prędkością w nocy wymaga od nas większej czujności, nawet gdy drogi są wtedy bardziej puste. Wiedzcie, że światła oświetlają tylko 30 metrów przed samochodem, a jadąc z dużą prędkością możemy nie zdążyć uniknąć kolizji z przeszkodą, która pojawi się nagle, nawet w oświetlonym obszarze.

Dodatkowo, pamiętajmy o tym, że przy większej prędkości znacznie zmniejsza się nasze pole widzenia.

Nowe samochody mają takie systemy bezpieczeństwa, że można szaleć

To bardzo błędne myślenie. Nowe technologie w samochodach pomagają chronić życie, ale działają tylko wtedy, gdy są odpowiednio używane. Pamiętajmy, że nawet najlepsze rozwiązania nie będą w stanie powstrzymać innego samochodu przed zderzeniem z naszym, a nawet, że osoby lub zwierzęta, które nie są chronione karoserią samochodu są narażone na znacznie poważniejsze konsekwencje.

Limity prędkości nie zostały stworzone przez przypadek, ani na złość kierowcom. Ograniczenia prędkości są wyznaczane zgodnie z kategorią oraz funkcjonalnością drogi, otoczeniem oraz kondycją infrastruktury. Wszystko to z myślą o bezpieczeństwie kierowców i innych uczestników ruchu drogowego.

Apelujemy do Was o rozwagę za kółkiem, a także o przestrzeganie limitów prędkości. Zabierajcie w trasę Yanosika, aby być na bieżąco z ograniczeniami prędkości w trasie, a także liczbą fotoradarów, które możecie spotkać.  

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: