04.03.2022

Co to jest zasada 3P? Wyjaśniamy!

Spotkaliście się kiedyś z określeniem 3P i nikt nie wyjaśnił Wam, o co chodzi? Otóż 3P trzy filary użytkowania opon, a dokładniej: porządne opony, profesjonalny serwis i prawidłowe ciśnienie i eksploatacja. Kierowca powinien zawsze spełnić wszystkie warunki, jednak najczęściej kłopotliwym dla niego jest ten ostatni… Jak zadbać o prawidłowe ciśnienie w oponach?

 

Najbardziej niebezpieczne są wahania ciśnienia

Nieodpowiednie ciśnienie w oponach oznacza, że bieżnik nie będzie przylegał odpowiednią powierzchnią do jezdni. Za mała ilość powietrza w oponach wiąże się z dłuższą drogą hamowania i mniejszą przyczepnością, a także gorszym sterowaniem na zakrętach.

Zbyt niskie ciśnienie wpływa również na szybsze zużycie gum i paliwa, dodatkowo potęguje większy hałas.

Już prawie niezauważony ubytek 0,5 bara może wydłużyć drogę hamowania nawet o 4 metry, a także obniżyć żywotność bieżnika o 1/3. Następstwem jest odkształcenie w ogumieniu oraz podniesienie temperatury, co prowadzi (w skrajnych przypadkach) do rozerwania opony w trakcie jazdy!

Ciśnienie „na zapas” nie jest rozwiązaniem!

Myślicie sobie, że nie chcąc dopuścić do powyższej sytuacji, lepiej dać więcej ciśnienia do opon, aby było na zapas? Nic bardzo mylnego! Zbyt twarde opony oznaczają problemy, takie jak pogorszenie przyczepności z podłożem, większy hałas oraz nierównomierne zużycie opon.

Jak sprawdzić ciśnienie w oponach?

Niestety wciąż ponad 50% polskich kierowców zbyt rzadko sprawdza ciśnienie w oponach swojego pojazdu. A 36% wypadków drogowych jest spowodowanych złym stanem technicznym opon.

Proces sprawdzania ciśnienia w oponach powinno się przeprowadzić minimum raz w miesiącu. Powinno się pamiętać o tym, by sprawdzać ciśnienie w zimnych oponach.

Test ciśnienia można przeprowadzić na każdej stacji benzynowej. Możecie podjechać do niej, lecz z zachowaniem mniejszej prędkości. Najlepiej by stacja była jak najbliżej domu.

Gdzie można wymienić opony?

Według wytycznych zasady 3P należy znaleźć profesjonalny serwis oponiarski i kupić porządne opony. Serwis znajdziecie w naszej bazie tutaj, a profesjonaliści doradzą Wam, jakie opony wybrać do Waszego pojazdu. Po wizycie nie zapomnijcie wystawić oceny serwisowi i tym samym pomóc innym użytkownikom go znaleźć! 

Pamiętajcie również, by nie oszczędzać na oponach - od nich zależy Wasze życie i bezpieczeństwo na trasie!

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: