30.03.2022

Części samochodowe będą droższe przez ceny papieru?

Wzrost cen jest odczuwalny na każdym kroku. W branży motoryzacyjnej zwłaszcza. Podrożało paliwo, usługi w warsztatach samochodowych, a nawet samochody i to nie tylko te nowe, ale również z rynku wtórnego. Wszystko wskazuje na to, że już za chwilę wzrosną również części samochodowe, co ma być efektem podwyżek za ceny opakowań kartonowych.

 

Będą droższe opakowania📦

Opakowania o wysokiej jakości są niezbędne w branży motoryzacyjnej. To one chronią części samochodowe w transporcie. Aktualnie ich ceny zaczynają rosnąć, a jeszcze w tym roku mają zdrożeć o 50%. Będzie to niemałym wyzwaniem dla rynku wtórnego przemysłu motoryzacyjnego, który zajmuje się całościowym procesem wokół części zamiennych.

Podwyżki cen opakowań to efekt wzrostu cen surowców, zwłaszcza kartonu i papieru, ale również materiałów eksploatacyjnych, w tym opłat za gaz i prąd. Nie bez znaczenia pozostają również ograniczenia transportowe, zwłaszcza w obszarze transportu morskiego i drogowego.

Wojna na Ukrainie ma wpływ na ceny

Niektórzy producenci surowców zmuszeni są przerwać swój łańcuch dostaw ze względu na obecną sytuację na Ukrainie. Również dynamiczne zmiany w cenach gazu i prądu powodują konieczność podniesienia cen za opakowania.

Te podwyżki będą miały również wpływ na wzrost cen leków, czy artykułów spożywczych, które również są pakowane w kartony.

Co przyniesie przyszłość?🤔

Eksperci z branży przewidują dalsze podwyżki cen opakowań, zwłaszcza że w perspektywie kolejnych miesięcy karton będzie kosztował więcej. Do tego również dochodzą problemy z realizacją dostaw, producenci kartonu nie są w stanie zapewnić terminowych i całościowych realizacji zamówionych materiałów.

Ceny tektury już wzrosły o 100%

Podwyżki już dotknęły sektor motoryzacyjny. Palety używane w transporcie zdrożały o 170%, folia do pakowania o 60%, a lakiery i farby, które używa się w procesie produkcji opakowań kartonowych o 20%. Pudła tekturowe kosztują więcej o 40%. Efekt ten widoczny jest już od początku 2021 roku.

Wzrósł również trend zakupów przez internet, co stanowi skutek oddziaływania pandemii i wprowadzenia ograniczeń. Jest również większe zapotrzebowanie na opakowania do żywności, zwłaszcza w czasie ożywienia gospodarki, po zniesieniu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa.

USA wstrzymało produkcję papieru, w Chinach wzrasta wewnętrzny popyt na ten surowiec, a europejscy producenci wolą sprzedawać swoje wyroby do Stanów Zjednoczonych, podnosząc marżę. Europejski rynek opakowań kartonowych jest wart 10,5 mld USD, a polskie firmy należą do najprężniej rozwijających się w tym sektorze gospodarki, dostarczając swoje produkty do wielu krajów. Wartość naszego rynku opakowań kartonowych to ponad 800 mld USD! 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: