30.08.2021

Dlaczego to takie ważne, aby Twoje auto było czyste?

Czysty samochód nie tylko robi lepsze wrażenie, ale również zapewnia większy komfort swoim użytkownikom. Regularna pielęgnacja auta na zewnątrz pozwoli również na szybsze wykrycie usterek, a wewnątrz na wyeliminowanie szkodliwych dla naszego zdrowia zanieczyszczeń i drobnoustrojów. Dlaczego to takie ważne, aby Twoje auto było czyste?

 

Regularne wizyty na myjni są bardzo ważne

Systematyczne mycie samochodu z zewnątrz to podstawa. Dzięki odwiedzinom na myjni nie tylko zadbamy o to, by karoseria nabrała blasku, ale również oczyścimy szyby z plam i innych zabrudzeń, które mogą ograniczać widoczność kierowcy. A jak wiadomo, dobra widoczność to podstawa bezpieczeństwa.

Dodatkowo decydując się na samodzielne mycie auta myjką ciśnieniową możemy sprawdzić, czy koła są w dobrej kondycji. To ważne zwłaszcza jesienią i zimą, w trakcie których może nam się wydawać, że mamy błoto pod kołami i to ono powoduje różne stuki w aucie lub ogranicza jazdę. Po usunięciu zabrudzeń może się okazać, że jednak koła są uszkodzone.

Połysk i ochrona jednocześnie

Myjnie oferują również usługi dodatkowe, takie jak nakładanie wosku czy innych rodzajów środków na karoserię. Mają one za zadanie jej ochronę, zwłaszcza gdy nasze auto jest wystawione na trudne warunki atmosferyczne. A przecież wiadomo, że nie każdy kierowca ma garaż i musi parkować na zewnątrz, a wtedy samochód jest narażony na działanie różnych warunków atmosferycznych, takich jak wiatr, grad, deszcz czy nawet upał. To wszystko wpływa na żywotność karoserii – w trakcie upałów może pękać, a grad może ją solidnie uszkodzić.

Pokrywanie karoserii specjalnym woskiem lub innymi powłokami chroniącymi da nam pewność, że zabezpieczyliśmy karoserię i nie groźne będą dla niej mikro urazy spowodowane pogodą.

Jak wyczyścić auto wewnątrz?

Dbanie o czyste wnętrze samochodu jest bardzo ważne. W końcu korzystamy z niego codziennie wraz z innymi pasażerami. A do wnętrza bardzo łatwo dostają się różne zanieczyszczenia, które przenosimy na swoich butach i ubraniach.

Chcąc wyczyścić wnętrze samochodu wystarczą nam odpowiednie środki do czyszczenia tapicerki, odkurzacz i płyn do szyb, którymi usuniemy zabrudzenia. A jeśli nie tolerujemy ostrych zapachów środków chemicznych, to możemy przygotować domową miksturę z sody oczyszczonej, soku z cytryny i wody.

Czego oczy nie widzą… nie oznacza, że tego nie ma

Może się wydawać, że dbając o regularne odkurzanie wnętrza auta oraz czyszczenie tapicerki i deski rozdzielczej, wykluczamy obecność brudu i mikroorganizmów w samochodzie. Niestety nie jest to prawdą. Większość chorobotwórczych mikroorganizmów przenosimy na sobie, głównie w miejsca, które najczęściej dotykamy w pojeździe.

Czy wiecie, jakie drobnoustroje żyją w samochodach? Nie mamy dobrych wiadomości. Wewnątrz auta możecie znaleźć pałeczki coli, laseczki woskowe, gronkowca złocistego, legionellę oraz wirusy odpowiedzialne za infekcje, przeziębienie i grypę żołądkową.

Pośród tych mikroorganizmów w aucie również znajdują się grzyby, które mogą powodować alergie, a także zatrucia pokarmowe czy choroby układu odpornościowego. Naukowcy z Nottingham obliczyli nawet, że na centymetrze kwadratowym samochodu liczba bakterii wynosi od 300 do 700, dla porównania w publicznych toaletach jest ich 500 na każdy centymetr kwadratowy.

Jak ograniczyć liczbę mikroorganizmów w aucie?

Ważne jest by do regularnego czyszczenia naszego pojazdu wprowadzić również dezynfekcję takich elementów, jak kierownica, deska rozdzielcza i wszystkie przyciski na niej, radio, klimatyzacja, dźwignia zmiany biegów, klamki, przyciski lub pokrętła do otwierania szyb, uchwyty i przyciski do regulowania foteli oraz te nad głowami pasażerów.

Nie zapomnijmy również o regularnym odgrzybianiu wentylacji. Jeśli poczujemy brzydki zapach z nawiewów to wyraźny znak, że czas na czyszczenie, bo w wentylacji znajdują się grzyby i bakterie.

Czysty samochód z zewnątrz to bezpieczeństwo dla kierowcy i pasażerów, jak również lepsze zabezpieczenie przed uszkodzeniami, które mogą spowodować różne warunki atmosferyczne. Natomiast regularna pielęgnacja wnętrza auta wraz z odpowiednio przeprowadzoną dezynfekcją ochroni nasze zdrowie przed działaniem różnych bakterii i grzybów. Czysty samochód to bezpieczny samochód, zarówno dla zdrowia, jak i życia.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: