17.01.2022

Dlaczego warto mieć zamontowany hak w aucie?

Hak w samochodzie to jeden z najtańszych i najprostszych sposobów na poprawę możliwości transportowych pojazdu. Służy do holowania, ale nie tylko – może ułatwić życie w trakcie przeprowadzki czy dużych zakupów. Jeśli nie masz haka w swoim samochodzie, to sprawdź dlaczego warto go zamontować.

 

Sprawdź, czy Twoje auto może holować

Nie w każdym modelu pojazdu można zamontować hak holowniczy. I uwierzcie nam, że nawet jeśli znajdzie się chętny to wykonania tej pracy, a konstruktorzy nie przewidzieli dla Waszego pojazdu możliwości montażu haka, to nie będziecie go mogli zarejestrować i wbić do dowodu rejestracyjnego.

Na rynku są modele samochodów, którym homologacja nie pozwala na holowanie przyczep lub pozwala na montaż haka, ale wyłącznie o symbolicznym uciągu, jak np.: dla podstawy do montażu bagażnika rowerowego.

Jakie auta nie mogą mieć haka?

Między innymi nowoczesne hybrydy, takie jak Toyota Yaris lub Auris. Pierwsza w ogóle nie może holować przyczep, a druga dopuszcza holowanie przyczepy o DMC 385 kg. Nie mogą mieć go również auta z panoramicznym, szklanym, dachem. Podobnie jak wiele kabrioletów oraz aut sportowych.

Zanim zdecydujecie się na zakup haka holowniczego, dokładnie sprawdźcie czy Wasze auto może go posiadać.

Jaki hak wybrać do swojego auta?

Producenci samochodów nie wytwarzają haków do swoich pojazdów, a więc jeśli chcecie i możecie takowy mieć w swoim aucie, to możecie poprosić o domówienie go bezpośrednio u renomowanego producenta haków holowniczych. Wówczas istnieje opcja wybrania haka optymalnie dopasowanego do konkretnego modelu.

Najtańsze haki holownicze można kupić nawet za niecałe 200 zł, przeznaczone są do najpopularniejszych modeli aut. Jednak za ceną idą dalsze problemy z montażem, a nawet z dłuższym eksploatowaniem.

Taniej wychodzi zakup używanego haka, sygnowanego przez producenta danego modelu. Jednak trzeba być ostrożnym w podejmowaniu takich decyzji, ponieważ nieuczciwi sprzedawcy mogą próbować wcisnąć Wam pogięty hak, który został naprostowany. Zanim kupicie, sprawdźcie czy hak ma kulę oraz tabliczkę znamionową, a także czy nie ma świeżo lakierowanych elementów – to może świadczyć o chęci zatuszowania uszkodzeń.

Tego ci nie wolno!

Haka nie można używać bez homologacji i tabliczki znamionowej. Jeśli kupiliście hak bez tabliczki i nie przeszedł homologacji, to stanowi niebezpieczeństwo i nie wolno go używać. Niewpisany do dowodu rejestracyjnego hak na przeglądzie technicznym będzie traktowany jako usterka i może spowodować odrzucenia auta przez specjalistów.

Diagnosta, który ujawni hak, który nie będzie wpisany do dowodu rejestracyjnego, ale spełniający wymogi, wystawi zaświadczenie do wydziału komunikacji na podstawie którego można będzie wpisać hak do dowodu rejestracyjnego. I wtedy będzie można powrócić do stacji diagnostycznej, by dokończyć badanie.

Czy warto zamontować hak w swoim samochodzie? Zdecydowanie tak, zwłaszcza jeśli planujecie duże zakupy lub chcecie być dobrze przygotowani do różnych sytuacji na drodze. Koszt zakupu haka nie jest wysoki, a korzyści z jego używania mogą być naprawdę spore. 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: