13.08.2021

Dlaczego warto zrobić przegląd samochodu po wakacjach?

Już przed wyjazdem na urlop wielu z Was zabiera swój samochód na przegląd, w trakcie którego wymienia olej, filtry samochodowe i sprawdza stan techniczny ze specjalistami. To świetny pomysł i działanie typowo profilaktyczne, co pozwala na uniknięcie awarii w trasie. Jednak, po wakacjach również warto pojawić się w serwisie, aby skontrolować stan naszego pojazdu. Dlaczego? Sprawdźcie.

 

Powakacyjny przegląd też jest ważny

Nie ma znaczenia, gdzie spędziliście urlop w sezonie wakacyjnym. Samochód w tym czasie był przez Was bardzo mocno eksploatowany, zwłaszcza gdy w codziennym życiu wykorzystujecie go tylko do przemieszczania się z pracy do domu i na zakupy. Dodatkowo na długich trasach mogło się wiele wydarzyć.

Wracając z długiej podróży samochodem z miejsca, w którym spędzaliśmy urlop do domu, jesteśmy zmęczeni. Tak samo będzie z naszym samochodem, który w normalnym trybie życia nie jest tak mocno eksploatowany, jak w trakcie kilkudniowego urlopu. Dlatego warto zabrać auto do warsztatu i dowiedzieć się, czy jego stan techniczny nie uległ zmianom, a także przygotować je na powrót do codzienności i obowiązków dnia powszedniego – komentuje Dawid Kaczmarski, Yanosik Warsztaty

Od czego zacząć?

Dobrym ruchem jest podsumowanie liczby kilometrów, które przebyliśmy w trakcie wakacji. Pomóc w tym może aplikacja Yanosik, która zlicza długość wspólnej jazdy. Dlaczego ma to znaczenie? Ponieważ przejechana przez nas liczba kilometrów może przyspieszyć konieczność wymiany oleju lub filtrów.

Nawet jeśli po podliczeniu długości wakacyjnych tras nie występuje konieczność wymiany płynów oraz filtrów, to zalecamy Wam i tak przeprowadzenie tego procesu. Jazda na autostradzie, wiejskie drogi, dodatkowe obciążenie auta bagażami mogły się okazać sporym wysiłkiem dla silnika, a to może oznaczać, że olej i tak zużył się szybciej, niż zakładaliśmy.

Poza olejem, warto również sprawdzić stan płynu chłodniczego i hamulcowego, które odgrywają równie ważną rolę w pracy naszego samochodu, a że prawidłowo działające hamulce ratują życie, chyba nie musimy przypominać, prawda?

Trochę kosmetyki nie zaszkodzi

Po wakacjach warto również zabrać samochód na kompleksowe czyszczenie. Zwłaszcza z zewnątrz. Na trasie bardzo szybko i łatwo łapiemy różne owady na przednią szybę, a do tego jadąc różnymi drogami brudzimy podwozie i koła. Nie zapomnijcie również dolać płynu do spryskiwaczy, gdyż wakacyjny wyjazd mógł spowodować, że zużyliście go w całości, pomimo pięknej pogody.

Nie zaszkodzi również czyszczenie samochodu wewnątrz. Może się okazać, że razem z nim przywieźliście do swojego miasta niemały kawałek plaży w postaci piasku.

Sprawdźmy koła i ciśnienie w oponach

Ciśnienie w oponach jest bardzo wrażliwe na wszelkie zmiany temperatury. Zwłaszcza w upalne dni. Nie bez znaczenia jest dla niego również większe obciążenie w aucie. Te czynniki mogą się przełożyć na zmniejszenie ciśnienia w kołach, a to z kolei może się zakończyć szybszym zużyciem opony i większym spalaniem.

Pamiętajmy również o kole zapasowym. Wiele osób wozi je w swoim samochodzie, lecz zapomina o napompowaniu. A przecież w sytuacji awaryjnej, w której ma spełnić swoją przypisaną rolę, powinno być w doskonałym stanie – podpowiada Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty

Nie powinniśmy również zapomnieć o dokładnych oględzinach opon po wakacyjnym wyjeździe. Dziury, koleiny, wyboje – to wszystko mogło mieć wpływ na uszkodzenie opon i felg.

Warto odwiedzić warsztat

Na powakacyjny przegląd warto również wjechać do warsztatu samochodowego, by zajrzeć pod auto. Wówczas specjaliści powinni sprawdzić wszelkie luzy w zawieszeniu, których być może nie udało nam się wyczuć w trakcie jazdy. Ważnym punktem do sprawdzenia w warsztacie są również hamulce, zwłaszcza klocki i tarcze.

Dodatkowo dobrze jest sprawdzić, czy nie ma wycieków oleju oraz czy geometria zawieszenia i zbieżność są w prawidłowym stanie. Samochód z nieuszkodzonym zawieszeniem to bezpieczny pojazd, który również prowadzi się znacznie przyjemniej.

Przy okazji oględzin zlećcie również kontrolę wydechu, czy nie ma w nim żadnych śladów korozji lub dziur. Po ujawnieniu nawet delikatnych nalotów rdzy powinniśmy od razu skontaktować się z blacharzem – mówi Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty

Samochód po wakacyjnym wyjeździe jest równie zmęczony, jak jego pasażerowie i kierowca. Duża eksploatacja pojazdu w krótkim czasie może się zakończyć usterkami, a nawet poważniejszymi awariami. Chcąc uniknąć przykrych niespodzianek, wybierzcie się na powakacyjny przegląd, który pozwoli Wam skontrolować stan techniczny Waszego pojazdu.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: