07.08.2020

Dym z rury wydechowej - co oznacza?

Barwa wydobywającego się dymu może pomóc ustalić przyczynę usterki i wskazać elementy wymagające naprawy. Taki dym z rury wydechowej może być objawem poważnej awarii. Im wcześniej ją zidentyfikujemy, tym tańsza będzie naprawa. 

 

Biały dym

Nie zawsze oznacza awarię. Może być to para wodna, która zgromadziła się np. w układzie wydechowym. Najczęściej można to zjawisko zaobserwować przy niższych temperaturach.  Jeśli jednak po pewnym czasie od rozruchu dym nadal się pojawia, powodem może być nieszczelna głowica, przez którą dostaje się do cylindrów płyn chłodniczy. Rzetelnego mechanika w swojej okolicy znajdziesz na naszej stronie: warsztaty.yanosik.pl 

 

Dym czarny

Niekoniecznie jest objawem awarii. W silniku Diesla czarne spaliny mogą pojawiać się zaraz po uruchomieniu i przy gwałtownym przyspieszeniu. Jeśli nie jest ich zbyt wiele, wówczas nie mamy powodów do zmartwień. Jeżeli jednak nawet przy delikatnym wciśnięciu pedału gazu za autem pojawia się czarna chmura, może to świadczyć o awarii elementów układu wtryskowego. W tej sytuacji powinno się udać do warsztatu, gdzie skontrolowana zostanie praca wtryskiwaczy, pompy wtryskowej i recyrkulacji spalin.

 

Niebieski dym

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z dieslem, czy “benzyniakiem”, niebieska barwa gazów wydechowych oznacza, że poza paliwem i powietrzem spalany jest również olej. Im więcej przedostaje się go do komory spalania, tym kolor dymu jest intensywniejszy. 
Odpowiadać za to mogą zużyte pierścienie tłokowe, nieszczelne uszczelniacze zaworowe, uszkodzona uszczelka pod głowicą lub zużyta turbosprężarka.  

 

Poszukujesz mechanika, który rzetelnie zbada przyczynę niepokojącego dymienia? Znajdziesz go na stronie  warsztaty.yanosik.pl  lub w aplikacji Yanosik, w której zakładka “warsztaty” pojawia się w momencie wejścia w opcję “nawiguj”.  Tam znajdują się warsztaty samochodowe polecane przez użytkowników systemu dla kierowców Yanosik.

 

Znajdź najlepszego mechanika w Twoim mieście:

Warsztat samochodowy Poznań znajdziesz TUTAJ

Warsztat samochodowy Warszawa znajdziesz TUTAJ

Warsztat samochodowy Wrocław znajdziesz TUTAJ

Warsztat samochodowy Kraków znajdziesz TUTAJ

Warsztat samochodowy Katowice znajdziesz TUTAJ

Warsztat samochodowy Łódź znajdziesz TUTAJ

Warsztat samochodowy Gdańsk znajdziesz TUTAJ

19.03.2021

Kasacja czy naprawa? Odwieczny dylemat

Kasacja czy naprawa, to odwieczny dylemat kierowców, których auta uległy poważnym uszkodzeniom. Zmiażdżona chłodnica, wyrwana blacha czy połamana od wybuchu deska rozdzielcza bardzo często mogą być przyczyną stwierdzenia szkody całkowitej. Wówczas właściciel samochodu staje przed ważnym wyborem – kasować czy naprawiać? Sprawdź, co się bardziej opłaca i na czym to polega.
24.02.2021

Klimatyzacja - jak rozpoznać, że czas na serwis? Podpowiadamy!

Klimatyzacja kiedyś była luksusem dostępnym dla właścicieli pojazdów premium, a teraz stanowi rutynowe wyposażenie większości aut. Nic w tym dziwnego, że producenci postawili na to wyposażenie i zaczęli montować je w swoich maszynach – nikt nie lubi odbywać długich tras w wysokich temperaturach, a upalne dni i widmo trasy często spędza kierowcom sen z powiek. Niewiele osób wie jednak, że jest ona nieoceniona także zimą. Sprawdź, co jeszcze powinieneś o niej wiedzieć!
05.02.2021

Intercooler – czym jest i za co odpowiada w Twoim aucie?

Jeżeli zależy Ci na wydajności i dobrej kondycji Twojego samochodowego silnika, to koniecznie sprawdź, czy zamontowany w nim intercooler działa poprawnie. Czym jest ta część auta i za co odpowiada? Odpowiadamy!