22.03.2024

Folia na szyby samochodowe - to musisz wiedzieć

Przyciemnianie szyb samochodowych to zabieg, który interesuje wielu kierowców. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że nie można go wykonać według własnych preferencji. Przepisy regulują możliwości przyciemniania szyb i zabraniają tego procesu wobec szyby przedniej i bocznych przednich. Sprawdźcie szczegóły!  

Czy można przyciemniać szyby w samochodzie?

Przyciemnianie szyb samochodowym nie może przebiegać według własnych preferencji. W tym przypadku należy kierować się zasadami, opisanymi w art. 66, ust. 1 pkt 5 Prawo o ruchu drogowym.

W przypadku przyciemniania szyb samochodowych, najważniejszy jest jeden punkt, który informuje, że pojazd, uczestniczący w ruchu, ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego „zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.”

Oznacza to, że nic nie może zaburzać kierującemu pojazdem widoczności, bez znaczenia czy to pora dnia czy nocy. Nieodpowiednio przyciemnione szyby samochodowe mogą zaburzać prawidłowe widzenie, co bezpośrednio przełoży się na bezpieczeństwo jazdy.

Drugim, istotnym przepisem, jest także Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, § 8 ust. 5: „przednie szyby powinny mieć współczynnik przepuszczania światła nie mniejszy niż 75%, natomiast przednie boczne nie mniejszy niż 70%”.

Szyby samochodowe, które są montowane przez producentów, nie mają 100% przepuszczalności światła, ale właśnie w granicach 75-85%. Oznacza to, że nawet zastosowanie najjaśniejszej folii przyciemniającej może być niezgodne z przepisami.

Naklejanie folii przyciemniającej na szybę – na czym to polega?

Szyby przednie czołowe i boczne są zwykle przyciemnione przez producentów. Natomiast szyba tylna i boczne tylne mogą zostać przyciemnione, ale pod warunkiem, że pojazd jest wyposażony w dwa lusterka boczne.

Przyciemnianie szyb przeprowadza się metodą piecową lub za pomocą folii. W pierwszym przypadku wykonują ją producenci, którzy metalizują szkło tlenkami tytanu w odpowiednim piecu. Wówczas na szybie powstaje fotochromowa powłoka, której zadaniem jest ochrona przed zarysowaniami oraz odbijanie światła. Przyciemnione w ten sposób szyby nie tracą swoich właściwości i są niezwykle trwałe.

Drugą metodą, jest przyciemnianie szyb specjalną folią, która chroni przed promieniami UV oraz zaglądaniem z zewnątrz. Wybrana folia przyciemniająca musi posiadać odpowiedni atest, który jest wydawany przez Instytut Szkła i Ceramiki.

Jeśli nie będziecie mieć takiego dokumentu przy sobie podczas kontroli, wówczas funkcjonariusz policji może zabrać dowód rejestracyjny oraz ukarać Was mandatem w wysokości 500 zł i nakazać przywrócić szyby do stanu, zgodnego z przepisami, co musi być potwierdzone również badaniami technicznymi.

Firmy, zajmujące się przyciemnianiem szyb, powinny wydać Wam odpowiednie zaświadczenie, które potwierdza legalny charakter zastosowanej modyfikacji.

Jakie są rodzaje folii przyciemniających szyby?

Najpopularniejsze rodzaje folii samochodowych, to:

  • Niemetalizowana – to najtańsze rozwiązanie, którym jest folia barwiona na poliestrze. Istnieje ryzyko, że szybko wyblaknie, a dodatkowo nie zabezpiecza przed wysoką temperaturą w kabinie.
  • Metalizowana – to najczęściej stosowany rodzaj, który ma wysoką jakość. Także jest barwiony na poliestrze, ale ze względu na zawartość cząsteczek metali, ma bardzo wysoką wytrzymałość i nie traci koloru. Cząsteczki odpowiadają również za odbijanie do 50% promieni słonecznych, co pomaga także zmniejszyć temperaturę wewnątrz auta.
  • Ceramiczna – w tej technologii stosuje się nanocząsteczki ceramiczne, które doskonale zmniejszają temperaturę wewnątrz auta i oferują wysoką jakość przyciemnienia.
  • Karbon – to najdroższa folia przyciemniająca, dlatego, że zastosowano w niej grafit. Jest bardzo wytrzymała i odporna na promieniowanie słoneczne oraz warunki atmosferyczne. Nie blaknie i obija 50% światła. 

Samodzielne oklejanie szyb folią przyciemniającą

Na rynku są dostępne gotowe zestawy folii przyciemniających szyby wraz z narzędziami, które można wykorzystać do samodzielnego nałożenia. Pamiętajcie jednak, żeby nie oszczędzać na jakości, bowiem przełoży się ona na trwałość tego rozwiązania, a dodatkowo miejcie na uwadze przepisy.

Ile kosztuje przyciemnianie szyb w samochodzie?

Zlecenie specjalistom przyciemniania szyb samochodowych folią może kosztować około 1000 zł i zajmuje około 2-4 godziny.

Jeśli chcecie przeprowadzić ten proces metodą piecową, należy liczyć się z kosztem dwukrotnie większym.

Alternatywne metody przyciemniania szyb

Zamiast przyciemniania szyb samochodowych folią lub z użyciem pieca, możecie zdecydować się na zakup specjalnych mat przeciwsłonecznych, które umieszcza się na podszybiu lub za wycieraczkami, podczas postoju. Mata odbija promienie słoneczne i chroni kabinę przed nagrzaniem.

Opcją dla bocznych szyb są osłony lub rolety na przyssawki. Na ich zakup często decydują się rodzice, ponieważ nie tylko poprawiają komfort podróży dzieci jadących na tylnych siedzeniach, ale też dlatego, że mają nadruk ulubionych postaci z bajek.                 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: