08.08.2022

Jak pozbyć się plam po słodyczach w aucie?

Lato to czas obfitujący w pyszne, sezonowe, słodycze. Wiedzą o tym zwłaszcza rodzice, których dzieci na każdym wakacyjnym wyjeździe chcą spróbować lokalnych przysmaków. Gofry, lizaki, owoce, pączki, churrosy i wiele innych słodkich przekąsek jest również dojadanych w aucie, co kończy się ubrudzoną tapicerką. Jak usunąć plamy po słodyczach w samochodzie?

 

Im szybciej, tym lepiej!

Słodkości mają to do siebie, że jeśli poplamią tapicerkę, to trzeba je jak najszybciej usunąć, bo inaczej zaschną, a to utrudnia cały proces sprzątania, a do tego może spowodować że plamy zostawiają trwałe ślady. Jeśli nie macie pod ręką specjalnych środków do czyszczenia, to wykorzystajcie nawilżane chusteczki dla dzieci.

Warto je mieć zawsze pod ręką, tak samo jak i płyn do dezynfekcji. Te niewielkie rzeczy możecie zawsze ukryć w schowku lub w drzwiach samochodu.

Najlepiej uprać tapicerkę, ale nie zawsze się da

Ale nie zawsze można sobie na to pozwolić w podróży. Porządne, samodzielne pranie lub zlecenie usługi w warsztacie nie zawsze wchodzi w grę, zwłaszcza gdy nie mamy przy sobie środków lub na trasie nie ma takiego punktu. Co wtedy zrobić?

Większość zabrudzeń można usunąć odkurzaczem samochodowym, zwłaszcza gdy nie grozi Wam ryzyko wtarcia w tapicerkę pozostałości słodyczy. Marmoladę, krem, lukier można także zebrać chusteczką, łyżeczką lub szpatułką, ale to nie rozwiązuje całego problemu, bo zostaną plamy.

Co zrobić z plamami?

Tu przydadzą się preparaty do czyszczenia tapicerki, jeśli nie macie ich przy sobie, to pomoże benzyna ekstrakcyjna lub ocet z wodą. Spryskajcie zabrudzoną powierzchnię i pozostawcie pianę na kilka minut. To, co pozostanie należy wytrzeć ściereczką. Jeśli tapicerka jest wykonana z alcantary, to lepiej unikać mocnego wycierania, aby jej nie zmechacić.

Gdy nie macie pod ręką wyżej wspomnianych środków, to wykorzystajcie chusteczki nawilżane do pielęgnacji dzieci – sprawdzą się przy usuwaniu plam z jedzenia i po napojach, a im szybciej ich użyjecie, tym większa szansa na zlikwidowanie zabrudzenia.

Plama z czekolady nie schodzi?

Tu pomocna będzie… gliceryna! Wystarczy 1 łyżeczkę ciepłej wody wymieszać z połową łyżeczki gliceryny i nanieść ją na plamę z czekolady. Delikatne pocieranie zabrudzenia oraz upranie go w wodzie z mydłem pozwoli wywabić plamę z tapicerki.

Jak uniknąć plam w samochodzie?

Jeśli jesteś rodzicem i obawiasz się, że twoje pociechy mogą nabrudzić w aucie i na tapicerce zostaną plamy, mamy dla Ciebie kilka tipów, jak tego uniknąć.

Najprostszą metodą jest nie dawać dzieciom w trasie jedzenia, które może ubrudzić auto – czyli żadnych wysokocukrowych i wysokotłuszczowych produktów. Wiemy, ze to może być niemożliwe, zwłaszcza gdy dzieci mają swoje zachcianki, dlatego drugim sposobem na uniknięcie plam po jedzeniu jest dodatkowe zabezpieczenie foteli i nie tylko!

Na rynku znajdziecie dodatkowe dywaniki i wycieraczki na podłogę oraz pokrowce na fotele. W razie zabrudzenia będzie Wam o wiele łatwiej pozbyć się plam, a dodatkowo nie ucierpi na tym oryginalne wyposażenie auta. 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: