21.04.2023

Jak samodzielnie sprawdzić hamulce w samochodzie?

Od poprawności działania układu hamulcowego zależy Wasze bezpieczeństwo w trasie, dlatego warto regularnie sprawdzać jego stan. W razie wykrycia nieprawidłowości będziecie mogli szybciej zareagować i zabrać swoje auto do mechanika. Jak sprawdzić hamulce w aucie samodzielnie?

Nie musicie mieć specjalnego stanowiska do naprawy auta, aby sprawdzić samodzielnie hamulce w samochodzie. Potrzebny jest Wam odcinek szerokiej, gruntowej drogi, najlepiej bez drzew oraz rowów na poboczach.

Zanim podejmiecie się sprawdzenia hamulców w czasie jazdy, sprawdźcie czy w układzie znajduje się płyn hamulcowy i jest na odpowiednim poziomie. Gdy ten będzie za niski, należy uzupełnić płyn. Pamiętajcie, by zawsze dodawać płyn, który jest zalecany przez producenta i najlepiej taki sam, jak był uprzednio wlany do układu.

Jak sprawdzić czy hamulce nie są zapowietrzone?

Istnieje ryzyko, że hamulce mogą być zapowietrzone albo któryś z elastycznych przewodów jest już zbyt elastyczny, z powodu eksploatacji lub mechanicznego uszkodzenia.

Aby to sprawdzić należy energicznie wcisnąć pedał hamulca przy niepracującym silniku i unieruchomionym samochodzie. W połowie skoku pedału hamulca powinniście wyczuć twardy opór. Jeśli pedał hamulca nie stawia żadnego oporu, wówczas jest wysoce prawdopodobne, że w układzie hamulcowym występuje usterka, która będzie wymagać naprawy przez mechanika.

Jeśli jednak test wypadł dobrze, a hamulce działają sprawnie, to czas na testy na drodze.

Jak sprawdzić hamulce na drodze?

Będąc już na drodze, na której możecie sprawdzić działanie hamulców w swoim samochodzie, musicie rozpędzić pojazd do prędkości nie większej niż 50 km/h, a następnie gwałtownie zahamować do zablokowania kół i szybko puścić pedał hamulca, aby pojazd nie zatrzymał się całkowicie.

Bardzo ważne jest, to by wyłączyć ABS! Można to zrobić wcześniej wyjmując odpowiedni bezpiecznik.

Ślady hamowania, które pozostaną na piachu powinny dla każdej pary kół rozpoczynać się i kończyć w tym samym miejscu. Jeśli któreś z kół zostało zablokowane znacznie później niż to, które znajduje się po przeciwnej stronie pojazdu, albo wcale nie zostało zablokowane, to wyraźny sygnał, że musicie odwiedzić warsztat samochodowy.

Tak samo możecie sprawdzić działanie hamulca ręcznego.

Skąd będziecie wiedzieć, czy hamulce dobrze działają?

Możecie sprawdzić siłę hamulców w swoim aucie poprzez gwałtowne zwolnienie na suchym, ale gładkim asfalcie w miejscu, w którym nie będziecie zagrażać innym uczestnikom ruchu drogowego.

Jadąc z prędkością 30 km/h i włączonym ABS, jeśli taki posiadacie, mocno wciśnijcie pedał hamulca. Jeśli koła w aucie nie zostaną zablokowane, to powinien się zatrzymać nie dalej niż około 6 metrów od miejsca, w którym pojawi się ślad hamowania na asfalcie.

Taki test nie da Wam 100% pewności, że hamulce w Waszym samochodzie działają poprawnie. Tylko badanie techniczne w SKP pozwoli określić dokładny stan układu hamulcowego w aucie i siły działania hamulców.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: