30.11.2022

Jak uniknąć awarii świec żarowych?

Niestety wciąż wielu kierowców zapomina o tym, jak ważną rolę pełnią świece żarowe w ich aucie. Przypominają sobie o nich dopiero w sytuacji, w której auto nie odpala lub nadmiernie dymi. A my zalecamy regularne kontrolowanie ich stanu i wymianę, jeśli są zużyte. Jak to zrobić? Sprawdźcie!

 

Zadaniem świec żarowych jest zapewnienie płynnego startu w bardzo niskich temperaturach. Jeśli nie będą działać prawidłowo, wówczas paliwo nie spali się całkowicie, a do tego odczuwalna będzie większa ilość sadzy, która może spowodować przedwczesną awarię silników wysokoprężnych.

Nadmierne dymienie, słabe osiągi silnika oraz duża ilość szkodliwych substancji w spalinach będą między innymi efektami nieprawidłowo pracujących świec żarowych. Jeśli te działają dobrze, to powietrze jest czyste oraz środowisko nie będzie zanieczyszczone.

Jak zapobiegać awarii świec żarowych?

Przede wszystkim należy regularnie sprawdzać ich stan, zwłaszcza przed rozpoczęciem się sezonu jesienno-zimowego. Zwracajcie uwagę na wszelkie nietypowe oznaki, zwłaszcza podczas uruchamiania silnika i w czasie jazdy.

Pierwszym, najbardziej oczywistym sygnałem awarii świec żarowych, jest ten który znajdziecie na desce rozdzielczej – czyli lampka kontrolka świecy żarowej, która nie zapala. To znak, że doszło do awarii. Jest to bardzo powszechne zjawisko w starszych silnikach.

Innymi oznakami, które powinny zwrócić Waszą uwagę, są: zwiększony biały dym z rury wydechowej, głośniejsza niż zazwyczaj praca silnika, nierówna praca jednostki napędowej, niższa moc wyjściowa, a nawet zwiększone zużycie paliwa.

Biały dym z rury wydechowej

Może oznaczać, że doszło do awarii świecy żarowej. Jej stan można sprawdzić używając multimetr. Urządzenie pozwoli ustalić, czy występuje przerwa w obwodzie, zwarcie albo czy świeca jest jednak w dobrym stanie. To proste rozwiązanie, które pozwala na zweryfikowanie stanu świec żarowych, bez konieczności ich wykręcania.

Poza tym, pamiętajcie że świece żarowe mogą osiągnąć granicę swojego zużycia. Lepiej wymieniać zużyte świece, niż te które uległy awarii – zarówno dla Was, jak i Waszego portfela.

Jak wybrać świecę żarową do wymiany?

Nie wiecie jak wybrać odpowiednią świecę żarową, gdy na rynku są dostępne tysiące różnych produktów? Poradźcie się mechanika, który podpowie jaki typ świecy żarowej będzie odpowiedni do Waszego auta.

Pamiętajcie, by nie wybierać tanich zamienników lub produktów o niepewnej jakości, gdyż awaria świecy żarowej może doprowadzić do znacznie poważniejszych uszkodzeń!

Na co zwrócić uwagę przy wymianie świec żarowych?

Nadmierne napięcie może spowodować uszkodzenie świec żarowych. Dlatego przed ich wymianą lepiej sprawdzić cały układ elektryczny. Świece mogą się przegrzać, jeśli napięcie elektryczne utrzymywane jest za długo, a nawet może do tego dojść przez źle działające przekaźniki i sterowniki. Zwłaszcza, że te mogą doprowadzić również do awarii spirali grzejnej albo stopić pręt grzejny!

Uważajcie również by nie uszkodzić wtyczki. Świeca żarowa powinna być wykręcana z głowicy cylindrów za pomocą klucza dynamometrycznego. Róbcie to powoli, zwracając uwagę na każdy występujący opór.

Nie wykręcajcie świec żarowych na siłę! Może to doprowadzić do ich uszkodzenia! A taki błąd może Was sporo kosztować!

Pamiętajcie o wyczyszczeniu otworu na świecę żarową, zanim zamontujecie nowe sztuki. Możecie użyć do tego zestawu rozwiertaków, które pomogą usunąć ewentualne nagar, które sprzyjają przedwczesnemu uszkodzeniu świec żarowych.

Nowe świece trzeba wkręcić ręcznie do momentu poczucia oporu. Ustawcie klucz dynamometryczny na prawidłowy moment dokręcania!

Niedostateczne dokręcenie świec żarowych może doprowadzić do przedmuchiwania spalin oraz słabej wydajności elektrycznej. A jeśli dojdzie do przekręcenia, to można doprowadzić do uszkodzenia korpusu poprzez zagniecenie szczeliny powietrznej! 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: