12.10.2022

Jak wyczyścić światła w aucie od wewnątrz?

Podczas korzystania z samochodu brudzi się nie tylko podwozie, karoseria oraz koła. Zabrudzeniom również ulegają reflektory, nie tylko z zewnątrz, ale także od wewnątrz. To powoduje, że ich praca nie przebiega prawidłowo, a droga może nie być dostatecznie oświetlona. Jak wyczyścić samodzielnie reflektory od wewnątrz? Sprawdźcie!

 

Pierwszy krok: demontaż lamp

Czyszczenie kloszy lamp od wewnątrz powinniście rozpocząć od otwarcia maski swojego auta, w którym znajdują się śruby montażowe lamp. Ich rozmieszczenie może się różnić od marki i modelu samochodu. W większości pojazdów można dotrzeć do nich od góry, ale niekiedy należy je odkręcić od dołu, co jest trudniejszym zadaniem.

Po odkręceniu śrub z pomocą wkrętaka trzeba zdjąć reflektor. Demontując lampę pamiętajcie o odłączeniu zasilania – to dwie kostki elektryczne na stronę. Jeśli się boicie to zrobić, to lepiej nie decydujcie się na samodzielne czyszczenie lamp od wewnątrz lub poproście o pomoc osobę, która zna się na elektryce.

Po wyjęciu lamp należy zdjąć klosze. I tu znów – zależnie od modelu i marki samochodu, to może być bardzo łatwa czynność lub nieco skomplikowana. Niektóre klosze są montowane na klej, inne na zatrzaski i uszczelki. W przypadku kleju niezbędne będzie użycie opalarki do jego podgrzania i zdjęcie klosza.

Czyszczenie odbłyśników od wewnątrz

Jeśli poprawnie zdemontowaliście lampy, to czas teraz zabrać się za czyszczenie. Zacznijcie od odbłyśników – wymontujcie żarówki, zdejmijcie odbłyśniki delikatnie – nie dotykajcie ich od wewnątrz i nie czyśćcie ściereczką, bo możecie je zniszczyć!

Należy je włożyć do miski i umyć wodą z płynem do naczyń, tym samym spłukując z nich brud. W tym celu możecie użyć bieżącej wody albo spryskiwacza. Na koniec spłuczcie odbłyśnik wodą zdemineralizowaną, co spowoduje że nie zostaną na nich brzydkie ślady. Pozostawcie je do wyschnięcia. 

A jeśli w środkowej części lampy nie znajduje się żadna elektronika, wówczas nie musicie demontować odbłyśników, możecie je umyć razem z obudową reflektora.

Czyszczenie kloszy lamp od wewnątrz

Chcąc wyczyścić klosz, trzeba skorzystać również z miski i napełnić naczynie gorącą wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Ten pozwoli Wam odtłuścić klosz, co pozwoli na pozbycie się nagromadzonego brudu.

Klosze możecie wyczyścić gąbką delikatnie, aby nie porysować reflektorów. Na końcu przemyjcie klosz czystą wodą zdemineralizowaną albo zwykłą (wtedy należy wytrzeć klosz do sucha miękką ściereczką, najlepiej z mikrofibry). Tak samo należy umyć soczewki reflektorów.

Suszenie, polerowanie i montaż

Umyte, wysuszone klosze, trzeba wypolerować z obu stron. W tym celu trzeba użyć miękkiej ściereczki lub polerki. W przypadku szklanych kloszy warto również użyć specjalnego środka do czyszczenia i polerowania, a jeśli są one wykonane z poliwęglanu to środka dedykowanego do tworzywa.

Na koniec całego procesu trzeba ponownie zamontować lampy i umieścić je w karoserii. Nie zapomnijcie o podłączeniu przewodów elektrycznych!

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: