11.05.2022

Jaką myjnię samochodową najlepiej wybrać?

Sezon na regularne mycie samochodu wystartował, zwłaszcza że cieplejsze wiosenne dni powodują większą eksploatację naszych aut. Teraz chętniej jeździmy na weekendowe wycieczki za miasto, a także na pierwsze urlopy. Większa eksploatacja pojazdu oznacza konieczność częstszego mycia. W końcu w sezonie wiosenno-letnim na trasach czekają różne pyłki, owady i piach, które w kilka sekund mogą skutecznie ubrudzić samochód. Jaką myjnię najlepiej wybrać dla naszego auta? Podpowiadamy!

 

Częstsze mycie auta skraca życie lakieru?🚘

Sezon wiosenno-letni to czas, w którym znacznie mocniej eksploatujemy samochody, wybierając się na wycieczki za miasto, czy jadąc już na dłuższy urlop. To okres, w którym o wiele łatwiej o zabrudzenie samochodu, zwłaszcza że na trasach czekają na nie piach, pył i błoto, a do tego pyłki roślin, czy kurz z pól, a także owady odbijające się od szyb i karoserii. Te wszystkie czynniki powodują, że auto brudzi się znacznie szybciej, a utrzymanie karoserii w idealnym stanie staje się nie lada wyzwaniem, które wymaga częstszych wizyt na myjni samochodowej.

Częstsze mycie samochodu w sezonie wiosenno-letnim nie uszkodzi lakieru pojazdu, czego mogą się obawiać niektórzy kierowcy. Współcześnie stosowane lakiery są znacznie trwalsze i bardziej odporne na ścieranie, niż te które stosowano dawniej. Przy odpowiednio dobranych środkach pielęgnacji i metodach dbania o czystość auta, jego powierzchnia nie powinna ulec zniszczeniu. Dlatego bardzo ważnym jest odpowiedni wybór myjni samochodowej dla swojego pojazdu – komentuje Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty

W obawie przed mechanicznym uszkodzeniem lakieru włóknami szczotki na myjni lub korozją, która może powstać w wyniku zatrzymania się wody w zagłębieniach karoserii, wielu kierowców nie wie jaką myjnię samochodową wybrać. Nie musicie się tego obawiać, podpowiadamy Wam, czym się kierować wybierając myjnię samochodową i jaką wybrać, aby nie zniszczyła karoserii Waszego samochodu.

Myjnie bezdotykowe

To najlepsze rozwiązanie dla wielu kierowców. Pozwalają na sporą oszczędność czasu, są ogólnodostępne i można je łatwo znaleźć w każdym mieście. Myjnie bezdotykowe są znacznie szybsze i tańsze, aniżeli myjnie automatyczne, co jest ich dodatkowym plusem. Ich działanie polega na wyborze programu i czasu mycia, a następnie własnoręcznej pracy z użyciem myjki z chemią i spłukiwaniem wodą pod wysokim ciśnieniem, w specjalnej kabinie. Jednakże myjnia bezdotykowa, która jest używana nieumiejętnie może być nie tylko nieskuteczna, ale również niebezpieczna dla lakieru.

Jej zaletą jest choćby elastyczność czasowa – punkty myjni bezdotykowej są czynne zwykle przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu. Przystępna cena to kolejna korzyść w trudnych, dla wszystkich kierowców, czasach. Ponadto, do skorzystania z myjni bezdotykowych często zachęcają różne dodatkowe usługi, np.: odkurzanie wnętrza, czy pranie tapicerki oraz możliwość umycia trudno dostępnych miejsc, dzięki myjce ciśnieniowej. Ale czy to faktycznie rozwiązanie dla każdego kierowcy?

Trzeba mieć na uwadze, że każde mycie samochodu, które będzie przeprowadzone nieumiejętnie przyniesie szkody. Większość kierowców obawia się myjni bezdotykowych, które pozwalają zaoszczędzić ich cenny czas, ale w zamian mogą uszkodzić samochód, choćby w wyniku oddziaływania strumienia wody pod wysokim ciśnieniem, który może stworzyć mikro zarysowania. Oczywiście nie dotyczy to każdego pojazdu i obawy te są nieuzasadnione. Myjnie bezdotykowe powinny być omijane raczej przez właścicieli pojazdów, które niedawno poddano zabiegom blacharskim lub tych, których auto posiada już mocniejsze pęknięcia lub odpryski na lakierze. W takim przypadku woda pod wysokim ciśnieniem może nawet całkowicie dostać się pod powłokę lakierniczą, a nawet przyczynić się do oderwania fragmentu karoserii – komentuje Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty

Myjnie ręczne🚙

Maszyny nigdy nie będą tak dokładne jak oko ludzkie i manualne zdolności człowieka – tak myśli wiele miłośników motoryzacji, co powoduje że znacznie chętniej wybierają myjnię ręczną dla swojego pojazdu. Fakt, bywa znacznie droższa, niż myjnia bezdotykowa, ale za to jest bezpieczniejsza dla lakieru, dokładniejsza, ale też… bardziej czasochłonna. Zwłaszcza, gdy pielęgnację przeprowadza profesjonalne studio detailingu.

To rozwiązanie wybierane głównie przez posiadaczy luksusowych, drogich pojazdów, które są nie tylko pasją, ale również inwestycją. Oczywiście często decydują się na nie również kierowcy, którzy cenią sobie profesjonalną pielęgnację auta. Myjnia ręczna jest najdelikatniejszym i najbardziej profesjonalnym rozwiązaniem – do mycia karoserii używa się specjalistycznych środków oraz miękkich gąbek, czy ściereczek, a dodatkowo często po umyciu zabezpiecza się lakier woskiem lub innymi powłokami ochronnymi. Oczywiście można również samodzielnie zorganizować sobie myjnie ręczną i zadbać o regularną pielęgnację auta, ale należy pamiętać, że ręczne mycie pojazdu w miejscach do tego nieprzeznaczonych będzie grozić mandatem nawet do 500 zł – podpowiada Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty 

Myjnia automatyczna

Pasjonaci motoryzacji omijają ją szerokim łukiem, twierdząc że uszkodzi lakier ich cennego auta. Fakt, że jest ona szybsza, wygodniejsza, a niekiedy nawet tańsza, ale niestety nie zawsze bezpieczna dla lakieru i powłok ochronnych.

Z myjni automatycznych najczęściej korzystają wypożyczalnie samochodów, czy przewoźnicy lub firmy transportowe, a więc ci którzy nie zawsze mają czas i chęć na umycie pojazdu. Do myjni automatycznej po prostu się wjeżdża i czeka kilka minut, aby móc wyjechać czystym autem. Jednakże ryzyko uszkodzenia lakieru lub powłoki ochronnej jest w niej znacznie wyższe. Zwłaszcza, gdy szczotki są już stare i zaniedbane. Ponadto, dużym minusem tego rozwiązania jest niedokładność mycia – czujniki mogą nie wychwycić wszystkiego, a samochód po umyciu będzie miał wciąż ślady brudu – mówi Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty

Myjnie automatyczne, pomimo swojej powszechnej dostępności, wygody, oszczędności czasu i niższych cen nie zachęcają wszystkich do odwiedzin. Korzystanie z nich wiąże się z ryzykiem, zwłaszcza jeśli szczotki są stare, zabrudzone lub po prostu uszkodzone. Wówczas mogą również uszkodzić lakier, a za to nikt pieniędzy nam nie zwróci.

Wybór odpowiedniej myjni samochodowej zależy od preferencji właściciela pojazdu oraz kondycji samego auta. Poszukując najskuteczniejszej, a zarazem najbezpieczniejszej metody mycia pojazdu, najlepiej wybrać myjnię ręczną lub studio detailingowe. Jednak będzie się to wiązało z większymi kosztami.

Znacznie tańszym rozwiązaniem jest myjnia bezdotykowa, na której samodzielnie umyjemy auto. Koszt jest znacznie niższy, ale proces nie jest pozbawiony ryzyka uszkodzenia lakieru, nawet mimo największych starań osoby myjącej pojazd.

Z kolei myjnia automatyczna sprawdzi się w przypadku osób, które nie mają czasu ani chęci by samodzielnie myć swoje auto. Jednak muszą się liczyć z dużym ryzykiem uszkodzenia lakieru, którego mogą dokonać szczotki na myjni automatycznej. 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: