04.04.2022

Jakie opony wybrać do auta elektrycznego?

Auta elektryczne na pozór są takie same, jak spalinowe, a jednak mają zupełnie inną charakterystykę. To samo dotyczy również kół i opon – nie odróżnicie ich po wyglądzie lub proporcjach ogumienia. Wybierając opony do elektryka musicie zwrócić uwagę na inne ważne parametry. Jakie? Sprawdźcie!

 

Ciężko wybrać dobre opony do elektryka?⚡

Producenci opon muszą stawić czoła niemałym wyzwaniom napędów elektrycznych. Choć na pozór mają do czynienia z podobnymi pojazdami, jak spalinowe, to jednak napędy elektryczne mają zupełnie inną charakterystykę. Cała konstrukcja wyróżnia się także zwiększoną masą, głównie przez akumulator trakcyjny. Im jest większa jego pojemność, tym większa będzie również masa.

A to oznacza, że każda opona w pojeździe elektrycznym, musi być dostosowana do większego obciążenia. Najczęściej spełniają to wymaganie opony z indeksem XL. Jednak nie jest to wystarczające dla dużych SUV-ów, które mają większe zasięgi i potrzebują wyższego komfortu jazdy.

Co zamiast opon XL?

Zwykłe opony ze specyfikacją XL mają indeks nośności 98, a więc możliwe obciążenie to 750 kg i nośność jest wyższa o około 10% niż w standardowej oponie.

Na rynku dostępne są opony z oznaczeniem HL, które mają indeks nośności 101, a to oznacza, że możliwość obciążenia opon wynosi 825 kg przy tym samym ciśnieniu powietrza, a nośność jest wyższa o 25% w porównaniu ze standardową oponą.

To ogromna zmiana, która umożliwia zmniejszenie rozmiaru kół oraz opon, bez konieczności dokładania kolejnych kilogramów, co zaburza oszczędność energii.

Wolniej, ale dynamiczniej?🚘

Opony w samochodach elektrycznych mogą, ale nie muszą być dostosowane do wykorzystywania przy wysokich prędkościach. Podobnie w autach hybrydowych. Konieczność oszczędzania energii oraz nie autostradowe przeznaczenie pozwala elektrykom na maksymalne osiągi 140-160 km/h.

Napędy elektryczne mają również bardzo wysoki moment obrotowy, a ten pozwala na błyskawiczne rozpędzenie potężnej masy elektryka. Te ciężkie pojazdy muszą być jednocześnie zdolne do hamowania na poziomie równym lżejszym pojazdom.

Cicho i oszczędnie

Ważnym kryterium doboru opon do aut elektrycznych jest hałaśliwość i opory toczenia. Napęd elektryka jest cichy, a głównymi źródłami hałasu są szum powietrza, które opływa karoserię oraz hałas, który wytwarzają opony.

Opory toczenia są ważne w autach elektrycznych, ze względu na ograniczony zasięg oraz czas ładowania. Każda watogodzina zaoszczędzonej energii ma znaczenie. 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: