30.05.2022

Jakie są najczęstsze usterki techniczne w pojazdach?

Inspekcja Transportu Drogowego, która zajmuje się m.in. kontrolą stanu technicznego pojazdów, który jest kluczowym elementem mającym wpływ na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, ujawnia różne nieprawidłowości w pojazdach poruszających się po polskich drogach. W jaki sposób to robi? Co najczęściej wykrywa? Sprawdźcie!

 

Czym się zajmuje Inspekcja Transportu Drogowego?👮‍♀

ITD to urząd, który został powołany w 2001 roku, a jego powstanie jest ściśle związane z wymogami Unii Europejskiej i chęcią podniesienia poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. ITD zajmuje się przeciwdziałaniem degradacji dróg i troską o ochronę środowiska, a od 2011 roku również kontrolą pojazdów i kierowców, którzy łamią przepisy drogowe.

ITD może zatrzymać kierowcę łamiącego przepisy lub podejrzanego o prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, a może również skierować do kontroli bez wyraźnej przyczyny. Zwłaszcza kierowców zawodowych.

Za co można otrzymać mandat od ITD?

Inspekcja Ruchu Drogowego może wystawić mandat kierowcom zawodowym za manipulacje przy tachografie, brak wymaganych dokumentów i wszelkie naruszenia, które występują w transporcie drogowym.

Ponadto, ITD  może również ukarać kierowców aut osobowych za:

  • przekroczenie prędkości,
  • stworzenie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym,
  • tamowanie lub utrudnianie ruchu,
  • prowadzenie nieoświetlonego pojazdu,
  • prowadzenie pojazdu bez uprawnień,
  • posługiwanie się dowodem rejestracyjnym z nieprawdziwymi danymi,
  • niestosowanie się do znaku, sygnału lub polecenia w ruchu drogowym,
  • naruszenie przepisów o bezpieczeństwie lub porządku w ruchu drogowym.

Jak rozpoznać ITD?🚘

Inspekcja Transportu Drogowego to również służby mundurowe. Funkcjonariusze noszą specjalne stroje, a pojazdy którymi się poruszają są biało-zielone i mają wyraźny opis instytucji, zarówno po bokach jak i z tyłu.

Mundury funkcjonariuszu są ciemnozielone. Wśród kierowców ITD często nazywane jest „krokodylami”.

Zły stan techniczny pojazdu skutkuje zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego

Prawidłowy stan techniczny pojazdu odgrywa bardzo ważną rolę w bezpieczeństwie ruchu drogowego. Inspektorzy ITD. Mają zyskują coraz większe doświadczenie w wykrywaniu nieprawidłowości w stanie technicznym pojazdów, dzięki uprawnieniom diagnostów samochodowych, którzy mogą wykonywać szczegółowe kontrole techniczne z użyciem specjalistycznego sprzętu kontrolno-pomiarowego.

W 2021 roku inspektorzy ITD przeprowadzili około 160 tysięcy kontroli drogowych, które głównie dotyczyły ciężarówek oraz autobusów. Niestety – w 6% przypadków zostały ujawnione nieprawidłowości w stanie technicznym, które zakończyły się zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Najczęstszymi usterkami były też związane z układem hamulcowym, kierowniczym, stanem ogumienia i oświetlenia. A więc z wszystkimi elementami, które są kluczowe dla bezpieczeństwa.

ITD się rozwija i doposaża flotę🚙

Aktualnie ITD jest w trakcie realizowania projektu, który ma wzmocnić potencjał kontrolny. Jednostki ITD w Polsce otrzymały specjalistyczne zestawy, które posłużą im do kontroli pojazdów oraz tachografów. We flocie ITD będą dostępne nowoczesne furgony wyposażone w sprzęt kontrolny. Pierwsze cztery WITD otrzymały również Mobilne Jednostki Diagnostyczne, które stanowią automatyczne urządzenia umożliwiające przeprowadzenie kompleksowej kontroli pojazdu na drodze.

W sumie jest ich zakupionych 16, a więc jeszcze 12 z nich trafi do różnych podmiotów. Doposażenie ITD w Mobilne Jednostki Diagnostyczne znacznie podniesie gotowość operacyjną inspekcji, jak również wzmocni system zarządzania bezpieczeństwem ruchu drogowego oraz umożliwi wykrywanie i wykluczenie z ruchu znacznie większej liczby pojazdów, które zagrażają bezpieczeństwu.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: