18.05.2022

Jakie są przyczyny większego zużycia paliwa?

Obecne ceny paliwa smucą każdego kierowcę. Nic nie zapowiada tego, żeby miały spaść, a zmotoryzowani Polacy nawet już drżą w obawie przed końcem lipca, gdy tarcza antyinflacyjna przestanie obowiązywać, a ceny znów pójdą w górę. Chcąc zaoszczędzić na paliwie szukamy przyczyn jego szybszego zużycia. Niektóre z nich mogą być naprawdę błahe, a po ich wyeliminowaniu, spalanie znacznie spadnie. Sprawdźcie, jakie są przyczyny większego zużycia paliwa.

 

Agresywny styl jazdy🚗

Często i mocne przyspieszanie, a także ostre hamowanie z pomocą hamulca, bez stosowania hamowania silnikiem bardzo mocno wpływa na poziom spalania. Tak samo, jak mocne przyspieszanie na zimnym silniku.

Najlepszym rozwiązaniem jest płynna i przewidywalna jazda, która pozwala na utrzymanie silnika w optymalnym zakresie obrotów – nie mogą być zbyt niskie, by nie zdławić jednostki, ani też zbyt wysokie, by jej nie obciążać.

Optymalny zakres obrotów to od 2000-2500 obrotów na minutę. Oczywiście auta zasilane benzyną będą potrzebować wyższych obrotów niż diesle.

Intensywne korzystanie z klimy

Intensywne korzystanie z nadmuchu lub klimatyzacji również zwiększa zużycie paliwa. Włączona klimatyzacja obciąża silnik, zwłaszcza w trakcie upałów. Najlepiej przed włączeniem jej wywietrzyć samochód. Wówczas gorące powietrze wydostanie się z wnętrza, a temperatura w kabinie wyrówna się do poziomu tej, która panuje na zewnątrz. Spowoduje to mniejsze obciążenie klimatyzacji.

Ciśnienie w oponach🚙

Nieprawidłowe ciśnienie w oponach wpływa na spalanie. Zbyt niskie spowoduje uginanie się opony na styku z nawierzchnią, a tym samym zwiększony opór toczenia. Niezbędna będzie większa moc do jej obrotu, a tym samym więcej paliwa.

Starte opony nie tylko tracą swoje właściwości, ale również powodują, że auto spala więcej paliwa. Tak samo, większe obciążenie w kabinie oraz bagażniku wpływa na podwyższone spalanie. Latem, gdy przewozicie roweru na dachu lub bagażniku także będziecie powodować, że auto zwiększy spalanie.

Sonda Lambda

To pierwszy element, który obwinia się o większe spalanie paliwa. Ten niepozorny czujnik dopóki pracuje sprawnie nie przysporzy Wam problemów, jego zadaniem jest kontrolowanie składu spalin, które są wyrzucone przez kolektor wydechowy. Jeśli mieszanka będzie zbyt uboga, wówczas zwiększy się czas wtrysku paliwa i na odwrót. Zużyta sonda lambda może być przyczyną wzrostu spalania nawet o 50%.

Słabej jakości paliwo🔥

Również przyczynia się do wzrostu jego zużycia. Spalanie po zatankowaniu słabym paliwem będzie większe, a także moc jednostki może być znacznie niższa. Możecie odczuwać szarpanie, gaśnięcie lub całkowity brak możliwości odpalenia silnika.

 

Oczywiście to nie wszystkie przyczyny większego spalania paliwa, jednak mamy nadzieję, że dzięki podanym przykładom nie będziecie lekceważyć awarii pojazdu, a także regularnie serwisować swoje auto, co pozwoli Wam na przedłużenie jego żywotności, jak również zmniejszenie spalania. Pamiętajcie także, by nie wozić niepotrzebnie zwiększonego obciążenia – ono również powoduje większe spalanie, a tym samym większe rachunki na stacji benzynowej.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: