01.10.2021

Jesienią bez świateł w samochodzie ani rusz. Sprawdź ich stan, aby uniknąć przykrych niespodzianek

Coraz szybciej zapadający zmrok i trudne warunki atmosferyczne na drogach jesienią nie ułatwiają jazdy kierowcom. W takich sytuacjach bez świateł w samochodzie ani rusz. I nie chodzi tu wyłącznie o wymianę żarówek w aucie, ale o dokładne sprawdzenie ich stanu. Co powinieneś zrobić, aby mieć pewność, że działają prawidłowo, zanim jesień na dobre się rozpocznie?

 

Sprawdź reflektory w swoim aucie

Niektórzy właściciele samochodów z reflektorami LED nie do końca są zadowoleni z ich działania. Efektem działania nowoczesnych reflektorów w aucie są nierzadko plamy światła przed maską, a w dystansie większym niż 30 metrów od niej – kompletna ciemność.

Jednak można temu zapobiec, poprzez zmianę ustawień reflektorów, co może wydłużyć zasięg świateł nawet o kilkanaście metrów, bez oślepiania kierowców jadących z naprzeciwka. Przed rozpoczęciem się sezonu jesienno-zimowego powinniśmy skontrolować ustawienie naszych reflektorów w serwisie lub warsztacie samochodowym.

Zbyt krótki zasięg reflektorów to nie tylko złudzenie bardzo jasnego oświetlenia przed autem, ale także ryzyko, że poza granicą światła i cienia w dystansie powyżej 30 metrów, nie zauważymy dużych przedmiotów, ani zwierząt czy osób.

Niezależnie od tego, jakiego rodzaju reflektory mamy w swoim samochodzie, powinniśmy sprawdzić ich ustawienie wraz ze specjalistami. Złe ustawienie może doprowadzić do tragedii.

Wymień żarówki samodzielnie lub z pomocą specjalistów

Jeśli zauważymy, że w naszym aucie (dotyczy to zwłaszcza starszych modeli) jest zbyt mała ilość światła, które emitują nasze żarówki, to czas wymienić je na nowe. Można to zrobić samodzielnie, dobierając odpowiednie żarówki do naszego samochodu lub zrobić to w warsztacie wraz z ustawieniem reflektorów.

Pamiętajcie, by korzystać wyłącznie z renomowanych produktów, które nie tylko będą miały dłuższą trwałość, ale również właściwą geometrię.

Wymiana lamp ksenonowych

Wraz z ich zużyciem pogarsza się jakość oświetlenia dróg. Wymiana lamp ksenonowych jest znacznie trudniejsza niż klasycznych. Samodzielnie nie jesteśmy w stanie jej przeprowadzić, zwłaszcza, że często ta czynność wiąże się z koniecznością demontażu wielu elementów, a do tego niezbędne będzie skorzystanie z podnośnika. Dodatkowo – w trakcie wymiany istnieje ryzyko porażenia prądem o wysokim, napięciu.

Dobór odpowiedniego typu lamp ksenonowych – czyli palników, na bazie kształtu elementu, który został już zużyty niesie za sobą duże ryzyko pomyłki, dlatego lepiej, aby tego zadania podjęli się specjaliści, którzy znają się bardzo dobrze w temacie wymiany ksenonów.

Możesz dostać mandat za złe oświetlenie

Policja może Ci wystawić mandat nawet za źle działającą żarówkę. Zgodnie z przepisami przepalona żarówka może oznaczać zły stan techniczny Twojego samochodu, a za to grozi kara w wysokości od 50 do 200 zł. Tak samo w przypadku, gdy lampy oraz reflektory są zaniedbane.

Jeśli światła w Twoim samochodzie nie będą prawidłowo działały nie tylko skończy się to dla Ciebie mandatem, ale również możesz stanowić zagrożenie na drodze dla siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego. Zadbaj o nie zwłaszcza przed sezonem jesienno-zimowym, w którym zmrok zapada znacznie szybciej, a warunki na drodze są znacznie trudniejsze. 

Jak co roku przypominamy o wspólnej akcji Yanosika, Policji i Instytutu Transportu Samochodowego “Twoje światła - Nasze bezpieczeństwo”, która rozpocznie się już w październiku! 

Policjanci będą prowadzić działania prewencyjno-kontrolne, które pozwolą zwrócić uwagę kierowców na poprawne oświetlenie samochodu, a nasza aplikacja zaprowadzi wszystkich kierowców do stacji, które biorą udział w kampanii, gdzie kierowcy będą mogli sprawdzić bezpłatnie ustawienie reflektorów. 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: