01.09.2021

Kiedy ostatni raz wymieniałeś olej? Lepiej dbaj o jego wymianę regularnie

Wymiana oleju powinna być regularną czynnością, o której nie zapomina żaden kierowca. Niestety nie każdy ma w zwyczaju pilnowanie systematyczności wymiany zarówno oleju, jak i jego filtra. A to poważny błąd, który może kosztować kierowcę nawet kilka tysięcy złotych.

 

Kiedy trzeba wymieniać olej?

Nie tylko wtedy, gdy wydaje nam się, że go zabrakło. Olej należy wymieniać minimum raz w roku albo po przebiegu 10-15 tys. km. Jeśli dawno tego nie robiłeś, to koniecznie odwiedź warsztat samochodowy.

Nie zapomnij również, że wymiana oleju wiąże się z wymianą jego filtra. Przy okazji warto wymienić także pozostałe filtry – głównie powietrza i kabinowy.

Nie mówimy, że częstotliwość wymiany oleju nie może się przedłużyć. Owszem, jest takie prawdopodobieństwo, głównie dzięki inwestycji w olej typu long life, który wymienia się co 30 – 50 tys. km.

Wiemy od mechaników, że niektóre wartości podawane przez producentów mimo wszystko warto skrócić i wymieniać olej znacznie częściej. A już na pewno nie powinno się przekraczać sugerowanych przez producentów interwałów wymiany oleju, ponieważ może doprowadzić to do poważnej awarii silnika – komentuje Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty

Stary olej nie wystarczy

Stary olej w miarę eksploatacji i działania temperatury, a także zbierania zanieczyszczeń ciemnieje i gęstnieje. Jeśli przedłużycie jego wymianę, wówczas nie będzie płynny i stanie się gęstą mazią, a to spowoduje, że straci swoje najważniejsze właściwości – czyli smarowanie.

Stary olej nie będzie zapewniał smarowania, a to może przyczynić się do uszkodzenia panewek, tłoków, turbosprężarki oraz wałów napędowych. W efekcie możemy bardzo mocno uszkodzić silnik, a za jego remont zapłacić nawet kilka tysięcy złotych.

Dlaczego nie powinno się dolewać oleju?

Między wymianami oleju, gdy spadnie jego ilość można wykonać dolewkę. Jednak musi to być środek o takiej samej specyfikacji, zwłaszcza jeśli to olej niskopopiołowy, który stosuje się w dieslach. Przy małych ubytkach oleju nie musimy się przejmować, jednak gdy to już litr na 1000 km to powinniśmy zacząć działać.

W książce serwisowej swojego pojazdu znajdziesz informację na temat tego, ile oleju zużywa Twoje auto. Wymieniaj go regularnie, wraz z filtrem, aby nie doprowadzić do uszkodzenia silnika, którego remont lub wymiana może Cię kosztować bardzo dużo pieniędzy, nerwów i czasu.

17.09.2021

Opony całoroczne – czy to się opłaca?

Pory roku w obecnych czasach są znacznie mniej zróżnicowane, niż jeszcze kilka lat temu. Mamy znacznie łagodniejsze zimy i upalne lato, a to powoduje, że kierowcy mają coraz większy dylemat przy wymianie opon. Jeżeli zastanawialiście się, czy opony całoroczne się opłacają, to przeczytajcie poniższy artykuł. Odpowiadamy na wszystkie nurtujące Was pytania.
15.09.2021

Te 5 najważniejszych czynności przygotuje Twoje auto na jesień. Nie uwierzysz co jest numerem 1!

Jesień oznacza trudniejsze warunki drogowe, zwłaszcza, gdy znienacka zaskoczy nas ulewa na trasie. Jak przygotować swój samochód, aby czuć się w nim bezpiecznie podczas trudnej jesiennej pogody na polskich drogach? Mamy dla Was 5 świetnych wskazówek, które pomogą Wam w przygotowaniach!
13.09.2021

Właściciele samochodu z LPG często o nim zapominają, a to ogromny błąd

Regularny przegląd samochodu z gazem to powinność każdego właściciela pojazdu. Niestety nie każdy o nim pamięta, a nawet… nie wie, jak powinien wyglądać cały proces. A brak aktualnego przeglądu instalacji LPG w aucie może się zakończyć mandatem.