01.09.2021

Kiedy ostatni raz wymieniałeś olej? Lepiej dbaj o jego wymianę regularnie

Wymiana oleju powinna być regularną czynnością, o której nie zapomina żaden kierowca. Niestety nie każdy ma w zwyczaju pilnowanie systematyczności wymiany zarówno oleju, jak i jego filtra. A to poważny błąd, który może kosztować kierowcę nawet kilka tysięcy złotych.

 

Kiedy trzeba wymieniać olej?

Nie tylko wtedy, gdy wydaje nam się, że go zabrakło. Olej należy wymieniać minimum raz w roku albo po przebiegu 10-15 tys. km. Jeśli dawno tego nie robiłeś, to koniecznie odwiedź warsztat samochodowy.

Nie zapomnij również, że wymiana oleju wiąże się z wymianą jego filtra. Przy okazji warto wymienić także pozostałe filtry – głównie powietrza i kabinowy.

Nie mówimy, że częstotliwość wymiany oleju nie może się przedłużyć. Owszem, jest takie prawdopodobieństwo, głównie dzięki inwestycji w olej typu long life, który wymienia się co 30 – 50 tys. km.

Wiemy od mechaników, że niektóre wartości podawane przez producentów mimo wszystko warto skrócić i wymieniać olej znacznie częściej. A już na pewno nie powinno się przekraczać sugerowanych przez producentów interwałów wymiany oleju, ponieważ może doprowadzić to do poważnej awarii silnika – komentuje Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty

Stary olej nie wystarczy

Stary olej w miarę eksploatacji i działania temperatury, a także zbierania zanieczyszczeń ciemnieje i gęstnieje. Jeśli przedłużycie jego wymianę, wówczas nie będzie płynny i stanie się gęstą mazią, a to spowoduje, że straci swoje najważniejsze właściwości – czyli smarowanie.

Stary olej nie będzie zapewniał smarowania, a to może przyczynić się do uszkodzenia panewek, tłoków, turbosprężarki oraz wałów napędowych. W efekcie możemy bardzo mocno uszkodzić silnik, a za jego remont zapłacić nawet kilka tysięcy złotych.

Dlaczego nie powinno się dolewać oleju?

Między wymianami oleju, gdy spadnie jego ilość można wykonać dolewkę. Jednak musi to być środek o takiej samej specyfikacji, zwłaszcza jeśli to olej niskopopiołowy, który stosuje się w dieslach. Przy małych ubytkach oleju nie musimy się przejmować, jednak gdy to już litr na 1000 km to powinniśmy zacząć działać.

W książce serwisowej swojego pojazdu znajdziesz informację na temat tego, ile oleju zużywa Twoje auto. Wymieniaj go regularnie, wraz z filtrem, aby nie doprowadzić do uszkodzenia silnika, którego remont lub wymiana może Cię kosztować bardzo dużo pieniędzy, nerwów i czasu.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: