22.05.2020

Klimatyzacja w aucie - jak o nią dbać?

Wielkimi krokami zbliża się sezon letni, a wraz z nim upalne dnie. Dlatego warto już teraz pomyśleć o swojej klimatyzacji w aucie i sprawdzić jej działanie. W naszym poradniku otrzymasz komplet informacji o tym jak dbać o klimatyzację w samochodzie, jak często ją czyścić i serwisować oraz gdzie znaleźć uczciwego mechanika w przypadku konieczności jej naprawy. 

W pierwszej kolejności warto poznać wskazówki, które zdradzają problemy z klimatyzacją. Oto trzy podstawowe sygnały:

  • brak lub niewystarczające chłodzenie,
  • parowanie szyb,
  • nieprzyjemny zapach.

Jeśli występuje u Ciebie jeden z tych “objawów” to już klarowny znak, że trzeba udać się do specjalisty. Gdzie go szukać? Poniżej znajdują się nasze propozycje.

Serwis klimatyzacji Poznań znajdziesz TUTAJ

Serwis klimatyzacji Warszawa znajdziesz TUTAJ 

Serwis klimatyzacji Wrocław znajdziesz TUTAJ

Serwis klimatyzacji Kraków znajdziesz TUTAJ

Serwis klimatyzacji Katowice znajdziesz TUTAJ

Serwis klimatyzacji Łódź znajdziesz TUTAJ

Serwis klimatyzacji Gdańsk znajdziesz TUTAJ

Naprawa klimatyzacji może niekiedy być bardzo kosztowna. Często jednak można temu zapobiec odpowiednio o nią dbając. Przejdźmy zatem do sedna. 

Klimatyzacja w aucie jak dbać?

Lepiej zapobiegać niż leczyć, to przysłowie dotyczy także klimatyzacji w aucie. Choć wielu kierowców o tym nie wie, to istnieją sposoby, które mogą uchronić ich od awarii systemu chłodniczego. Jakie? 

  1. Korzystaj z klimatyzacji nawet zimą. Ta prosta zasada ma swoje uzasadnienie. Częstsze korzystanie z klimatyzacji zapobiega zatarciu najdroższego elementu klimatyzacji: sprężarki. Klimatyzację w samochodzie warto uruchamiać minimum raz w tygodniu. Zimą warto korzystać z tego urządzenia do odparowania szyb.
  2. Wietrzenie samochodu. Podczas upalnego lata, zanim uruchomisz silnik auta a wraz z nim klimatyzację, warto uprzednio otworzyć okna i przewietrzyć samochód, by wyrównać temperaturę pomiędzy nagrzanym środkiem oraz jego otoczeniem. Auto stojące w gorące dni na słońcu jest niczym piekarnik. Po kilkuminutowym wietrzeniu klimatyzacja ma mniej pracy, by obniżyć temperaturę wewnątrz samochodu.
  3. Włączona klimatyzacja = zamknięte okna. Tej reguły nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Po przewietrzeniu auta należy zamknąć okna, by klimatyzacja działała wydajnie i “nie przemęczała się”.
  4. Regularny przegląd układu. Co ile serwis klimatyzacji w aucie? To pytanie zadaje sobie wielu kierowców. A przepis jest w miarę prosty: raz do roku lub co 10 tysięcy kilometrów należy robić przegląd klimatyzacji. W tym przypadku ważne jest sprawdzenie szczelności oraz wydajności klimatyzacji.
  5. Klimatyzacja w samochodzie - jak często czyścić? To następne z najczęściej zadawanych pytań wśród właścicieli aut. Podobnie jak w ogólnym serwisie klimatyzacji należy tego dokonać raz w roku - najlepiej przed zimą. Natomiast jeśli poruszasz się w ciężkich warunkach czyść klimatyzację co pół roku: wiosną oraz jesienią. Niekorzystne warunki to: jazda po drogach szutrowych, parkowanie wśród drzew, jazda po dużych i zanieczyszczonych miastach. Warto pamiętać, że nieodgrzybiona klimatyzacja w aucie może być powodem wielu chorób.

Podobnie jak sprawdzanie płynów pod maską, tak i dbanie o klimatyzację powinno wejść w nawyk każdego kierowcy. W ten sposób unikniesz kosztownych napraw, a także ochronisz zdrowie. 

Chcesz znaleźć rzetelnego mechanika, który zajmie się klimatyzacją w Twoim aucie? Wejdź na stronę warsztaty.yanosik.pl/ i na górnej belce wybierz ikonę śnieżynki. Jeśli jesteś użytkownikiem aplikacji Yanosik, to odwiedź naszą zakładkę “warsztaty”, wyświetlającą się po kliknięciu w opcję “nawiguj”. Zarówno na stronie, jak i w aplikacji Yanosik znajdziesz warsztaty polecane przez naszych użytkowników. 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: