27.08.2021

Lepiej pomyśl już o jesieni i przygotuj swój samochód. Sprawdź naszą listę zadań

Jesień zbliża się coraz większymi krokami, a więc czas już rozpocząć przygotowania swojego samochodu do tej wymagającej pory roku. Ulewne deszcze, przymrozki, mgła – jesień potrafi zaskoczyć większość kierowców, dlatego bardzo ważnym jest, by tego uniknąć i być odpowiednio przygotowanym na różne scenariusze. Sprawdź naszą listę zadań, które musisz zrobić przed jesienią dla swojego auta.

 

1. Przednia szyba i wycieraczki są w jak najlepszym stanie

W przygotowaniach na jesień bardzo ważne jest regularne utrzymywanie w czystości wszystkich szyb, zwłaszcza przedniej. Intensywne deszcze mogą pozostawić na niej różne plamy, a samochody jadące przed nami rozprzestrzeniać mgiełkę w postaci mieszanki wody i błota, która skutecznie brudzi powierzchnię. Jeśli zauważymy również, że nasze wycieraczki pozostawiają smugi, to sprawdźmy pióra czy są czyste i nieuszkodzone.

2. Regularna kontrola stanu opon

Jesienne deszcze powodują śliską nawierzchnię, która wydłuża drogę hamowania pojazdu. Sierpień już nie oszczędza nas z ulewami, zatem sprawdźmy opony, zanim nadejdzie kolejna pora roku. Bardzo ważna jest kontrola bieżnika oraz wiek ogumienia. Opony 5-6 letnie nie powinny być już eksploatowane i czas wymienić je na nowe.

3. Sprawdźmy uszczelki

Co prawda najbardziej są narażone na zniszczenia późną jesienią, jednak już teraz, gdy temperatura jest na plusie, możemy skontrolować ich stan. Gdy pojawia się na nich woda, to znak, że czas na dodatkowe pokrycie silikonem, zanim przyjdą przymrozki. Woda w uszczelkach może zamarzać, a to może prowadzić do kłopotów z otwarciem samochodu.

4. Kontrola świateł

Światła są bardzo ważne! Powinniśmy je regularnie sprawdzać z pomocą pasażerów, którzy powiedzą nam, jak wygląda ich praca z zewnątrz. Nie czekajmy aż żarówka zgaśnie całkowicie, a wymieńmy ją nawet, gdy słabiej świeci, gdyż to oznacza, że niedługo całkowicie się wypali.

5. Testy instalacji elektrycznej

Gdy na zewnątrz zrobi się chłodniej, wówczas wzrośnie zużycie prądu w naszym samochodzie. W ruch pójdzie ogrzewanie, wycieraczki będą pracować częściej, tylna szyba będzie ogrzewana… te wszystkie rzeczy potrzebują prądu. Zanim zaczniemy je intensywniej eksploatować, sprawdźmy przy włączonym silniku ich pracę.

6. Obowiązkowa wizyta w warsztacie

Oczywiście zanim rozpocznie się sezon jesienny powinniśmy odwiedzić warsztat samochodowy i z pomocą specjalistów sprawdzić stan akumulatora, płynu chłodniczego i hamulców. Dodatkowo przyda się również przedmuchanie kanałów wentylacyjnych oraz wymiana filtrów samochodowych na nowe, zwłaszcza filtra kabinowego. Zróbmy to nawet, jeśli jeszcze nie przejechaliśmy tylu kilometrów, po ilu powinniśmy dopiero wymienić filtr.

W trakcie sezonu wakacyjnego intensywniej korzystaliśmy z naszego samochodu, a więc wiele elementów mogło się zużyć szybciej, niż myślimy.  

27.09.2021

Jesienią pogoda na drogach potrafi zaskoczyć… ulewą! Sprawdź, jak bezpiecznie jeździć w trakcie deszczu

Jesienne warunki drogowe są trudne, zwłaszcza, że coraz szybciej zapada zmrok. Jednak nie to jest najgorszym, co może nam się przytrafić na trasie. Soczysta ulewa potrafi wprowadzić prawdziwy zamęt na drogach i doprowadzić do wielu wypadków, a nawet awarii samochodu. Sprawdź, jak bezpiecznie jeździć w trakcie ulew.
22.09.2021

Cała prawda o montażu LPG w Twoim aucie

W świetle rosnących cen paliw Polacy wciąż rozważają montaż LPG w swoim samochodzie. Czy to dobry pomysł, gdy w przyszłości mają zostać wprowadzone zielone strefy, a Unia Europejska walczy z emisją zanieczyszczeń do środowiska? Sprawdziliśmy to dla Was!
20.09.2021

Długi postój auta to jego powolne niszczenie. Sprawdź, jak temu zapobiec!

Nie da się ukryć, że samochody są stworzone do tego, by nimi jeździć. Nieużywane niszczeją. Jednak można temu skutecznie zapobiec, zwłaszcza, gdy mamy zaplanowany długi postój naszego auta. Jak to zrobić? Sprawdźcie!