17.04.2023

Majówka już za chwilę, ale zanim wyjedziesz na urlop sprawdź te rzeczy w swoim aucie!

Majówka coraz bliżej, wielu z Was planuje dłuższy wyjazd urlopowy. Przygotowując się na wycieczkę nie zapomnijcie o dokładnym sprawdzeniu swojego samochodu. Możecie zrobić samodzielny przegląd auta – dzięki temu unikniecie ryzyka awarii w trasie!

Jak zrobić samodzielny przegląd auta?

Jeśli Wasze auto jest sprawne, ale chcecie je dobrze przygotować do dłuższej podróży, to zdecydowanie warto przeprowadzić samodzielny przegląd. Zajmie Wam to zaledwie 30 minut. Jak to zrobić?

W pierwszej kolejności sprawdźcie poziom płynów w aucie: olej silnikowy – pamiętajcie, by to zrobić na zimnym silniku, płyn chłodniczy, płyn hamulcowy oraz do spryskiwaczy. Musicie się upewnić, że poziomy płynów są wystarczające.

Sprawdźcie opony – przede wszystkim ich ciśnienie, ale również wygląd ogumienia, czy nie ma żadnych odkształceń, pęknięć, itd. Bieżnik nie może mieć żadnych uszkodzeń, inaczej opony nie zapewnią Wam bezpieczeństwa w czasie jazdy.

Przyjrzyjcie się oświetleniu – włączcie światła przednie oraz tylne, sprawdźcie hamulcowe i kierunkowskazy. Upewnijcie się, że wszystkie światła działają właściwie i są jasne. W razie czego, zabierzcie ze sobą komplet zapasowych żarówek w podróż.

Sprawdźcie hamulce – można to zrobić energicznie wciskając pedał hamulca przy nieruchomych aucie i niepracującym silniku. Poza tym warto również zweryfikować stan klocków hamulcowych oraz tarcz – czy nie ma na nich żadnych śladów zużycia.

Zerknijcie również do układu wydechowego – sprawdźcie, czy nie ma nigdzie pęknięć, dziur oraz wycieków, a także wyczuwalnych zapachów spalin.

Sprawdźcie zawieszenie poprzez wykonanie kilku testów skrętu oraz hamowania, upewnijcie się, że nie ma żadnych dziwnych dźwięków lub wstrząsów podczas jazdy.

Akumulator – bardzo ważne jest sprawdzenie stanu akumulatora przed wyjazdem w dłuższą podróż. Upewnijcie się, że jest dobrze naładowany. W niektórych akumulatorach wystarczy zerknąć na wskaźnik.

I na koniec – wnętrze auta – koniecznie sprawdźcie, czy nie ma żadnych problemów z siedzeniami, otwieraniem szyb, kierownicą, pedałami. Warto również upewnić się, czy klimatyzacja dobrze działa, zwłaszcza gdy zimą nie była przez Was używana.

Zanim wyruszycie w trasę

Przygotujcie wcześniej swoją drogę – ustawcie trasę w nawigacji, sprawdźcie jej przebieg, zaplanujcie dokładnie postoje i nie rezygnujcie z nich!

Jeśli trasa jest długa, to zdecydowanie warto odpocząć i rozprostować nogi, inaczej kierowca może się łatwiej dekoncentrować, a co za tym idzie, doprowadzić nawet do niebezpiecznych zdarzeń.

Jeśli jadą z Wami dzieci – starajcie się podtrzymywać dobry nastrój w drodze, aby urlop się udał od samego początku i wszyscy cieszyli się z planowanego odpoczynku!

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: