25.07.2022

Nieumiejętna wymiana filtrów w samochodzie

Wymiana filtra w samochodzie nie powinna być przeprowadzana przez osoby, które nie mają doświadczenia. Dlaczego? Ponieważ może doprowadzić do różnych uszkodzeń, które z kolei mogą się przyczynić do poważniejszych awarii. Sprawdźcie, czym może skutkować nieumiejętna wymiana filtrów w samochodzie.

 

Nieumiejętna wymiana filtra oleju

Podczas wymiany filtra oleju można popełnić kilka błędów, które przyczynią się do wycieku oleju. Zwykle dzieje się to wtedy, gdy uszczelka filtra nie została odpowiednio posmarowana przed dokręceniem, pozostawiona została stara uszczelka w miejscu mocowania nowej, króciec został poluzowany przy odkręcaniu starego filtra lub poluzowana została chłodniczka oleju.

Wymieniając filtr oleju należy pamiętać o posmarowaniu uszczelki nowego filtra olejem, aby podczas dokręcania prawidłowo ułożyła się pod filtrem. Sucha uszczelka może utworzyć nieszczelność poprzez wysunięcie się ze swojego miejsca. To samo może się wydarzyć w przypadku uszczelek, które znajdują się na obudowach wkładów filtrów oleju.

Poza posmarowaniem uszczelki, należy pamiętać o tym, żeby przed przykręceniem nowego filtra, w miejscu montażu nie została stara uszczelka. Ponadto przed montażem puszkowego filtra oleju trzeba się upewnić, czy króciec i chłodnicza oleju nie są poluzowane.

Nieumiejętna wymiana filtra powietrza

Zwykle kaseta filtra powietrza jest zamykana na zatrzaski lub wkręty. Czasem bywa tak, ze dostęp do nich jest utrudniony, wówczas mogą wystąpić nieszczelności. Zwłaszcza, gdy wkręty nie zostaną dokręcone lub będą pominięte w montażu. Wtedy układ dolotowy jest narażony na przedostawanie się niefiltrowanego powietrza.

Nieumiejętna wymiana filtra paliwa

Filtry paliwa mają bardzo różne konstrukcje, dlatego ciężko powiedzieć o uniwersalnej metodzie wymiany filtra. Należy być uważnym i starannie wykonać wszelkie połączenia. Większość współczesnych układów paliwowych pracuje pod ciśnieniem, a więc nie wolno zastępować fabrycznych opasek lub szybkozłączek zamiennikami o gorszej jakości lub łączyć przewodów z filtrem na siłę.

Nieumiejętna wymiana filtra kabinowego

Często podczas wymiany tego filtra dochodzi do montażu niezgodnego z kierunkiem przepływu powietrza lub zagięcia filtra podczas montażu. Dzieje się to z powodu utrudnionego dostępu do kasety. Popełnienie tych błędów może się przełożyć na pogorszoną jakość powietrza w kabinie, a nawet parowanie szyb i dostawanie się wody do kabiny. Źle zamontowany filtr lub niedomknięta kaseta mogą utrudniać odpływ wody deszczowej lub skroplin klimatyzacji. 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony