25.07.2022

Nieumiejętna wymiana filtrów w samochodzie

Wymiana filtra w samochodzie nie powinna być przeprowadzana przez osoby, które nie mają doświadczenia. Dlaczego? Ponieważ może doprowadzić do różnych uszkodzeń, które z kolei mogą się przyczynić do poważniejszych awarii. Sprawdźcie, czym może skutkować nieumiejętna wymiana filtrów w samochodzie.

 

Nieumiejętna wymiana filtra oleju

Podczas wymiany filtra oleju można popełnić kilka błędów, które przyczynią się do wycieku oleju. Zwykle dzieje się to wtedy, gdy uszczelka filtra nie została odpowiednio posmarowana przed dokręceniem, pozostawiona została stara uszczelka w miejscu mocowania nowej, króciec został poluzowany przy odkręcaniu starego filtra lub poluzowana została chłodniczka oleju.

Wymieniając filtr oleju należy pamiętać o posmarowaniu uszczelki nowego filtra olejem, aby podczas dokręcania prawidłowo ułożyła się pod filtrem. Sucha uszczelka może utworzyć nieszczelność poprzez wysunięcie się ze swojego miejsca. To samo może się wydarzyć w przypadku uszczelek, które znajdują się na obudowach wkładów filtrów oleju.

Poza posmarowaniem uszczelki, należy pamiętać o tym, żeby przed przykręceniem nowego filtra, w miejscu montażu nie została stara uszczelka. Ponadto przed montażem puszkowego filtra oleju trzeba się upewnić, czy króciec i chłodnicza oleju nie są poluzowane.

Nieumiejętna wymiana filtra powietrza

Zwykle kaseta filtra powietrza jest zamykana na zatrzaski lub wkręty. Czasem bywa tak, ze dostęp do nich jest utrudniony, wówczas mogą wystąpić nieszczelności. Zwłaszcza, gdy wkręty nie zostaną dokręcone lub będą pominięte w montażu. Wtedy układ dolotowy jest narażony na przedostawanie się niefiltrowanego powietrza.

Nieumiejętna wymiana filtra paliwa

Filtry paliwa mają bardzo różne konstrukcje, dlatego ciężko powiedzieć o uniwersalnej metodzie wymiany filtra. Należy być uważnym i starannie wykonać wszelkie połączenia. Większość współczesnych układów paliwowych pracuje pod ciśnieniem, a więc nie wolno zastępować fabrycznych opasek lub szybkozłączek zamiennikami o gorszej jakości lub łączyć przewodów z filtrem na siłę.

Nieumiejętna wymiana filtra kabinowego

Często podczas wymiany tego filtra dochodzi do montażu niezgodnego z kierunkiem przepływu powietrza lub zagięcia filtra podczas montażu. Dzieje się to z powodu utrudnionego dostępu do kasety. Popełnienie tych błędów może się przełożyć na pogorszoną jakość powietrza w kabinie, a nawet parowanie szyb i dostawanie się wody do kabiny. Źle zamontowany filtr lub niedomknięta kaseta mogą utrudniać odpływ wody deszczowej lub skroplin klimatyzacji. 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij:
Artykuł
29.11.2021

Te nawyki kierowców niszczą ich samochody. Nie uwierzysz, ale też możesz je mieć

Na stan samochodu wpływa sposób w jaki nim jeździmy. Nie chcąc uszkodzić pojazdu, by nie ponosić dodatkowych kosztów związanych z naprawą usterek, lepiej wystrzegać się kilku nawyków, które mogą skutecznie skrócić szczęśliwe życie naszego auta. Jakie grzechy kierowców doprowadzają do uszkodzenia samochodów i jak im zapobiec? Pytamy eksperta z Yanosik Warsztaty.
Artykuł
21.06.2021

Co z tą klimą? Sprawdź jak dbać o jej prawidłową pracę

Gorąco na zewnątrz, a w aucie powietrze aż parzy. Chcąc się ochłodzić wsiadasz do samochodu i pierwsze co robisz, to włączasz klimatyzację, a ta… odmawia posłuszeństwa. Zastanawiasz się, dlaczego akurat teraz przestała działać? Znamy odpowiedź! W upalne dni bez klimatyzacji ani rusz w dalszą trasę. Nie ma nic gorszego niż jazda nagrzanym samochodem, w którym jest tak gorąco, że odczuwamy ogromny dyskomfort. Chcąc tego uniknąć włączamy klimatyzację, a ta nie chłodzi, a dodatkowo wydaje brzydki zapach. Co jest tego przyczyną?
Artykuł
28.10.2019

Kierowcy wybrali najlepsze warsztaty samochodowe w Warszawie [TOP 5]

W jakim miejscu na mapie Warszawy można z czystym sumieniem zostawić auto do naprawy? Gdzie nie natkniemy się na nieuczciwego mechanika, który nie dołoży nam dodatkowych zmartwień? Wszystko zostało rozstrzygnięte przez samych kierowców. Oto TOP 5 najlepiej ocenianych warsztatów samochodowych w stolicy Polski.