17.09.2021

Opony całoroczne – czy to się opłaca?

Pory roku w obecnych czasach są znacznie mniej zróżnicowane, niż jeszcze kilka lat temu. Mamy znacznie łagodniejsze zimy i upalne lato, a to powoduje, że kierowcy mają coraz większy dylemat przy wymianie opon. Jeżeli zastanawialiście się, czy opony całoroczne się opłacają, to przeczytajcie poniższy artykuł. Odpowiadamy na wszystkie nurtujące Was pytania.

 

Opony całoroczne – charakterystyka

Rynek oponiarski dynamicznie reaguje na wszelkie potrzeby kierowców i w ostatnich latach bardzo mocno ewoluował, między innymi oferując zmotoryzowanym opony całoroczne. I te z chęcią używało wielu zmotoryzowanych, zanim pojawiły się opony letnie i zimowe.

Nowoczesne opony całoroczne stanowią pewną formę kompromisu pomiędzy jednym a drugim rodzajem ogumienia. Mieszanka gum, z której wykonany jest bieżnik jest znacznie sztywniejsza, a jednocześnie zachowuje elastyczność, co zawdzięcza zawartości krzemionki i olejów roślinnych.

Jakie są minusy używania opon całorocznych?

Większe opory tłoczenia, niż w samych oponach letnich, powodują większe zużycie opon całorocznych w lecie. Niestety również opony całoroczne nie są dobrym rozwiązaniem dla wszystkich fanów jazdy w ekstremalnych warunkach pogodowych, takich jak śnieżyca czy ogromne upały.

Co ważne, opony całoroczne pasują do określonych modeli samochodów, najczęściej dla tych, które mają niewielką moc silnika. Przeznaczone są raczej do jazdy po mieście i terenie zabudowanym, gdzie są znacznie łagodniejsze warunki drogowe.

Plusy opon całorocznych

Oczywiście jest to wygoda i zaoszczędzony czas. Opony całoroczne nie muszą być wymieniane w wyniku zaskoczenia pogodą, co również poprawia bezpieczeństwo, gdy ich nie zmienimy na adekwatne do warunków atmosferycznych. Opony całoroczne świetnie się sprawdzają na mokrej i suchej nawierzchni, a także w jeździe po mieście.

Nie bez znaczenia pozostaje tu również kwestia ekonomiczna – Ci, którzy używają opon wielosezonowych oszczędzają na kosztach wymiany, a także zakupach nowych opon.

Na co zwracać uwagę przy zakupie opon całorocznych?

Przede wszystkim zastanówcie się, czy takie ogumienie sprawdzi się w waszym pojeździe, w jakich warunkach drogowych najczęściej jeździcie autem, a także jak mocno eksploatujecie samochód i jaki macie budżet na zakup opon całorocznych.

Przy wyborze opon całorocznych koniecznie zwróćcie uwagę na etykiety, które są umieszczone w widocznym miejscu na bieżniku, sprawdzajcie oznaczenia przy oponach oraz dobierzcie je w zgodzie z parametrami swojego pojazdu.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: