03.02.2023

Przeglądy techniczne będą fotografowane?

Środowisko diagnostów oczekuje zmian w zakresie przeglądów technicznych, zwłaszcza w kontekście podwyżek stawek za przeprowadzenie badania. Póki co zapowiadane są inne zmiany, które wymagane są przez Unię Europejską. Jedną z nich jest obowiązek fotografowania pojazdów w czasie badania technicznego. Wciąż jednak nie wiadomo, kiedy ma wejść w życie.

 

Zmiany w badaniach technicznych

Mają nastąpić dopiero po wejściu w życie unijnej dyrektywy o badaniach okresowych dla pojazdów, którą przyjęto w 2014 roku. Nowe regulacje miały zacząć obowiązywać od 9 stycznia tego roku, ale termin został ponownie przełożony, bez podania konkretnej daty.

Unia Europejska naciska na władze Polski, aby jak najszybciej dostosowały wewnętrzne prawo do unijnych regulacji. Co dokładnie jest w planach?

Kierowca zapłaci podwójną stawkę za badanie

Jeśli właściciel pojazd spóźni się z przeglądem swojego pojazdu o 30 dni, wówczas będzie musiał zapłacić podwójną stawkę. A jeśli pojawi się w stacji kontroli pojazdów maksymalnie trzydzieści dni przed terminem obowiązkowego przeglądu, to nowa data następnego badania zostanie wyznaczona równo rok od dnia, w którym miało wygasnąć aktualne badanie.

Komplet zdjęć pojazdu z badania

Nowelizacja przepisów przewiduje, że podczas wykonywania badania, diagności będą robić zdjęcia kontrolowanego pojazdu, zgodnie z przyjętym schematem.

Komplet zdjęć ma stanowić dowód, że auto faktycznie zostało poddane kontroli technicznej, a także podstawę do oceny, że jego stan pozwalał na pozytywne przejście przeglądu.

I mało tego, dokumentacja techniczna miałaby być przechowywana w archiwum stacji kontroli pojazdów przez pięć lat od daty przeprowadzenia przeglądu.

Ci właściciele aut, którzy się nie zgodzą na ocenę diagnosty, będą mogli wystąpić do Dyrektora TDT o przeprowadzenie ponownego badania w tej samej stacji kontroli pojazdów.

Zmienią się ceny badań technicznych?

Stawki za obowiązkowe badanie techniczne w stacji kontroli pojazdów nie zmieniły się od 2004 roku, co wzbudza ogromne kontrowersje w środowisku diagnostów. Zwłaszcza w dobie rosnącej inflacji i wzrostu kosztów prowadzenia SKP. Niestety nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miały nastąpić zmiany.

Badanie techniczne samochodu osobowego wciąż kosztuje 99 zł, a jeśli taki pojazd ma instalację LPG/CNG, wówczas jego właściciel musi zapłacić 162 zł.

Od 2017 roku za przegląd techniczny samochodu płaci się przed wykonaniem badania, a jeśli wynik przeglądu będzie negatywny, wówczas opłata nie podlega zwrotowi.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: