27.04.2022

Przygotuj auto na majówkę!

Majówka już za chwilę wystartuje i wielu Polaków wybierze się na zasłużony odpoczynek. Zanim jednak wyruszycie w trasę, warto przygotować swoje auto, zwłaszcza gdy w ostatnim czasie nie jeździliście nim poza miastem. Co sprawdzić przed wyjazdem na majówkę?

 

Sprawdź swoje dokumenty📝

Jadąc w dalszą trasę musicie upewnić się, że posiadacie wszystkie niezbędne dokumenty. Najważniejsze jest oczywiście ubezpieczenie OC. Zakres ubezpieczenia jest regulowany ustawowo, a więc każde towarzystwo gwarantuje tą samą ochronę w ramach wykupionej polisy.

Dodatkowe ubezpieczenia, które warto rozważyć to Autocasco, które przydaje się w ramach kradzieży lub uszkodzenia auta przez osoby trzecie oraz Assistance, które daje dodatkową ochronę w sytuacjach awaryjnych.

Sprawdź stan płynów i filtrów

Przygotowując swoje auto do podróży, sprawdź poziom płynów – chłodniczego, do spryskiwaczy i oleju. Uzupełnij je, aby nie być zaskoczonym w trakcie jazdy. Ponadto sprawdź również filtry, zwłaszcza paliwa, oleju i kabinowy. Niesprawne filtry mogą doprowadzić do uszkodzenia silnika.

Zadbaj o widoczność🔍

Zanim wyruszysz w trasę, sprawdź wszystkie światła i ich ustawienia. Zweryfikuj czy w żadnym z nich nie przepaliła się żarówka i w razie potrzeby wymień. Jeśli wszystkie są sprawne, nie zaszkodzi zabrać ze sobą zapasowych żarówek, aby w razie sytuacji awaryjnej, móc szybko zadziałać.

Sprawdź także stan wycieraczek, czy ich pióra nie są zużyte. Majówka może być słoneczna, ale może również witać deszczem, a lepiej być dobrze przygotowanym na taką ewentualność.

Wymień opony!

Jeśli jeszcze nie wymieniłeś opon na letnie, to już najwyższy czas! Zimowe opony bardzo szybko zużywają się na nagrzanym asfalcie, a to powoduje wydłużenie drogi hamowania i auto będzie spalać więcej paliwa.

Sprawdź także ciśnienie w oponach, a w razie potrzeby podjedź na stację i uzupełnij je. Nie zapomnij również o kole zapasowym, jeśli nie będzie odpowiednio napompowane, na nic się nie przyda!

Zestaw pomocniczy i ratunkowy🚑

Czy masz w swoim bagażniku apteczkę, kamizelki odblaskowe, trójkąt ostrzegawczy i koło zapasowe? Jeśli nie, to czas najwyższy, aby uzupełnić swoje wyposażenie! Dodaj do niego również narzędzia, takie jak mały podnośnik, śrubokręty oraz klucze. Nie zapomnij też o lince holowniczej i ważnej gaśnicy.

Warto jechać na przegląd

Jeśli chcesz mieć 100% pewności, że Twoje auto jest sprawne i możesz nim śmiało ruszać w dalszą trasę, jedź na przegląd do sprawdzonego mechanika. Nie będzie Cię to kosztować wiele, a upewnisz się, że z samochodem jest wszystko w porządku.

Życzymy Wam szerokiej trasy, zero korków i jak najlepszej pogody! Pamiętajcie o bezpiecznej jeździe i odpoczynkach w trakcie!

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: