12.07.2021

Przygotuj samochód na wakacyjny wyjazd!

Wyjazd na wakacje własnym samochodem to ogromny komfort. Na to rozwiązanie decyduje się coraz więcej osób, ponieważ bycie niezależnym od rozkładu jazdy różnych środków transportu, a także zachowanie możliwości swobodnego poruszania się w trakcie wakacji, to dla nich główne argumenty. Do tego dochodzi również bezpieczeństwo. Chcąc o nie zadbać w najwyższym stopniu, powinniśmy odpowiednio przygotować nasz samochodów na wakacyjny wyjazd. Co jest najważniejsze?

Samochód zawsze powinien być dobrze przygotowany do trasy, która go czeka. Zwłaszcza, gdy mamy w planach dłuższą podróż. Nie obędzie się bez sprawdzenia kilku podstawowych rzeczy, a nawet dobrym pomysłem będzie zaplanowanie wizyty w warsztacie, zanim wyruszymy na wakacje. Jak przygotować samochód na wakacyjny wyjazd? Sprawdź!

 

Zbliża się urlop!

Gdy urlop nadciąga coraz większymi krokami i już wkrótce ruszymy samochodem na wakacje, to sygnał, że czas na przegląd. Zwłaszcza, gdy mamy w planach intensywniejszą jazdę autem, niż tylko dojazd do miejsca docelowego.

Wyjazd na wakacje samochodem to świetny pomysł, pod warunkiem, że mamy pewność, że nic złego nie wydarzy się w trasie. Mowa tu o niechcianej awarii lub uszkodzeniu. Planując swój wyjazd, zaplanuj również przegląd, w którym sprawdzisz dokładnie stan techniczny samochodu. Co musisz sprawdzić? Przede wszystkim poziom wszystkich płynów eksploatacyjnych – spryskiwacze, olej, chłodziwo, płyn hamulcowy. Sprawdź również ciśnienie w oponach i w kole zapasowym.

  • Jeśli planujesz przegląd wakacyjny w warsztacie, to pamiętaj również o kontroli stanu układu hamulcowego, kierowniczego i zawieszenia. Większość warsztatów samochodowych wykona tą czynność bez przypominania, zwłaszcza gdy poinformujesz ich o planowanym wyjeździe na wakacje – mówi Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty

Ostrożnie z pakowaniem

Nie bez znaczenia pozostaje ilość bagaży, które chcesz zabrać na wakacje. Wpływa to na wygodę podróżowania, a także na bezpieczeństwo. Przestrzegaj zasad pakowania samochodu – najcięższe rzeczy ułóż na dole bagażnika, najbliżej tylnej kanapy, lżejsze możesz położyć na wierzch, zwłaszcza, jeśli będziesz ich potrzebować w trakcie podróży.

Pamiętaj, by Twoje bagaże nie wystawały poza wysokość kanapy, a zwłaszcza by nie ograniczały widoczności. Wiesz, że podczas ostrego hamowania źle ułożone bagaże mogą poważnie zranić pasażerów?

Przyda Ci się ubezpieczenie

Jeśli wybierasz się w dalszą podróż, to pomyśl o wykupieniu pakietu assistance, który umożliwi Ci w razie poważnej awarii odholowanie samochodu. Możesz również dobrać pakiet, w którym firma zaoferuje Ci samochód zastępczy, gdyby Twój własny uległ poważnej awarii. Takie niespodziewane sytuacje mogą skutecznie zepsuć wakacje, a do tego narazić Cię na niepotrzebne koszty, związane, np.: z brakiem możliwości odwołania noclegów w danej miejscowości.

Zwiększ komfort swój i pasażerów

Nie zapomnij również o wymianie wszystkich filtrów w samochodzie. Każdy z nich odgrywa istotną rolę dla pracy silnika, a także dla Twojego zdrowia i komfortu. To bardzo ważne zwłaszcza dla alergików lub osób cierpiących na chorobę lokomocyjną.

Planując swój wyjazd samochodem na wakacje, zaplanuj również jego przegląd. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu. Przeprowadzenie wakacyjnego przeglądu auta to niewielkie koszty w porównaniu z tym, co może Cię zaskoczyć na trasie.

21.07.2021

Cała prawda o prędkości – sprawdź fakty i mity

Prędkość samochodu ma ogromne znaczenie, nie tylko w trasie. Niedostosowana do warunków na drodze może być przyczyną wypadków, nawet z tragicznym skutkiem. Ile wiecie o prędkości? Czy znacie wszystkie fakty na jej temat? A może wierzycie kilku mitom, które usłyszeliście od znajomych? Sprawdźcie swoją wiedzę! Ujawniamy całą prawdę o prędkości.
19.07.2021

Wakacje w pełni, a ceny paliwa wzrastają. Sprawdzamy, jak wygląda sytuacja

Wielu zmotoryzowanych zauważyło, że ceny paliw zaczęły wzrastać w sezonie wakacyjnym. W sieci mówi się już o tym, że na niektórych stacjach zatankujemy za ponad 6 zł za litr! Czy to prawda? Jak wygląda sytuacja z cenami paliwa? Sprawdzamy.
16.07.2021

Zaplanuj pierwszą wizytę w warsztacie! Ekspert Yanosik Warsztaty wyjaśnia wszystko, co musisz wiedzieć o przeglądzie

Masz nowy samochód i dopiero szykujesz się do przeglądu? Sprawdź, jak obecnie wyglądają wszystkie formalności, ile kosztuje to kosztuje, a także, jak przebiega usługa! Ekspert z Yanosik Warsztaty wyjaśnia wszystko, co musisz wiedzieć o pierwszym przeglądzie. Raz w roku musisz wykonać przegląd samochodu. To okresowy przegląd lub badanie okresowe, które określa stan techniczny pojazdu. Jest ono dobrowolne, ale producenci samochodów zalecają jego wykonanie. Na czym polega? Sprawdź!