22.06.2022

Sezon na kampery wystartował, co na to warsztaty samochodowe?

Wiele osób decyduje się na zakup kampera z rynku wtórnego. Chcąc bezpiecznie korzystać z pojazdu w sezonie, właściciel musi udać się na przegląd, a także regularnie serwisować kampera. Wciąż niewiele warsztatów specjalizuje się w tej dziedzinie, ale ci, którzy zajmują się pojazdami kempingowymi naprawdę znają się na rzeczy.

 

Kampery coraz popularniejsze

Wakacje w kamperze stają się coraz popularniejsze w całej Europie. Liczba rejestracji nowych pojazdów kempingowych w Europie wzrosła o 13,2% - tym samym osiągając nowy rekord 181 299 sztuk. Również po polskich drogach jeździ coraz więcej kamperów. A te również wymagają serwisowania i napraw. Wciąż jednak nie każdy warsztat w Polsce ma w swojej ofercie naprawę pojazdów kempingowych, a przecież podstawowe rozwiązania techniczne, które się w nich stosuje, są bardzo zbliżone do tych z aut osobowych.

Kampery jak pojazdy użytkowe

Duża część kamperów jest stworzona na bazie popularnych modeli pojazdów użytkowych, takich jak Fiat Ducato, czy Ford Transit. Warsztaty, które zdecydują się na włączenie napraw tych pojazdów będą miały ułatwione zadanie. A także dużą szansę na niezły zysk, bowiem rynek rozwija się dynamicznie, a konieczność przeprowadzania regularnych przeglądów i wymiany zużytych części będzie nieunikniona.

Bezpieczne zamienniki

Wszystkie części, które mają znaczenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a więc opony, zawieszenie, hamulce i osie, w kamperach są o wiele bardziej narażone, ze względu na duże obciążenia. I to nie tylko w trakcie jazdy, ale również podczas postojów.

Dlatego bardzo ważnym jest, by stosowane części zamienne przez mechaników były jak najwyższej jakości, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa. Kampery często są maksymalnie załadowane i obciążone, a to w połączeniu z wysoko położonym środkiem ciężkości szybko doprowadza podwozie i elementy pracujące z nim do ostatnich granic wytrzymałości.

Wyzwaniem dla warsztatów może być duża różnorodność części zamiennych i aut, które są wykorzystywane jako baza dla kamperów. Zwłaszcza, że są różne dopuszczalne obciążenia i typy układów napędowych.

Co musi wiedzieć warsztat?

Przede wszystkim to, że naprawy kamperów i pojazdów kempingowych będą przypadały głównie w miesiącach jesienno-zimowych. Ponadto kompleksowy serwis i opieka nad pojazdem kempingowym może się okazać świetnym biznesem, ze względu na rosnącą popularność caravaningu w Polsce. A dobra obsługa to zwykle lojalność klienta i szansa na zdobycie nowych.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: