08.07.2022

Sprawdź układ hamulcowy zanim pojedziesz na wakacje!

Zanim wybierzecie się na wakacje koniecznie zajrzyjcie do swojego samochodu, aby sprawdzić jego stan techniczny. Co ważne – nie pomijajcie układu hamulcowego! W końcu to on odpowiada za Wasze bezpieczeństwo na trasie!

 

Sprawny układ hamulcowy

Sprawny układ hamulcowy to dobrze działające tarcze, klocki oraz systemy, które wspomagają kierowcę, a więc ABS czy ESP. Mają one ogromny wpływ na bezpieczeństwo osób, które podróżują samochodem oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Bardzo ważne jest to, by w trakcie naprawy lub wymiany elementów układu hamulcowego, powierzać tę czynność profesjonalistom, którzy znają się na rzeczy. A na co Wy musicie zwrócić uwagę podczas kontroli lub wymiany elementów układu hamulcowego?

Regularna kontrola i wymiana elementów w układzie hamulcowym

W zależności od stylu jazdy i pokonywanych tras, interwał wymiany klocków hamulcowych oraz tarcz może być zróżnicowany. Podczas jazdy na mieście, gdy często przyspieszacie lub intensywnie hamujecie, to zużycie elementów układu hamulcowego będzie znacznie większe niż podczas spokojnych podróży.

Ważna jest regularna oraz optyczna kontrola odsłoniętych elementów układu hamulcowego, którą możecie przeprowadzić samodzielnie, a dokładniej – sprawdzając grubość klocków i tarcz hamulcowych i ich wygląd. Możecie zbadać, czy nie są popękane lub porysowane, mają odbarwienia lub korozję. Jeśli ujawnicie którąkolwiek z powyższych awarii, wówczas musicie się udać do serwisu.

Uszkodzone klocki i tarcze hamulcowe tracą swoje właściwości, nie działają skutecznie, a samochód potrzebuje znacznie więcej czasu na zatrzymanie się. To niebezpieczne!

Sprawdzone części to podstawa

Jeśli nie wiecie jak dobrać klocki i tarcze hamulcowe, to żaden wstyd! Pomóc w doborze mogą Wam specjaliście z warsztatu samochodowego, jednakże pamiętajcie by nie decydować się na tańsze zamienniki. Gdyż te mogą się okazać tanie tylko z pozoru – słaba jakość nie zagwarantuje Wam skuteczności, a nawet może opóźnić reakcję w czasie zagrożenia.

Tanie części zamienne pochodzą zwykle z nieznanych źródeł i nie spełniają żadnych standardów jakości, a to z kolei przekłada się na bezpieczeństwo na drodze. Nie warto ryzykować i oszczędzać kilka złotych, jeśli może to kosztować czyjeś życie.

Wybierając klocki i tarcze hamulcowe wysokiej jakości, zawsze dobierajcie je od jednego producenta. Takie połączenie to maksimum skuteczności hamowania, trwałości i niskiego zużycia tarcz czy klocków hamulcowych.

Montaż tylko przez profesjonalistów

W tej kwestii nie ma również co oszczędzać. Montaż elementów układu hamulcowego powinien zawsze odbywać się w miejscu, w którym pracują specjaliści mający odpowiednie doświadczenie oraz sprzęt niezbędny do wymiany elementów.

Podczas montażu przez amatorów może wystąpić wiele błędów, które nie od razu będą zauważone przez kierowcę, a ujawnią się dopiero w trakcie jazdy. Często kilka nieprawidłowości występuje jednocześnie, a co za tym idzie może szybko doprowadzić do uszkodzenia całego układu hamulcowego.

Ze względu na to, że sami nie będziecie w stanie zweryfikować pracy wykonanej przez mechaników podczas wymiany lub montażu elementów układu hamulcowego, zalecamy Wam skorzystanie z usług profesjonalistów, którzy mają doświadczenie oraz dadzą Wam gwarancję prawidłowo wykonanych czynności obsługowych. 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: