13.05.2024

System keyless nie wykrywa kluczyka - co robić?

System bezkluczykowego otwarcia i uruchomienia samochodu jest coraz bardziej popularny w nowoczesnych pojazdach. Niektórzy kierowcy mają jednak obawy przed jego stosowaniem, zwłaszcza w kontekście kradzieży. Czy faktycznie jest się czego bać? Sprawdźcie, jak działa system keyless!

System bezkluczykowy keyless go - co to takiego?

System bezkluczykowy, nazywany inaczej Keyless Go, Keyless Entry lub Smart Key, to nowoczesna technologia, która umożliwia kierowcom otwieranie oraz zamykanie i uruchamianie auta, bez konieczności stosowania tradycyjnego kluczyka.

Dzięki temu systemowi interakcja kierowcy z pojazdem przebiega znacznie łatwiej. Keyless można spotkać coraz częściej w nowoczesnych modelach samochodów, zwłaszcza w tych z wyższej półki.

Jak działa system keyless go?

System bezkluczykowy, do komunikacji między kluczem a pojazdem, wykorzystuje technologię radiową RFID, czyli Radio Frequency Identification albo Bluetooth lub NFC.

Kierowca ma specjalny brelok, zamiast kluczyka, który komunikuje się z pojazdem, gdy znajdzie się w jego pobliżu. System automatycznie rozpoznaje kluczyk i odblokowuje drzwi, gdy kierowca dotknie klamki lub zbliży się do pojazdu. Proces przebiega analogicznie w sytuacji zablokowania drzwi – wystarczy nacisnąć przycisk klamki lub odejść od pojazdu.

System bezkluczykowy nie tylko monitoruje moment wsiadania do auta, ale też jego rozruch. Kierowca musi wcisnąć przycisk start, ale wcześniej musi pamiętać, aby pilot był we właściwym miejscu.

Wady i zalety systemu bezkluczykowego

Największymi atutami systemu keyless są komfort i łatwość użytkowania – nie trzeba mieć kluczyka, którego poszukiwania mogą niekiedy trwać nawet kilkadziesiąt minut, aby otworzyć auto. Dodatkowo, większość systemów bezkluczykowych jest wyposażona w zaawansowane zabezpieczenia antykradzieżowe, jak np.: szyfrowanie sygnałów. Ta nowoczesna technologia podnosi również prestiż użytkowania auta.

Oczywiście to rozwiązanie ma także swoje wady. Niestety największą z nich jest bezpieczeństwo – pomimo zabezpieczeń antykradzieżowych, złodzieje często wykorzystują różne luki działania systemów keyless i przechwytują sygnał, aby otworzyć auto i uruchomić je pod nieobecność właściciela.

Kolejnym minusem jest wysoki koszt naprawy lub wymiany systemu keyless, w sytuacji awarii.

Auto nie reaguje na kluczyk – możliwe przyczyny

Najczęściej to, że auto nie reaguje na kluczyk, jest spowodowane rozładowaniem pilota. Kierowca wcześniej jest o tym uprzedzony przez komunikat na desce rozdzielczej.

Czy można otworzyć auto gdy nie działa keyless?

Gdy dojdzie do uszkodzenia systemu bezkluczykowego, wówczas możecie mieć problem z otwarciem auta, ale nie jest to niemożliwe. 

Każdy nowoczesny kluczyk jest wyposażony w standardowy, metalowy grot, którego nie widać na pierwszy rzut oka. Aby go wysunąć, należy nacisnąć odpowiedni przycisk, wówczas zwolni się blokada, która umożliwi mechaniczne otwarcie drzwi pojazdu.

W sytuacji awaryjnej, można jeszcze inaczej uruchomić pojazd – niektóre auta mają klasyczną stacyjkę, do której wkłada się kluczyk, ale co zrobić gdy jej nie ma? Wówczas używa się anteny indukcyjnej, która pobiera kod odblokowujący.

W celu skorzystania z tej metody, należy znaleźć w kabinie specjalny piktogram kluczyka, który zwykle jest na kolumnie kierownicy lub podłokietniku, przyłożyć kluczyk do piktogramu i włączyć przycisk „start”. Wówczas ukryta antena wybudzi transponder w kluczyku i pozwoli na uruchomienie silnika.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: