15.09.2021

Te 5 najważniejszych czynności przygotuje Twoje auto na jesień. Nie uwierzysz co jest numerem 1!

Jesień oznacza trudniejsze warunki drogowe, zwłaszcza, gdy znienacka zaskoczy nas ulewa na trasie. Jak przygotować swój samochód, aby czuć się w nim bezpiecznie podczas trudnej jesiennej pogody na polskich drogach? Mamy dla Was 5 świetnych wskazówek, które pomogą Wam w przygotowaniach!

 

Numer 5: dokładnie sprawdź opony

Zanim rozpocznie się sezon jesienny, dokładnie sprawdź jakość swoich opon. Jeśli masz opony całoroczne, dokładnie skontroluj stan ich bieżnika oraz krawędzie opon. A jeśli wciąż jeździsz na letnich oponach, to czas pomyśleć o wymianie na zimowe.

Opony zimowe zostały tak zaprojektowane, by zapewnić stabilność podczas jazdy w niskich temperaturach, a także w śniegu, błocie i wodzie. Głęboki bieżnik opon zapobiega utracie kontroli, a w ujemnych temperaturach pozostaje elastyczny.

Pamiętaj, że opony, które mają jakiekolwiek wady nie powinny być zakładane w Twoim aucie!

Numer 4: zadbaj o jak najlepszą widoczność

To bardzo ważne, aby mieć jak najlepszą widoczność jesienią. Zwłaszcza, że pogoda o tej porze roku nie rozpieszcza kierowców. Mgła, deszcz, zaparowane szyby, a nawet szron potrafią skutecznie ograniczyć pole widzenia.

Przygotowując swoje auto na jesień, dokładnie sprawdź stan wycieraczek – jeśli odkryjesz jakieś uszczerbki w piórach wycieraczek, to od razu wymień je na nowe! Jesienią ich eksploatacja jest znacznie intensywniejsza, a więc muszą pracować bez zarzutu. Jak rozpoznasz nieprawidłowości? Przede wszystkim wycieraczki będą zostawiać mazy na szybie, a ich praca będzie o wiele głośniejsza.

Numer 3: samodzielna kontrola podzespołów

Zanim przejdziesz do punktu drugiego, koniecznie skontroluj podzespoły w swoim aucie. Przygotowanie auta na sezon jesienny to dbałość o każdy szczegół i zaufaj nam, ale nie obędzie się bez sprawdzenia świateł, szyb, hamulców, uszczelek i elektryki.

Poświęć szczególną uwagę światłom, które powinny działać bez zarzutu. Sprawdź nie tylko przednie reflektory, ale również światła cofania, stopu oraz oświetlenie tablicy rejestracyjnej. Zawsze miej przy sobie żarówki w razie potrzeby ich wymiany w światłach samochodowych.

Zweryfikuj stan uszczelek, które odpowiadają za wnikanie wilgoci do wnętrza pojazdu. Jeśli guma będzie pęknięta lub zniszczona, wówczas rozważ ich wymianę. W przypadku elektryki – zabezpiecz ją odpowiednio, aby uchronić ją przed nadmierną wilgocią i jej negatywnymi skutkami.

Nie zapomnij o hamulcach! Sprawdź tarcze, klocki i płyn hamulcowy. A jeśli tylko wyczujesz pewne nieprawidłowości w hamowaniu, to od razu udaj się do warsztatu samochodowego!

Numer 2: przegląd techniczny jest konieczny

Zanim jesień na dobre się rozpocznie, zabierz swoje auto na przegląd techniczny. W stacji diagnostycznej specjaliści przyjrzą się nie tylko podzespołom w aucie, ale również sprawdzą podwozie oraz układ hamulcowy, kierowniczy, wydechowy, zawieszenie, oświetlenie, silnik, nadwozie, ogumienie, pasy bezpieczeństwa i komplet niezbędnego wyposażenia.

To bardzo ważne, aby samochód był w pełni sprawny w sezonie jesiennym, ze względu na bezpieczeństwo własne oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Numer 1: regularna pielęgnacja i konserwacja czyni cuda

Nie lekceważ porządków w aucie! Regularne czyszczenie wnętrza kabiny, wietrzenie, a także zastosowanie odpowiednich preparatów czyszczących pozwoli Ci uchronić auto przed wilgocią, bakteriami, alergenami oraz grzybami. Warto również wymienić filtr kabinowy na nowy, gdyż zużyty nie tylko nie wykonuje swojego zadania prawidłowo, ale również może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia.

Ponadto zabezpiecz swoje auto z zewnątrz. Jesienią mamy do czynienia z wieloma czynnikami, takimi jak błoto, deszcz, piach, spadające liście, które skutecznie uszkadzają karoserię oraz lakier. Można jednak tego uniknąć stosując woskowanie. A jeśli chcemy jednak przeprowadzić ten proces profesjonalnie, wówczas możemy zgłosić się do specjalistów zajmujących się autodetailingiem.

Z jesienią nie ma żartów. Zwłaszcza dla samochodów, które by dbały o nasze bezpieczeństwo, muszą być wcześniej do tego odpowiednio przygotowane. Wykonaj powyższe wskazówki, a będziesz się czuł bezpiecznie i pewnie w swoim samochodzie. 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: