Warsztaty.Yanosik.pl Blog

03.01.2024

Moment obrotowy silnika - co to takiego?

Osiągi silnika w samochodach zależą od kilku wartości, jedną z nich jest moment obrotowy silnika, który ma także wpływ na moc i przyspieszenie pojazdu. Czym właściwie jest ta siła? Jak ją zmierzyć? Przeczytajcie!
22.12.2023

Airbag - wszystko co musisz wiedzieć o poduszkach powietrznych?

Airbag, czyli poduszka powietrzna, stanowi element biernego systemu bezpieczeństwa w pojeździe. Jej zadaniem jest zmniejszenie skutków kolizji lub wypadku drogowego. Obecnie stanowi już standard wyposażenia każdego pojazdu.
18.12.2023

Immobilizer - co to takiego?

Coraz więcej pojazdów ma w swoim standardowym wyposażeniu immobilizer. To zabezpieczenie antykradzieżowe, które chroni silnik przed uruchomieniem niewłaściwym kluczykiem. Niektórzy kierowcy decydują się na wyłączenie tej opcji, a inni ją doceniają. Dowiedzcie się, jak działa immobilizer i w jaki sposób chroni Wasze auto.
01.12.2023

Systemy ADAS (Advanced Driver Assistance Systems) - co to takiego

Obecnie Systemy ADAS, czyli systemy wsparcia kierowcy są zalecane w nowoczesnych pojazdach, ale już wkrótce będą stanowiły obowiązkowe wyposażenie samochodów produkowanych w Unii Europejskiej. Dowiedz się o nich więcej!
22.11.2023

Launch control - co to takiego i jak działa?

System launch control nie jest stosowany we wszystkich samochodach. Znajdziecie go raczej w wersjach premium, biznes lub sportowych. W których dokładnie modelach samochodów? Jak go włączyć? Po co się go stosuje? Zachęcamy do lektury!
20.11.2023

Bezpieczeństwo bierne w samochodach - co to takiego i na czym polega?

W dobie rosnącej liczby nowych modeli samochodów kwestia bezpieczeństwa stała się coraz istotniejsza. Systemy bezpieczeństwa rozwijają się. Coraz nowsze modele aut są mocniej wyposażone w podzespoły, które mają za zadanie dbać o bezpieczeństwo bierne oraz czynne. Czym się różni bezpieczeństwo bierne i czynne? Sprawdźcie!
06.11.2023

Jak chronić przed kradzieżą auto z bezkluczykowym otwieraniem?

System keyless staje się coraz popularniejszy w nowoczesnych samochodach. O ile to bardzo duże ułatwienie dla kierowców, o tyle korzystają na tym również złodzieje. Jak działa bezkluczykowy dostęp do samochodu? Czy można wzmocnić ochronę kluczyka? Sprawdźcie!
30.10.2023

Moc silnika - jak przeliczyć kW na KM?

Moc silnika może być wyrażona zarówno w koniach mechanicznych, jak i kilowatach. Jak je przeliczać? Sprawdź ten wpis!
04.10.2023

Zawieszenie pneumatyczne - co to jest i jak o nie dbać?

Od ponad 30 lat układy pneumatyczne można spotkać w samochodach. Ich założeniem jest poprawa trakcji pojazdu oraz redukcja drgań i wstrząsów. Jakie zalety ma zawieszenie pneumatyczne, ile to kosztuje? Dowiedzcie się z naszego poradnika!