05.11.2021

Ukręcona śruba – jak ją odkręcić?

Interesuje Was samodzielna naprawa swojego samochodu? A może czekacie w kolejce do mechanika, ale sami chętnie zajrzycie do swojej maszyny, aby sprawdzić, co się dzieje? Jeśli na Waszej drodze stanie ukręcona śruba, a Wy już będziecie załamywać ręce, to przeczytajcie nasz artykuł i sprawdźcie kilka tipów, jak ją odkręcić.

 

Coraz więcej osób chce naprawiać samodzielnie swoje auto

W świetle rosnących cen za wszystkie usługi motoryzacyjne oraz długie terminy oczekiwania na przyjęcie samochody do naprawy w warsztacie, wiele osób decyduje się na samodzielne przeprowadzenie naprawy swojego auta. Nie zawsze jednak jest to dobrym pomysłem.

Przede wszystkim, by móc przeprowadzić naprawę swojego pojazdu, musicie mieć do tego odpowiednie warunki. W niektórych sytuacjach niezbędny jest podnośnik lub kanał, który ułatwia lepsze zdiagnozowanie problemu oraz dostęp do usunięcia awarii.

Po drugie – istotne są tutaj również narzędzia. Niestety te, które używamy w domu, nierzadko nie sprawdzą się przy naprawach samochodu. Dobre narzędzia znajdziecie w warsztatach samochodowych, jednak za ich eksploatację należy zapłacić specjalistom.

Po trzecie – bardzo ważna jest wiedza. Jeśli kompletnie nie znacie się na budowie samochodu, absolutnie nie podejmujcie się naprawy pojazdu we własnym zakresie. Możecie pogorszyć sytuację, co skończy się z pewnością wizytą w warsztacie.

Pamiętajcie, że możecie się umówić na wizytę w warsztacie samochodowym w swojej okolicy. Taką opcję znajdziecie na naszej platformie!

Jak sobie poradzić z trudnymi śrubami nie do odkręcenia?

Jeśli zdecydowaliście się na naprawę swojego auta w amatorski sposób i na Waszej drodze pojawiła się trudna śruba, z którą nie możecie sobie poradzić, to wiedzcie, że czasem najprostsze sposoby są najskuteczniejsze. Mowa tu o rozwiązaniu siłowym. Zdeformowane śruby najczęściej wystarczy po prostu nabić na nie mniejszą nasadkę i użyć dłuższego ramienia. Mechanik bijący zdeformowaną śrubę młotkiem nikogo nie dziwi, ale trzeba mieć na uwadze to, że po pierwsze wie co robi, a po drugie ma zestaw naprawdę dobrych narzędzi do pracy.

Jak poradzić sobie z urwaną śrubą?

Śruba z urwanym łbem lub takim, który uległ zniekształceniu również może przysporzyć wielu kłopotów. Jednak istnieje sposób, by sobie z nią poradzić – trzeba użyć spawarki. Wystarczy wówczas dospawać do zniekształconego łba inną śrubę i ją przyspawać. Sama temperatura spawania już robi robotę, gdyż rozgrzanie elementu ułatwia zruszanie zastanego gwintu. Jednak trzeba być ostrożnym przy takiej operacji i doskonale znać się na budowie samochodu.

Bo w przypadku szpilek kół uderzenia młotem mogą znacznie uszkodzić łożyska i wtedy z małej naprawy zrobi się znacznie większa. Na rynku dostępne są również dedykowane do wykręcania opornych śrub zestawy wykrętaków, które można kupić nawet za 50 zł.

Pamiętajcie jednak, by na siłę nie walczyć z problemem, z którym nie możecie sobie poradzić. U mechaników naprawa wyjdzie drożej, ale za to bez ryzyka pogłębienia szkody. 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: