23.08.2021

Wibracje w aucie – co jest przyczyną?

W trakcie jazdy autem możemy ujawnić drgania, które towarzyszą podróży. Co prawda, producenci samochodów dwoją się i troją, aby wyeliminować to niepożądane zjawisko. Jakie są główne przyczyny wibracji w samochodzie?

 

Koła mają znaczenie

Jedną z głównych przyczyn, która wywołuje drgania w samochodzie, zarówno na kierownicy, jak i w całym pojeździe są nieprawidłowo wyważone koła. To one powodują wibracje, które obniżają komfort jazdy, a nawet skracają żywotność ogumienia. Opony zawsze powinny być wyważone w pierwszej kolejności, a dopiero później zakładane na felgę.

Nie bez znaczenia pozostaje odpowiedni stan opon w aucie. Zużycie, ewentualne ubytki i wybrzuszenia mogą być przyczyną wibracji w samochodzie. Tak samo, jak jednolitość opony, która wynika z warunków jej produkcji oraz jej przenikalność, która wynika z jej konstrukcji – mówi Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty - Może się nawet zdarzyć, że opony, które nie były od dłuższego czasu używane będą wywoływały wibracje, mimo że są odpowiednio wyważone – dodaje

Źle wyważone opony przyczyną drgań

Nieprawidłowe wyważenie kół wywołuje wibracje zarówno kierownicy, a także całego samochodu. Takie opony szybciej się zużywają, a także niepotrzebnie obciążają zawieszenie samochodu. 

Z kolei, dobrze wyważone opony nie tylko poprawiają komfort jazdy, ale również przekładają się na dłuższą żywotność.

Porządek musi być!

Kolejną przyczyną niechcianych drgań w pojeździe może być stan opony wynikający z zanieczyszczeń, nierównomiernego zużycia, a nawet niewłaściwej eksploatacji.

Warto systematycznie przeprowadzać przegląd ogumienia, który wyeliminuje niewłaściwy stan opony jako przyczynę drgań. O ile zanieczyszczenia, takie jak kamyczki czy piach, jesteśmy w stanie usunąć samodzielnie, o tyle nierównomierne zużycie i niewłaściwą eksploatację oceni nam specjalista w warsztacie – mówi Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty

Nie bez znaczenia jest również ciśnienie w oponach, które gwarantuje bezpieczeństwo i komfort jazdy. Opony, które są słabo napompowane generują wibracje. Pomiaru ciśnienia opon dokonujcie zawsze na zimnym ogumieniu i jeździe autem nie dłuższej niż 2 km.

Uszkodzone opony mogą powodować wibracje

Ogumienie to jedyny element, który ma bezpośredni kontakt z nawierzchnią. Jego stan jest bardzo ważny, jak również eliminacja ewentualnych uszkodzeń. Opony trzeba regularnie sprawdzać, czy nie mają pęknięć lub wybrzuszeń, które mogą stanowić przyczynę drgań.

Trzeba pamiętać, że uszkodzona opona stanowi ogromne niebezpieczeństwo, zarówno dla właściciela pojazdu, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Taka opona może pęknąć w trakcie jazdy i doprowadzić do spowodowania kolizji. Dlatego bardzo ważnym jest regularne jej doglądanie i w razie potrzeby wymiana na nową – mówi Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty

Koła są bardzo ważnym elementem samochodu, o które należy odpowiednio dbać i doglądać. Mogą one stanowić przyczynę nieprzyjemnych drgań, które wprowadzają dyskomfort do jazdy samochodem. Jeśli szukacie specjalistów, którzy wykonają Wam przegląd opon, zajrzyjcie na Yanosik Warsztaty i znajdzie warsztat w swojej okolicy! 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: