15.12.2021

Wiemy, że tego nie lubicie, dlatego podpowiadamy - jak szybko i sprawnie odśnieżyć auto

Zimą temperatura spada, a ciśnienie kierowców wzrasta. Nie tylko dlatego, że warunki na drogach są znacznie trudniejsze, ale również przez to, że gdy tylko zrobi się chłodniej i popada deszcz lub śnieg, to będzie ich czekało skrobanie odśnieżanie auta. A to nie należy do przyjemnych czynności, zwłaszcza gdy się spieszymy rano. Jeśli jednak tego nie zrobicie, to ryzykujecie otrzymaniem mandatu w kwocie nawet do 500 zł! Jak szybko i sprawnie odśnieżyć auto? Podpowiadamy!

 

Prawidłowe odśnieżanie samochodu

Aby odśnieżanie auta nie było dla Was czynnością uciążliwą, należy je prawidłowo przeprowadzić. A więc – w odpowiedniej kolejności. Wpierw powinniście oczyścić śnieg z dachu i maski oraz drzwi pojazdu. Następnym krokiem jest odśnieżenie szyb bocznych, tablic rejestracyjnych i lamp.

Po uruchomieniu silnika wilgoć z przedniej szyby dokładnie odparuje, a samochód będzie gotowy do drogi.

Co ważne – dach auta należy bardzo dokładnie odśnieżyć, ponieważ wszelkie zapomniane resztki śniegu, które na nim pozostawicie, w trakcie jazdy mogą przemieścić się na inne pojazdy, a to może ograniczyć lub całkowicie zasłonić widoczność prowadzącym je kierowcom!

Nieprawidłowe odśnieżanie  - konsekwencje

Jeśli z jakichś powodów nie odśnieżycie auta, a ruszycie nim w podróż, to istnieje ryzyko, że zostaniecie zatrzymani przez funkcjonariuszy policji i otrzymacie mandat nawet do 500 zł.

Tym, którzy zapomną o odśnieżeniu tablicy rejestracyjnej mandat o wysokości 100 zł i 3 punkty karne z pewnością odświeżą pamięć, na dłużej.

Ci, którzy się bardzo mocno spieszą, niech pamiętają, by nie odśnieżać auta z włączonym silnikiem – można za to otrzymać mandat o wysokości 100 zł.

Co jest potrzebne przy odśnieżaniu auta?

Podstawowe wyposażenie prawdziwego odśnieżacza auta to samochodowa skrobaczka lub szczotko-skrobaczka. Jednakże, pomimo tego, że używana jest przez większość kierowców, jest tania, a do tego łatwo dostępna, to ma ogromną wadę – może zarysować szyby, a to z kolei może powodować zmniejszenie ich przejrzystości.

Jeśli i Wy używacie skrobaczki w swoim aucie, to pamiętajcie by nie używać uszkodzonych lub samodzielnie wykonanych – te mogą nie tylko porysować szyby, ale również zniszczyć lakier i uszczelki. Po latach używania nieodpowiedniego sprzętu, na aucie mogą się pojawiać mikro rysy, które doprowadzą do zmatowienia lakieru.

Znacznie lepszym pomysłem jest zaopatrzenie się w szczotkę z miękkiego włosia, która nie porysuje szyb, ani karoserii przy odśnieżaniu.

Poranne odśnieżanie w szybszym tempie? To możliwe!

Tym, którym bardzo zależy na czasie od rana i szukają najlepszego sposobu by przyspieszyć odśnieżanie auta, polecamy zastosowanie odmrażacza do szyb, który nie tylko działa błyskawicznie, ale również nie rysuje szkła. 

Innym rozwiązaniem jest zakup samochodowej osłony przeciwszronowej na przednią szybę – wówczas nie będziecie musieli odśnieżać, ale w zamian za każdym razem zakładać osłonę. 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: