14.06.2021

Wracasz z wakacji i cyk: awaria. Co wtedy zrobić? Eksperci z Yanosik Warsztaty podpowiadają!

Jedną z gorszych rzeczy, które mogą nas spotkać w trasie powrotnej z wakacji do domu są ogromne korki, w których musimy stać kilka godzin. Zazwyczaj w pełnym słońcu. Nie to jest jednak najczarniejszym scenariuszem. Niespodziewana awaria w trasie może skutecznie opóźnić nasz powrót do domu, nawet o kilka dni. Co wtedy zrobić? Sprawdź porady ekspertów z Yanosik Warsztaty!

 

Powroty z wakacji z zasady bywają ciężkie. Nie dość, że to przykre przeżycie, bo nasz urlop dobiega końca, to w dodatku bardzo łatwo stracić mnóstwo nerwów za kółkiem. Zwłaszcza, gdy trafimy na korki lub przydarzy nam się awaria. Co robić w takiej sytuacji?

 

Można tego uniknąć!

Wybierając się na wakacje swoim autem, powinniśmy zawsze sprawdzić jego stan techniczny. Niektóre rzeczy możemy zrobić samodzielnie, jak np.: stan oleju, ciśnienia w kołach lub poziom płynu do szyb. Chcąc mieć większą pewność, że nasze auto jest w najlepszym stanie, możemy również udać się do warsztatu samochodowego na przegląd. Wówczas zyskamy pewność, że nic nie umknęło nasze uwadze oraz auto zostało sprawdzone przez profesjonalistów.

- Przeglądu samochodowego nie powinno się traktować jako przykrą konieczność, którą należy wykonać raz w roku. Nie jest to duży wydatek, w porównaniu ze skutkiem potencjalnej awarii, która może nas spotkać na trasie. To rozsądny plan, zwłaszcza, gdy na co dzień poruszamy się naszym samochodem głównie po krótkich odcinkach, a zamierzamy tym razem przebyć znacznie dalszą drogę – podpowiada Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty

Nawet jeśli nasze auto jest regularnie serwisowane i do następnego przeglądu jest jeszcze mnóstwo czasu, to i tak warto sprawdzić kilka newralgicznych punktów.

  • W niektórych warsztatach są prowadzone akcje wakacyjnych przeglądów, które są dostosowywane właśnie pod dłuższe wyjazdy. Można wtedy sprawdzić stan samochodu za mniejszą kwotę i nie nadwyrężyć swojego budżetu wakacyjnego – dodaje Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty

Zadbaj o bezpieczeństwo w pierwszej kolejności

Jeśli jednak przytrafiła Ci się awaria w trakcie powrotu do domu lub jazdy na wakacje, to nie łam głowy, a zacznij działać. Najważniejsze jest w tej sytuacji bezpieczeństwo Twoje i innych uczestników ruchu drogowego.

Jeśli masz możliwość – usuń swoje auto z pasa ruchu. Ustaw je jak najbliżej prawej krawędzi jezdni, a najlepiej na poboczu. Zanim to zrobisz włącz od razu światła awaryjne. Na autostradzie zjedź na pas awaryjny – tu obowiązuje całkowity zakaz zatrzymywania się, a więc musisz również wysiąść z auta od strony pasażera. Pamiętaj, aby odpowiednio oznaczyć miejsce awaryjnego postoju i wystawić trójkąt ostrzegawczy za autem, w odległości 30-50 m w obszarze niezabudowanym, a w zabudowanym nie dalej niż 1 m.

Zdiagnozuj przyczynę i działaj

Po zadbaniu o bezpieczeństwo swoje, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego, czas na zdiagnozowanie awarii. Nie zawsze wezwanie pomocy drogowej będzie konieczne.

  • W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na to, jakie kontrolki się zaświeciły. Jeśli ich kolor jest żółty, to sygnał, że powinniśmy odwiedzić warsztat, a jeśli zapaliły się na czerwono, to już znak, że musimy go odwiedzić. Pamiętajmy też, by nie uruchamiać samochodu na siłę, to może doprowadzić do poważnych awarii, których skutki mogą być bardzo kosztowne – mówi Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty

Jeśli jesteś daleko od domu, a w okolicy znajdują się miasta i Twoje auto może jechać dalej, to skorzystaj z Yanosika i sprawdź, gdzie znajdują się okoliczne warsztaty. Możesz to również zrobić korzystając bezpośrednio z aplikacji Yanosik Warsztaty, w której znajdziesz kontakt do mechaników, a także do pomocy drogowej.

Jeśli jednak nie masz możliwości dalszej jazdy, możesz skorzystać także z opcji holowania samochodu. W aplikacji znajdziesz kontakt do firm holowniczych, które odstawią Twój samochód do warsztatu lub bezpiecznego punktu na trasie.

Niespodziewana awaria auta w trasie może skutecznie zepsuć plany. Można jej uniknąć zabierając samochód na dodatkowy przegląd przed wyruszeniem w drogę na wakacje lub sprawdzając stan pojazdu we własnym zakresie. A jeśli jednak ta przykra sytuacja nas spotka, wówczas nie ma co panikować, a zadbać o bezpieczeństwo i zdiagnozowanie przyczyny awarii. Z pomocą również przychodzi Ci Yanosik Warsztaty, w którym znajdziesz najbliższego mechanika, pomoc drogową, a także usługę holowania. 


 


 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: