03.06.2020

Wymiana oleju i płynów w aucie. Kiedy udać się do mechanika?

Brak kontroli nad płynami w samochodzie może doprowadzić do wielu kosztownych napraw. Warto zatem sprawdzać ich poziom, a co jakiś czas dokonać ich wymiany. Co należy regularnie sprawdzać i kiedy wymagana jest wizyta u mechanika? 

Olej silnikowy, olej do skrzyni biegów, płyn hamulcowy, płyn do chłodnicy i płyn do wspomagania kierownicy - to 5 najważniejszych cieczy w aucie, o które każdy kierowca powinien się troszczyć. Kiedy je wymieniać i jak kontrolować ich stan? Zacznijmy od najważniejszego...

Wymiana oleju silnikowego

O tym, że trzeba regularnie sprawdzać olej silnikowy wie chyba każdy kierowca. Szczególnie przed dłuższą trasą warto spojrzeć pod maskę i zweryfikować poziom oleju, ocenić jak często dochodzi do ubytków, a także jaka jest jego kondycja (wyznacznikiem może być barwa). Jeśli konieczna jest dolewka, to wskazane jest użycie oleju o takich samych parametrach. Większość producentów olejów dopuszcza spalanie nawet do jednego litra oleju na 1000 km, ale jest to już niepokojąco duży ubytek. Niebezpieczne jest także zjawisko kiedy oleju w silniku jest więcej niż podczas ostatniej kontroli. Może to oznaczać przedostanie się innych płynów do silnika, co może powodować spore usterki. 

Kiedy wymienić olej?

To chyba jedno z najczęściej zadawanych pytań przez kierowców. Niektórzy stosują się do zaleceń producentów. Często jednak wśród producentów zalecenia dotyczące wymiany oleju są kartą przetargową. Niekiedy stosowanie się do wytycznych tzw. longlife nie kończyło się szczęśliwie. Najczęściej stosowaną metodą jest wymiana oleju co 10-15 tys. km lub raz w roku - jeśli silnik jest w dobrej kondycji. Jeżeli natomiast samochód użytkowany jest na autostradach czy też w mieście z dużym obciążeniem, to warto zadbać o wymianę oleju po przejechaniu 8-12 tys. km. Aby wymienić olej silnikowy udaj się do mechanika. Wizytę umówisz tutaj: warsztaty.yanosik.pl/?servicename=OIL_CHANGE 

Olej do skrzyni biegów 

Nie tylko olej silnikowy jest ważny w naszym aucie. Kierowcy powinni także zwrócić uwagę na olej do skrzyni biegów. Jest ważnym i często zapomnianym elementem, którego zaniedbanie może doprowadzić do kosztownej wymiany skrzyni biegów. 

Kiedy wymienić olej w skrzyni biegów? W przypadku skrzyń manualnych znaczna część producentów jest zdania, że nigdy nie trzeba dokonywać wymiany oleju, a ten zalany fabrycznie wystarcza na całe życie auta. Jednak nawet w teoretycznie idealnych warunkach olej traci swoją lepkość, co w efekcie może doprowadzić do awarii przekładni. Wielu mechaników jest jednak zdania, że nawet w przypadku zapewnień, że olej jest wieczny warto go wymienić po przejechaniu 80-100 tys. km. 

Wymiana oleju w skrzyni automatycznej jest nie tylko zalecana, ale wymagana. Dealerzy często nie zalecają jego wymiany, natomiast producenci automatycznych skrzyń biegów uważają to za konieczność. 

Kiedy wymiana w automatycznej skrzyni biegów? W tym przypadku wiele zależy od marki i modelu auta. Zazwyczaj jednak pierwsza wymiana oleju powinna nastąpić po przejechaniu 60-120 tys. km, zaś kolejne co 40-100 tys. km. Cena wymiany oleju w skrzyni automatycznej mieści się w granicach 200 zł. 

Płyn hamulcowy 

Nie tylko oleje, ale też i płyny mają znaczenie w naszym aucie. Istotną cieczą jest płyn hamulcowy, który może bezpośrednio wpływać na nasze bezpieczeństwo. Jego głównym zadaniem jest pochłanianie wilgoci z otoczenia, która nie jest korzystna dla układu hamulcowego i powoduje m.in. korozję jego poszczególnych układów. 

Płyn hamulcowy co ile wymiana? W tym przypadku odpowiedź jest prosta: co 2 lata. Zminimalizuje to ryzyko awarii i jednocześnie zapewni bezpieczeństwo na drodze. 

Płyn hamulcowy cena: standardowy układ hamulcowy w aucie osobowym zawiera około jednego litra płynu. Wymiana tego płynu wraz z odpowietrzeniem układu może kosztować około 50 zł. Natomiast za dobrej jakości płyn hamulcowy przyjdzie nam zapłacić około 30-40 zł. Łączny koszt zamyka się zatem w 100 zł, a zapewnia nam większe bezpieczeństwo. 

Tutaj znajdziesz rzetelnego mechanika, który wymieni płyn hamulcowy w aucie: warsztaty.yanosik.pl/?servicename=BRAKES 

Płyn do chłodnicy 

O sprawdzaniu poziomu płynu hamulcowego powinien pamiętać każdy kierowca. Minimum raz na miesiąc warto w tym celu spojrzeć pod maskę i w razie potrzeby uzupełnić braki. W przypadku dolewki warto korzystać z jednego typu płynu, gdyż każdy może mieć inną temperaturę wrzenia.

Płyn do chłodnicy co ile wymiana? Jeśli chodzi o wymianę tego płynu to producenci nowych aut nie informują co jaki czas warto to zrobić. Niepisana zasada jest jednak taka, że należy wymieniać płyn do chłodnicy co kilka lat (najlepiej co trzy). 

Płyn do chłodnicy cena: za litr płynu w zależności od rodzaju można zapłacić około 10, jak i 30 zł. Wymiana płynu chłodniczego kosztuje od 30 do nawet 120 zł. Warto najpierw zadzwonić do mechanika i zapytać o cenę: warsztaty.yanosik.pl/ 

Płyn do wspomagania kierownicy 

Znaczna część producentów zaczęła montować elektryczne wspomaganie do kierownicy. Jednak na polskim rynku nie brakuje aut używanych, w których to płyn do wspomagania kierownicy jest w powszechnym zastosowaniu. 

Płyn do wspomagania kierownicy wymiana. Najczęściej zalecanym czasem eksploatacji tego płynu są 2 lata. Można także zastosować wskaźnik 60 tys. km, po przejechaniu których warto wymienić płyn do wspomagania kierownicy. Objawami, które wskazują, że coś jest nie tak jest piana w płynie, zmiana jego koloru, a także głośna pracy pompy wspomagania. 

Szukasz rzetelnego mechanika, który wymieni olej lub płyny w Twoim samochodzie? Zapraszamy na warsztaty.yanosik.pl/  lub do aplikacji Yanosik, gdzie zakładka “warsztaty” pojawia się po wejściu w opcję “nawiguj”. Na stronie, jak i w aplikacji Yanosik znajdziesz warsztaty polecane przez naszych użytkowników.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: