22.04.2022

Wysokie ceny paliw? Zmniejsz zużycie!

Obecne ceny paliw na stacja benzynowych nie wprawiają żadnego kierowcę w dobry nastrój. Zwłaszcza, że niektórzy nie mogą zrezygnować z podróżowania samochodem na rzecz innych środków transportu lub nie chcą tego robić. My to rozumiemy, dlatego podpowiadamy Wam kilka sposobów na zredukowanie spalania. Sprawdźcie i zastosujcie w swoim aucie!

 

Czy wiecie, że efektywna jazda może zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 6% do 12%? Licząc, że w miesiącu przejedziecie 300 km, a Wasze auto spala 6,8 l na 100 km, to miesięcznie za paliwo Pb95 (5,80 zł/l) zapłacicie 118,32 zł. Gdyby tak odjąć od tej kwoty już 10%, to prawie 12 zł zostaje Wam w kieszeni. A jak wiadomo, grosz do grosza… a będzie na następne tankowanie!

Płynna jazda🚙

Nagłe hamowanie i przyspieszanie zwiększają zużycie paliwa, dlatego warto zostawać na niskich biegach przez kilka pierwszych sekund jazdy. Większe prędkości obrotowe to większe zużycie paliwa. Płynna jazda to klucz do zaoszczędzenia kilku złotych na paliwie.

Wyłączamy silnik na postoju

Włączony silnik na postoju to kolejna dziura, przez którą uciekają Wasze pieniądze na paliwo. Ten proces generuje bardzo duże zużycie paliwa, a do tego emituje spalin i hałas. Wyłączajcie silnik, nawet na krótkim postoju.

Stała prędkość jazdy🚘

Zmieniając prędkość jazdy zwiększasz poziom zużycia paliwa. Utrzymywanie tej samej prędkości, o ile pozwalają na to warunki, to spora oszczędność. Ogranicz prędkość jazdy na autostradzie o 10 km/h i zaoszczędź kilka złotych.

Hamowanie silnikiem

Wytracanie prędkości jazdy bez użycia hamulca, to coś co możesz zrobić nawet w mieście. Samochód, który stopniowo hamuje, zużywa mniej paliwa. Musisz jednak nabrać trochę doświadczenia, aby móc przewidywać i utrzymywać bezpieczne odległości.

Wyłącz klimę, gdy otwierasz okno🚗

To tak, jak z kaloryferami w domu – nie otwieraj okna, gdy grzejesz pomieszczenie. W aucie klimatyzacja wpływa na zużycie paliwa nawet w 4% do 10%. Gdy opuszczasz szyby tworzysz opór powietrza, a ten generuje opór aerodynamiczny, który zmniejsza prędkość pojazdu i wpływa na pracę silnika.

Odpowiednie ciśnienie w oponach

Tak, odpowiednie ciśnienie opon ma ogromne znaczenie dla zużycia paliwa i pozwala zaoszczędzić je na poziomie 1,5%. Kontroluj je regularnie!

Pakuj umiejętnie🧰

Wpływ na zużycie paliwa ma również rozłożenie bagaży w bagażniku. Im jest cięższy i większy tym bardziej wpływa na ciśnienie opon i większe zużycie paliwa.

Planuj trasę

Zabieraj w trasę Yanosika i bądź na bieżąco ze wszystkimi zdarzeniami drogowymi! Unikniesz w ten sposób korków, wypadków oraz pomylenia trasy i dodatkowych kilometrów. A to pozwoli Ci na zredukowanie zużycia paliwa.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: