18.06.2021

Z dzieckiem w trasie na wakacje. Jak przygotować auto? Podpowiadamy!

Długa trasa w kierunku wakacyjnej destynacji potrafi być męcząca nie tylko dla kierowcy. Ciężko znoszą ją zwłaszcza małe dzieci, które szybko się nudzą, zaczynają być marudne, a także odczuwają duży dyskomfort, spowodowany ograniczonymi warunkami w aucie. Jak przygotować samochód do jazdy z dzieckiem na wakacje?

Jazda na wakacje ma swoje plusy i minusy. Radość z długo oczekiwanego urlopu i możliwości wyjazdu często przeplata się ze zmęczeniem, wynikającym z długiej podróży autem. Zwłaszcza w przypadku małych dzieci, które nie do końca rozumieją, dlaczego muszą w nim spędzić tyle czasu i to w dodatku w dość ograniczonych warunkach. Jak stworzyć maluchom komfortową przestrzeń w aucie na dłuższą podróż?

 

Małe dziecko ma inne potrzeby, niż dorosły

Dzieci funkcjonują w stałym rytmie. Regularne pory posiłków i drzemek tworzą harmonogram każdego dnia malucha. Udając się w długą trasę z małym dzieckiem weź to pod uwagę. Zadbaj o to, by ten rytm został podtrzymany, a dziecko nie zostało narażone na dyskomfort. Dodatkowo, jeśli masz taką możliwość, zaplanuj podróż nocą, kiedy dziecko naturalnie zaśnie w samochodzie. Co ważne, unikaj postojów i staraj się pokonać jak największą część trasy w trakcie snu malucha.

Przygotuj dobrze swój samochód

Zabierając małe dziecko w długą podróż samochodem postaraj się stworzyć mu jak najlepsze warunki do jazdy. Przewietrz dobrze auto, nawet kilka godzin przed wyruszeniem w trasę. Nie zapomnij również o dokładnym sprzątaniu. Auto musi być czyste, a także mieć świeży zapach. Dokładnie przygotuj przestrzeń na fotelik dziecięcy, możesz również założyć pokrowce na przednie siedzenia, jeśli Twoje dziecko lubi wymachiwać nogami i jest ryzyko, że je zabrudzi.

  • Nie zapomnij upewnić się, że Twoje dziecko nie wyrosło z fotelika. Dzieci do 12 roku życia lub do 150 cm wzrostu powinny jeździć w fotelikach, czy im się to podoba, czy nie. Dostosuj również wysokość zagłówka, aby dziecku było wygodnie w foteliku. Możesz także zaopatrzyć je w kocyk lub poduszkę, aby podróż była przyjemniejsza – komentuje Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty

Możesz również zamontować na tylnych szybach osłonki przeciwsłoneczne, które zabezpieczą dziecko przed promieniami słonecznymi. Przydadzą się również na zimowe podróże, gdy słońce odbija się od śniegu.

Sprawdź stan techniczny auta

Nie ma gorszego scenariusza, niż awaria w długiej trasie, a w dodatku z małym dzieckiem. Spędzenie kilku godzin na poboczu w oczekiwaniu na lawetę lub lawirowanie po miasteczkach w poszukiwaniu otwartych warsztatów samochodowych może wpędzić w stres nie tylko kierowcę, ale również małe dziecko. Chcąc tego uniknąć zabierz auto na przegląd.

  • Bardzo ważnym jest, by sprawdzić dokładnie wszystkie układy w aucie i mieć pewność, że nic nie umknęło naszej uwadze. Nie zaszkodzi również wymiana oleju oraz filtrów w samochodzie, wówczas zyskamy pewność, że nic nie zaburzy pracy silnika naszego pojazdu. Polecam również sprawdzić ciśnienie kół i uzupełnienie płynów, w tym tego do szyb, zwłaszcza latem, gdy na trasie bardzo łatwo o zabrudzenie przedniej szyby – informuje Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty

Zadbaj o komfort malucha

Chcąc poprawić swojemu dziecku komfort w trakcie podróży zrezygnuj z wszelkich zapachowych dodatków. Używaj bezwonnych spryskiwaczy, a także nie ustawiaj nawiewu wprost na malca. Zrezygnuj również z intensywnych zawieszek zapachowych i nadmiernego używania klimatyzacji – pamiętaj, by różnica temperatur pomiędzy wnętrzem auta, a środowiskiem nie była zbyt duża.

Wybierając się w podróż z małym dzieckiem zaplanuj miejsca postojów, abyście mogli odpocząć, posilić się i nabrać energii do dalszych podróży. Możesz również zaplanować jakieś atrakcje w trasie, jeśli będziecie podróżować w ciągu dnia.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: