09.05.2022

Zdradzamy zasadę 5 minut klimatyzacji. Poprawi Wasz komfort w aucie

Na zewnątrz coraz cieplej, a co za tym idzie – klimatyzacja w Waszych autach będzie używana znacznie częściej. Zanim ją włączycie, poznajcie zasadę 5 minut klimatyzacji, która nie tylko poprawi Wasz komfort w podróży, ale również pozwoli uniknąć przeziębienia czy nieprzyjemnego zapachu. O co chodzi?

 

Niewłaściwe używanie klimatyzacji❄

Ma nieprzyjemne konsekwencje. Przede wszystkim doprowadza do powstawania środowiska przyjaznego grzybom, pleśni i bakteriom. Te drobnoustroje nie tylko powodują nieprzyjemny zapach, ale również mogą się przyczynić do infekcji podróżnych.

Klimatyzacja to bardzo wygodne rozwiązanie, wie o tym każdy kierowca oraz pasażer. Jednak gdy jest używana nieumiejętnie, po pewnym czasie od włączenia z kanałów wentylacyjnych może wydzielać się nieprzyjemny zapach. A to jasny sygnał, że doszło do połączenia wysokiej temperatury oraz wilgoci, która zalegała w klimatyzacji, a to z kolei równa się rozwojowi pleśni, grzybów i bakterii.

Drobnoustroje zalegające w klimatyzacji tworzą nieprzyjemny zapach, ale również mają negatywne oddziaływanie na nasze zdrowie, mogąc doprowadzić do tzw. infekcji podróżnych.

Zasada pięciu minut

Chcąc zredukować ilość drobnoustrojów w klimatyzacji, powinno się stosować zasadę pięciu minut, która dotyczy wyłączania systemu. To prosty trik, który przygotuje również Wasz układ oddechowy i ciało na temperaturę, która będzie panować na zewnątrz pojazdu. Dzięki temu uda się Wam również uniknąć przeziębienia w trasie.

Zasada pięciu minut polega na wyłączaniu klimatyzacji w odpowiednim momencie. Chcąc zapewnić sobie i podróżnym jak największy komfort oraz przedłużyć żywotność klimatyzacji w aucie, należy ją wyłączyć na pięć minut przed dojechaniem do celu i wyłączeniem silnika. Co ważne – nie wyłącza się nawiewu, który musi pozostać aktywny. Dlaczego?

Parownik podczas swojej pracy pozostaje zamrożony, a gdy wyłączymy schładzacz, to podwyższy swoją temperaturę i dostosuje się do tej, która panuje na zewnątrz. Chłód wraz z parą wodną z parownika muszą zostać odebrane przez pracujący nawiew, co zminimalizuje ilość wilgoci w układzie klimatyzacji.

Wyższy komfort jazdy w upale☀

Jak zadbać o wyższy komfort jazdy, gdy na zewnątrz temperatura jest bardzo wysoka?

Zanim ruszycie z miejsca, przewietrzcie nagrzaną w słońcu kabinę. Wystarczy otworzyć drzwi i sprawić, by nadmiar ciepła się uwolnił. Spowoduje to, że schładzacz szybciej obniży temperaturę wewnątrz pojazdu, po włączeniu klimatyzacji, a Wam będzie znacznie przyjemniej.

Chcąc szybko schłodzić kabinę, wybierzcie zamknięty układ powietrza w nawiewach.

Dbajcie o swoją klimatyzację i róbcie regularne przeglądu: uzupełniajcie czynnik chłodzący oraz olej, który smaruje turbosprężarkę, dezynfekujcie kanały wentylacyjne i wymieniajcie filtr kabinowy. Stosujcie zasadę pięciu minut klimatyzacji, a ta z pewnością posłuży Wam latami! 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: