21.12.2022

Jak prawidłowo rozgrzać auto w sezonie zimowym?

Zima nie rozpieszcza naszych samochodów. Każdemu zależy na tym, by od rana wsiąść do auta, w którym jest ciepło i można od razu ruszać w drogę. Chcąc szybko rozgrzać kabinę, należy zastosować kilka kroków, inaczej nie tylko nie osiągnie się tego efektu, ale również będzie można uszkodzić silnik. Jak prawidłowo rozgrzać auto zimą? Sprawdźcie!

 

Bardzo ważne jest to, by pamiętać o zakazie rozgrzewania samochodu na postoju – jest to niezgodne z przepisami, a poza tym szkodliwe dla samego silnika. Znacznie lepiej jest rozgrzać auto w czasie jazdy.

Jak rozgrzać silnik w czasie jazdy?

Chcąc szybko rozgrzać silnik powinno się jechać ze średnią prędkością obrotową. Przez minutę lub dwie od rozpoczęcia jazdy najlepiej trzymać obroty na poziomie 2500-3500 obr./min w silniku benzynowym, a powyżej 2000 obr./min w dieslu. Dzięki temu rozgrzejecie szybciej silnik oraz olej.

Nie powinno się przez te pierwsze minuty nadmiernie obciążać silnik, zwłaszcza na niskich obrotach. Nie wciskajcie gazu mocniej niż do połowy i unikajcie gwałtownych przyspieszeń.

Jak szybko ogrzać kabinę w samochodzie?

Wykonajcie po kolei poniższe kroki:

Odpalcie silnik i nie spieszcie się z włączeniem ogrzewania, ponieważ jedyne co zrobicie to napuścicie więcej zimnego powietrza. Należy poczekać, aż silnik się rozgrzeje. Jeśli tego nie zrobicie, wówczas nagrzanie auta zajmie więcej czasu. Nie gazujcie, to nie przyspieszy rozgrzewania, tylko odbije się na kondycji silnika.

Po upływie około 5 minut możecie już włączyć ogrzewanie w kabinie, ale nie kierujcie strumienia powietrza na szybę. Lepiej poczekać, aż temperatura wewnątrz pojazdu się ustabilizuje. W pierwszej kolejności włączcie tryb recyrkulacji powietrza – to pozwoli ogrzać kabinę najszybciej. Następnie włączcie system na dopływ powietrza z zewnątrz, dzięki czemu zminimalizujecie ryzyko zaparowania szyby.

W momencie, w którym strzałka temperatury na desce rozdzielczej przesunie się ze swojego miejsca, nie musicie włączać pełnego ogrzewania wnętrza. Auto w ruchu nagrzeje się szybciej, ze względu na obroty silnika.

Jak poradzić sobie z zamarzniętymi szybami?

Nie musicie ich od razu skrobać, możecie wykorzystać kilka akcesoriów, które ułatwią Wam życie zimą lub spryskać szyby chemicznym odmrażaczem.

W nowszych autach istnieje również opcja rozgrzania szyb zdalnie, przez aplikację na smartfonie. Wówczas wystarczy wybrać odpowiednią opcję i nagrzać auto wewnątrz, bez konieczności uruchamiania silnika.

A jeśli nie macie takiego systemu, a interesuje Was podobne rozwiązanie, to warto rozważyć montaż ogrzewania postojowego.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: