05.04.2024

Jak wyczyścić siedzenia w samochodzie domowym sposobem?

Fotele samochodowe, w wyniku codziennej eksploatacji, ulegają zabrudzeniom. Niekiedy plamy lub inne zanieczyszczenia można usunąć od ręki domowymi sposobami. Poznajcie kilka sprawdzonych sposobów na wyczyszczenie siedzeń samochodowych!

Jak zaplanować pranie foteli w samochodzie?

Samodzielnie pranie tapicerki w samochodzie najlepiej zaplanować na słoneczny, ciepły dzień, od rana. W takich warunkach wyschnie szybciej, co ma duże znaczenie, bo gdy wilgoć dostanie się w gąbkę foteli, będzie o wiele trudniej się jej pozbyć, a nawet zaistnieje ryzyko pojawienia się pleśni.

Ważna jest także odpowiednia cyrkulacja powietrza w aucie, dlatego w tym celu trzeba otworzyć wszystkie drzwi na oścież wraz z klapą bagażnika. Alternatywną opcją jest zastosowanie pochłaniaczy wilgoci, jeśli nie macie warunków do całkowitego przewietrzenia auta.

Jak wyprać fotele w samochodzie?

Przygotujcie niezbędne narzędzia i środki do czyszczenia – zaopatrzcie się w szczotkę z miękkim włosiem oraz gąbkę. Zanim zabierzecie się za całkowite czyszczenie foteli, wykonajcie próbę na mniejszej powierzchni, aby upewnić się, że dobraliście właściwy środek chemiczny.

Jeśli nie występują żadne problemy, to czas zabrać się za czyszczenie całej tapicerki. Pierwszym krokiem jest bardzo dokładne odkurzenie foteli oraz powierzchni pomiędzy nimi i pod nimi. Możecie użyć odkurzacza samochodowego lub domowego wraz z nakładkami, które pomogą Wam dostać się do trudno dostępnych obszarów.

Po odkurzeniu tapicerki możecie nanieść wybrany środek do czyszczenia, a po usunięciu plam, delikatnie przemyć go wodą i pozostawić do wyschnięcia.

Jakie środki do czyszczenia foteli?

Jednym ze sprawdzonych, domowych środków do czyszczenia tapicerki, jest soda oczyszczona. Wystarczy ją rozsypać do powierzchni foteli i po kilku godzinach wciągnąć odkurzaczem. Soda doskonale radzi sobie z grzybami, zapachami po papierosach i zwierzętach, a dodatkowo usuwa roztocza i rozjaśnia plamy.

Bardzo zabrudzoną tapicerkę można wyprać sodą oczyszczoną z dodatkiem cytryny. Miksturę należy nanieść na fotele i obicia i spłukać wodą. Dobrze poradzi sobie z tapicerkami materiałowymi i welurowymi. Pamiętajcie, aby w pierwszej kolejności przeprowadzić próbę na mniejszej powierzchni!

Skórzaną tapicerkę najlepiej czyści się octem. Aby stworzyć odpowiednią miksturę, należy wymieszać jeden litr wody z połową szklanki octu i tak przygotowanym środkiem przetrzeć tapicerkę. Po wyschnięciu, należy ją natrzeć olejkiem herbacianym albo eukaliptusowym, które usuną roztocza, bakterie i grzyby. Olejki mają także dobre działanie na elastyczność skórzanej tapicerki. Po wyschnięciu olejku, przetrzyjcie powierzchnię miękką ściereczką.

Kwasek cytrynowy 5% lub 10% świetnie poradzi sobie z plamami po kawie lub tłuszczu. Alternatywnie możecie je potraktować proszkiem do prania, płynem do mycia naczyń lub gorącą wodą z mydłem. Tłuste plamy można także posypać talkiem i odkurzyć po upłynięciu kilkunastu minut. Płyn do naczyń świetnie usuwa plamy po smarze.

Możecie również zdecydować się na zastosowanie gotowych środków chemicznych do czyszczenia foteli samochodowych. Na rynku są dostępne różnego rodzaju pianki, spraye i odplamiacze.

Wybierając jeden z kosmetyków, należy postępować dokładnie według wskazań producenta środka. Nie wolno pozostawiać dłużej preparatów, niż nakazuje instrukcja, bowiem można doprowadzić do powstawania odbarwień!

W przypadku wyboru gotowego preparatu również zaleca się przeprowadzenie próby na mniejszej powierzchni, aby zyskać pewność, że środek został dobrze dobrany do materiału.

Kiedy oddać pranie foteli w ręce specjalistów?

Pranie tapicerki samochodowej przez specjalistów może być konieczne, gdy kupujecie używane auto. Wówczas specjaliści pomogą pozbyć się śladów użytkowania przez poprzedniego właściciela, który mógł mieć różne brzydkie nawyki, takie jak brudzenie tapicerki jedzeniem, nie dbanie o jej regularną pielęgnację lub często podróżował ze zwierzętami lub dziećmi.

Profesjonalne pranie foteli warto zlecać regularnie, jeśli pasażer lub kierowca są alergikami. Na tapicerce gromadzi się wiele bakterii, wirusów, obecne są także roztocza, których nie sposób uniknąć. Dlatego cykliczne oddawanie foteli do prania przez specjalistów pomoże zachować alergikom komfort podczas podróży.

Warto także umówić się na profesjonalne czyszczenie tapicerki samochodowej przed sprzedażą auta. Ten zabieg nie tylko pomoże Wam szybciej sprzedać auto, ale również będzie ukłonem w stronę przyszłego właściciela.

Sprawdź także wpis o fotelach samochodowych.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: