03.04.2024

Fotele samochodowe - wszystko o siedzeniach w aucie

Fotele samochodowe odpowiadają za komfort w trakcie podróży, zapewniają odpowiednią widoczność, a nawet utrzymują stabilną pozycję kierowcy podczas gwałtownych manewrów. Sprawdźcie jakie są rodzaje foteli samochodowych, ile kosztuje wymiana na nowe oraz na czym polega urok foteli kubełkowych, które interesują coraz większe grono kierowców!

Jak powstają fotele samochodowe?

Niegdyś fotele samochodowe miały bardzo prostą konstrukcję, nie były wyprofilowane, a komfort siedzenia w nich można porównać do tego, który towarzyszy nam podczas spoczynku na drewnianej ławce. Nowoczesne fotele samochodowe mają znacznie więcej elementów, są bardzo dobrze profilowane, a także oferują możliwość zmiany swojego położenia w wielu konfiguracjach.

Standardowe fotele samochodowe wykonuje się z polipropylenu spienionego (EPP), który umożliwia wyprofilowanie siedziska i oparcia, jest lekki i doskonale absorbuje energię uderzenia. Poza nim, coraz częściej stosuje się skórę naturalną lub ekologiczną w obszyciu.

Jakie są rodzaje foteli samochodowych?

Fotele samochodowe można podzielić na rodzaje, ze względu na kształt i wykonanie.

Najbardziej podstawowe modele nie są profilowane i mają kształt dwóch płaskich siedzisk, jednego krótszego i drugiego dłuższego. Znajdziecie je raczej w starszych samochodach, obecnie już się ich nie montuje.

Standardowe fotele samochodowe są o wiele bardziej komfortowe. Mają odpowiedni profil, a dodatkowo zagłówek, boczne poduszki powietrzne, urządzenia regulujące pozycję oraz przyjemną tapicerkę. W nowoczesnych pojazdach są one wyposażone w wiele dodatkowych funkcji, m.in. mogą być podgrzewane.

Fotele półkubełkowe to takie, które są dobrze wyprofilowane i oferują kierowcy i pasażerom wsparcie boczne pleców i nóg, co znacznie poprawia komfort jazdy, a do tego świetnie tłumią energię podczas uderzeń.

Sportowe fotele samochodowe mają dodatkowe poduszki boczne, a ich rama jest metalowa, ale też obłożona gąbką lub styropianem, które są obszywane tapicerką. Sportowymi nazywa się także fotele kubełkowe, które dosłownie okalają kierowcę z każdej strony, nie pozostawiając za dużo przestrzeni do poruszania się na boki. Są niezwykle popularne w bardzo sportowych samochodach. Wsiadanie i wysiadanie z takiego rodzaju fotel jest nieco trudniejsze, ale to nie jest duża wada, zwłaszcza iż podczas zakrętów utrzymują one kierowcę w jednej pozycji.

Fotel kapitański, jest spotykany w kamperach lub autobusach, wyróżnia się zamontowanymi podłokietnikami, po obu stronach, wysoką jakością tapicerki, zwykle skórzanej oraz wielkością. Ten model jest masywniejszy niż sportowe lub standardowe fotele samochodowe. Poza tym, można go obracać!

Fotele samochodowe kubełkowe, czyli jakie?

Fotele kubełkowe najczęściej są spotykane w samochodach sportowych. Oferując lepsze trzymanie pozycji kierowcy, dzięki czemu nie przechyla się ono pod wpływem sił, a kierujący może pozostać skupiony podczas pokonywania zakrętów z dużą prędkością lub innych manewrów.

Kubełkowe siedziska są głębsze, co powoduje, że biodra kierującego są lepiej osadzone. Dodatkowo mają poduszki, których zadaniem jest podtrzymanie lędźwi oraz ud. Ten rodzaj foteli cechuje się sztywnym siedziskiem, które ma wbudowane szelki bezpieczeństwa, bez możliwości regulacji.

Fotele kubełkowe samochodowe - czy warto?

Fotele kubełkowe sprawdzają się świetnie podczas jazdy na torze, aczkolwiek dłuższe podróżowanie autem z tym rodzajem siedzisk, nie jest zbyt komfortowe i może powodować ból kręgosłupa. Dzieje się to za sprawą braku regulacji oparcia.

Dużym minusem jest również utrudnione wsiadanie i wysiadanie, ze względu na większą głębokość foteli, dlatego w samochodzie osobowym mogą bardzo mocno utrudniać życie kierowcy i pasażerowi.

Fotele kubełkowe w samochodach do sportów motorowych

Fotele kubełkowe w samochodach z przeznaczeniem do sportów motorowych podlegają specyficznym wymaganiom FIA (Światowej Rady Sportów Motorowych), co powoduje, że muszą uzyskać homologację.

Aby zdobyć świadectwo, fotele przechodzą dynamiczne testy, w trakcie których symulowane są zderzenia boczne, czołowe i tylne. Fotele kubełkowe mogą zdobyć dwie homologacje – na 5 lat z możliwością przedłużenia na kolejne 2 lata lub na 10 lat, bez możliwości przedłużenia.

Sportowe fotele samochodowe - czym się charakteryzują?

W sportowych pojazdach cywilnych nie zawsze stosuje się fotele kubełkowe, niekiedy montowane są fotele półkubełkowe. Te są równie dobrze wyprofilowane, ale też znacznie lepiej nadają się do codziennej jazdy, bo można w nich regulować zagłówek i oparcie. To pozwala kierowcy na ustawienie lepszej pozycji za kółkiem, a tym samym podnosi komfort jazdy i zwiększa widoczność. Plusem tego rodzaju foteli, jest także dodatkowe, miękkie wypełnienie z pianki, które także poprawia komfort podczas dłuższej jazdy.

Minusem foteli półkubełkowych jest brak możliwości uzyskania pewnej pozycji za kółkiem. Mają one płytszą konstrukcję, co nie ogranicza za mocno wychylania ciała kierowcy, podczas pokonywania zakrętów.

Fotele półkubełkowe, montowane w pojazdach cywilnych, podlegają ogólnym wymogom i normom, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa.

Wymiana fotela w samochodzie - kiedy jest niezbędna?

Wymiana foteli samochodowych wraz z kanapą i boczkami pozwala na odświeżenie wyglądu samochodu, zwłaszcza gdy fotele są mocno zniszczone lub zniekształcone. To niezbędne rozwiązanie, gdy auto ma powodziową przeszłość i gąbka foteli i kanapy wchłonęła zanieczyszczenia, a nawet wytworzyła się w niej pleśń.

Fotele samochodowe można wymienić również wtedy, gdy zechcecie mieć w nich więcej funkcji lub po prostu zmienić całkowicie ich obicie czy model.

Zanim zdecydujecie się na wymianę foteli samochodowych, zalecamy kontakt z mechanikiem, który podpowie jakie modele wybrać oraz czy montaż siedzisk innego producenta lub innego rodzaju, niż fabryczne, będzie możliwy.

Używane fotele samochodowe

Na rynku można dostać zarówno nowe fotele samochodowe, jak i używane. Pierwsza opcja jest raczej rzadko spotykana i droższa, bowiem takie fotele są robione na zamówienie.

Z kolei, używane fotele samochodowe można zakupić w bardzo dobrym stanie, ale należy zachować czujność przy poszukiwaniach. Przede wszystkim nie warto kupować ich przez internet, bez wcześniejszych oględzin. Oczywiście wizualna ocena to nie wszystko, warto także ocenić miękkość i kształt foteli siadając w nich.

Samodzielna wymiana foteli samochodowych

Ten proces można przeprowadzić samodzielnie, jeśli macie pewność że wybrane modele pasują do Waszego auta. Wówczas wystarczy zdemontować stare fotele poprzez odkręcenie kilku śrubek i wyjęcie ich. Następnie oczyszcza się powierzchnię pod fotelem i umieszcza nowe siedziska, upewniając się, że wszystkie śruby zostały prawidłowo dokręcone i fotele są stabilnie zamontowane.

Pamiętajcie, że jeśli nie czujecie się na siłach, aby samodzielnie wymienić fotele samochodowe, to lepiej zlecić tę usługę mechanikom, którzy mają doświadczenie i odpowiednie narzędzia!

Ile kosztuje wymiana foteli samochodowych na nowe?

Koszt wymiany prostych foteli, bez specyficznych zasad montażowych, wynosi od 500 do 2000 zł za jeden fotel. 

W przypadku bardziej zaawansowanych foteli koszt może wzrosnąć nawet do 5000 zł. 

Ceny będą się różnić w zależności od regionu, modelu i marki auta, dlatego zawsze warto bezpośrednio skonsultować się ze specjalistami.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: