19.10.2023

Kierowcy, sprawdźcie ustawienie świateł w aucie bezpłatnie!

Kolejna edycja akcji „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” właśnie startuje. Kierowcy, w jej trakcie, będą mogli bezpłatnie sprawdzić ustawienie swoich świateł w samochodzie w wybranych SKP w całej Polsce! 

 “Twoje światła - nasze bezpieczeństwo” - co to za akcja?

Akcja „Twoje światła – nasze bezpieczeństwo” to coroczne działania, organizowane przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji oraz Instytut Transportu Samochodowego, Izbę Stacji Kontroli Pojazdów, Polski Związek Motorowy, których jesteśmy partnerem.

Celem akcji jest uświadomienie kierowcom o istotnym wpływie jakości i stanu oświetlenia w samochodzie na bezpieczeństwo w całym ruchu drogowym.  W ramach akcji każdy kierowca będzie mógł sprawdzić bezpłatnie ustawienie swoich świateł samochodowych w wybranych punktach Stacji Kontroli Pojazdów w czterech, odgórnie ustalonych terminach:

 • 21 października,
 • 28 października,
 • 18 listopada,
 • 9 grudnia.

Niektóre SKP będą także sprawdzać światła w piątek poprzedzający wyżej wymienione sobotnie terminy.

W tym roku, to już VIII edycja akcji „Twoje światła – nasze bezpieczeństwo”, działania potrwają od 19 października do 15 grudnia bieżącego roku.

Ustawienia świateł w samochodzie - dlaczego jest takie ważne?

Prawidłowe ustawienie świateł samochodowych przekłada się na bezpieczeństwo, zarówno kierującego pojazdem, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Nieprawidłowo ustawione światła będą stwarzać ogromne zagrożenie.

Zbyt niskie ustawienie świateł spowoduje, że nie będą one dostatecznie oświetlać drogi kierującemu pojazdem, co powoduje ograniczenie widoczności, a w konsekwencji ryzyko niedostrzeżenia pieszego albo przeszkody na drodze.

Zbyt wysokie ustawienie świateł doprowadzi do oślepienia kierowców poruszających się z przeciwka, jak również pieszych oraz rowerzystów, co w konsekwencji może doprowadzić do tragicznych zdarzeń!

Regularne sprawdzanie ustawienia świateł samochodowych jest niezwykle istotne, gdyż pozwoli uniknąć powyższych sytuacji oraz kary w postaci mandatu i punktów karnych.

Co istotne – ustawienie świateł samochodowych może ulec zmianie nawet w wyniku wjechania w głębszą dziurę na drodze lub przy samodzielnej wymianie żarówki!

Nie tylko ustawienie świateł ma znaczenie! 

Sprawdzenie pozycji reflektorów w swoim samochodzie to bardzo ważna kwestia, ale nie jedyna! Poza tym trzeba również dbać o czystość świateł - zabrudzone mogą nie dostarczać odpowiedniej ilości światła na drogę, a to niebezpieczne! 

Poza czystością, zwróćcie również uwagę na stan żarówek, jeśli musicie wymienić jedną z nich bo się przepaliła, wymieńcie obie. Pozwoli Wam to mieć pod kontrolą natężenie światła, bez ryzyka że jedno świeci mocniej od drugiego. 

Miejcie również zapasowy komplet żarówek w swoim aucie, dzięki temu unikniecie przykrych niespodzianek, bo za nieprawidłowo działające światła…można dostać mandat! 

Światła nie działają? Będzie mandat! 

Jazda bez wymaganych świateł jest karana grzywną oraz punktami karnymi. Jak wysokie są kary? Sprawdźcie na poniższej liście: 

 • Niewłączenie przez kierującego pojazdem wymaganych świateł w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza 200 zł, 2 pkt karne.
 • Używanie tylnych świateł przeciwmgłowych przy normalnej przejrzystości powietrza 100 zł, 2 pkt karne.
 • Niewłączenie w pojeździe holującym świateł mijania 100 zł, 0 pkt karnych.
 • Jazda bez wymaganych świateł od zmierzchu do świtu 300 zł, 4 pkt karne.
 • Jazda bez wymaganych świateł od świtu do zmierzchu 100 zł, 2 pkt karne.
 • Jazda bez wymaganych świateł pojazdami niewyposażonymi w światła mijania, drogowe lub do jazdy dziennej 100 zł, 0 pkt karnych.
 • Jazda bez wymaganych świateł w tunelu, niezależnie od pory doby 200 zł, 4 pkt karne.
 • Nieużywanie wymaganego oświetlenia podczas zatrzymania lub postoju w warunkach niedostatecznej widoczności 150-300 zł, 3 pkt karne.
 • Korzystanie ze świateł drogowych w sposób niezgodny z przepisami 200 zł, 3 pkt karne.
 • Naruszenie warunków dopuszczalności używania przednich świateł przeciwmgłowych 100 zł, 2 pkt karne.

Zachęcamy Was do bezpłatnego sprawdzenia ustawienia swoich świateł, w wybranych SKP w całej Polsce, w ramach akcji “Twoje światła - Nasze bezpieczeństwo” oraz do regularnego kontrolowania stanu ich czystości i kondycji żarówek. Pamiętajcie, że oświetlenie pełni ważną rolę, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym!

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: