20.10.2022

Kierowcy, sprawdźcie ustawienie świateł w aucie bezpłatnie!

Już pod koniec października startuje kolejna edycja akcji polskiej policji, ITS, PISKP i Yanosika – „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”. Kierowcy, w jej trakcie, będą mogli bezpłatnie sprawdzić ustawienie swoich świateł w samochodzie w wybranych SKP w całej Polsce! 

 

Organizatorem akcji „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” jest Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, Instytut Transportu Samochodowego oraz Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów. 

Jak co roku, kampania ma także wielu partnerów, w tym firmę Neptis S.A. – twórców systemu Yanosik i Yanosik Warsztaty. Patronami zostali również Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, PZM, DEKRA, Sieć Badawcza Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Motoryzacji i Screen Network. 

Celem akcji jest uświadomienie kierowcom istoty pracy świateł w samochodzie, z naciskiem na ich poprawne ustawienie. 

Prawidłowe ustawienie świateł w pojeździe jest niezwykle istotne, zarówno dla kierowców jak i innych uczestników ruchu drogowego. Odpowiada ono za bezpieczeństwo, dobrą widoczność oraz wpływa na komfort jazdy, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, gdy zmrok zapada znacznie szybciej – komentuje Patryk Treumann, Yanosik 

Nie każdy kierowca jest świadomy konsekwencji złego ustawienia świateł w samochodzie. Zbyt nisko ustawione reflektory nie doświetlają odpowiednio drogi przed pojazdem, a ich zbyt wysokie ustawienie może oślepiać innych uczestników ruchu drogowego. 

Na zmianę pozycji świateł w samochodzie może mieć wpływ nawet samodzielna wymiana żarówki lub przeprowadzenie konkretnej naprawy mechanicznej, również z zakresu blacharskiego. Dlatego powinno się je regularnie kontrolować w warsztacie samochodowym lub na Stacji Kontroli Pojazdów. A jeśli występują trudności w samodzielnym ustawieniu świateł, ze względu na uszkodzone pokrętła, to tę usterkę trzeba niezwłocznie naprawić – mówi Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty 

Akcja „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” w tym roku odbędzie się w cztery soboty: 22 października, 5 oraz 19 listopada i 3 grudnia. Ustawienie świateł będzie można sprawdzić w wybranych SKP w całej Polsce, znajdziecie je tutaj

Nie tylko ustawienie świateł ma znaczenie! 

Sprawdzenie pozycji reflektorów w swoim samochodzie to bardzo ważna kwestia, ale nie jedyna! Poza tym trzeba również dbać o czystość świateł - zabrudzone mogą nie dostarczać odpowiedniej ilości światła na drogę, a to niebezpieczne! 

Poza czystością, zwróćcie również uwagę na stan żarówek, jeśli musicie wymienić jedną z nich bo się przepaliła, wymieńcie obie. Pozwoli Wam to mieć pod kontrolą natężenie światła, bez ryzyka że jedno świeci mocniej od drugiego. 

Miejcie również zapasowy komplet żarówek w swoim aucie, dzięki temu unikniecie przykrych niespodzianek, bo za nieprawidłowo działające światła…można dostać mandat! 

Światła nie działają? Będzie mandat! 

Jazda bez wymaganych świateł jest karana grzywną oraz punktami karnymi. Jak wysokie są kary? Sprawdźcie na poniższej liście: 

  • Niewłączenie przez kierującego pojazdem wymaganych świateł w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza 200 zł, 2 pkt karne.
  • Używanie tylnych świateł przeciwmgłowych przy normalnej przejrzystości powietrza 100 zł, 2 pkt karne.
  • Niewłączenie w pojeździe holującym świateł mijania 100 zł, 0 pkt karnych.
  • Jazda bez wymaganych świateł od zmierzchu do świtu 300 zł, 4 pkt karne.
  • Jazda bez wymaganych świateł od świtu do zmierzchu 100 zł, 2 pkt karne.
  • Jazda bez wymaganych świateł pojazdami niewyposażonymi w światła mijania, drogowe lub do jazdy dziennej 100 zł, 0 pkt karnych.
  • Jazda bez wymaganych świateł w tunelu, niezależnie od pory doby 200 zł, 4 pkt karne.
  • Nieużywanie wymaganego oświetlenia podczas zatrzymania lub postoju w warunkach niedostatecznej widoczności 150-300 zł, 3 pkt karne.
  • Korzystanie ze świateł drogowych w sposób niezgodny z przepisami 200 zł, 3 pkt karne.
  • Naruszenie warunków dopuszczalności używania przednich świateł przeciwmgłowych 100 zł, 2 pkt karne.

Zachęcamy Was do bezpłatnego sprawdzenia ustawienia swoich świateł, w wybranych SKP w całej Polsce, w ramach akcji “Twoje światła - Nasze bezpieczeństwo” oraz do regularnego kontrolowania stanu ich czystości i kondycji żarówek. Pamiętajcie, że oświetlenie pełni ważną rolę, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym!

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony