05.07.2023

Mycie auta w upale - wszystko co musisz wiedzieć

Mycie samochodu w czasie upałów to nie lada wyzwanie. Zwłaszcza, że karoseria pojazdu jest mocno nagrzana, a promienie słoneczne powodują, że wszelkie naniesione środki chemiczne będą bardzo szybko schły, co może doprowadzić do zacieków lub uszkodzenia lakieru. Jak myć auto latem w upale? Sprawdźcie!

Czy można myć samochód w upały?

Jeśli nie macie pilnej potrzeby umycia samochodu w trakcie naprawdę gorących dni latem, to zalecamy Wam, abyście odczekali do czasu, aż temperatura nieco spadnie. 

W innym przypadku postarajcie się zabrać swoje auto na myjnię wczesnym rankiem lub wieczorem, gdy temperatura jest niższa i nie jest jeszcze tak gorąco. Przestrzegajcie również kilku poniższych wskazówek, aby mycie auta w upale nie spowodowało żadnych uszkodzeń lakieru i trudnych do usunięcia zacieków.

Mycie samochodu w upale na myjni samochodowej

Jeśli chcecie umyć samochód latem, ale upał nie odpuszcza, to najlepszym wyborem będzie myjnia samochodowa. W takim miejscu jest zadaszenie i panują znacznie lepsze warunki do umycia auta, które jest nagrzane słońcem.

Zadaszenie ochroni Was i auto przed bezpośrednią ekspozycją na słońce, a także nie na razie na zbyt szybkie wchłonięcie naniesionych środków chemicznych przez karoserię, co może spowodować zacieki lub w najgorszym wypadku uszkodzenia lakieru.

Wybierając myjnię bezdotykową szukajcie raczej zadaszonych i zacienionych miejsc i pamiętajcie o bardzo dokładnym spłukaniu chemii, przed ponowną ekspozycją auta na słońce.

Jak umyć samochód na myjni w czasie upału?

Rozpocznijcie mycie auta od góry samochodu i myjcie pojedyncze elementy oraz dokładnie je spłukujcie.

 • Ograniczcie ilość używanej chemii do mycia.
 • Zrezygnujcie z nakładania past i wosków, bo te źle znoszą aplikowanie na słońcu.
 • Wybierajcie myjnie, które są zadaszone i znajdują się w cieniu.
 • Używajcie ciepłej wody do ręcznego mycia auta.
 • Pamiętajcie aby dokładnie osuszyć auto.

Myjnia automatyczna i mycie auta w upale

Myjnie automatyczne nie są dobrym wyborem dla wszystkich samochodów. Właściciele nowych i luksusowych pojazdów raczej omijają je z daleka, ze względu na obawy związane z przestarzałymi szczotkami, które mogą porysować lakier.

Jeśli nie należycie do tego grona i zamierzacie udać się na mycie auta w myjni automatycznej w upalne dni, to wiedzcie że jest to jednym z najbezpieczniejszych wariantów. Takie myjnie są w pełni zadaszone, zatem ryzyko nadmiernego nasłonecznienia jest całkowicie wyeliminowane. Za samo mycie i płukanie auta odpowiada maszyna, co również odejmuje problem niedokładnego opłukania pojazdu i późniejszego oddziaływania środków chemicznych na lakier.

Pamiętajcie jednak, że wjeżdżając na myjnię mocno rozgrzanym samochodem, warto odczekać chwilę przed pierwszą aplikacją wody. W większości przypadków woda używana do mycia jest ciepła, więc nie powinno być problemów z nadmierną różnicą temperatur.

Mycie ręczne samochodu w upale

Przede wszystkim, musicie pamiętać że samochodu nie można umyć w każdym, dowolnie wybranym przez Was miejscu. Jeśli znaleźliście legalne miejsce do umycia swojego auta, to postępujcie zgodnie z poniższymi zasadami:

 1. Gdy karoseria samochodu jest nagrzana, odczekajcie chwilę w zadaszonym lub zacienionym miejscu.
 2. Najlepiej zaplanujcie mycie auta w godzinach wczesno porannych lub wieczornych, gdy temperatura będzie niższa, a nasłonecznienie mniej intensywne.
 3. Mycie rozpocznijcie od zaaplikowania wody na całą karoserię, a następnie oczyśćcie wybrane fragmenty gąbką z szamponem samochodowym.
 4. Gdy usuniecie wstępne zanieczyszczenia, spłuczcie pianę czystą wodą (musi być co najmniej letnia!) i myjcie kolejne fragmenty samochodu.
 5. Gdy auto będzie już czyste, osuszcie je dokładnie ściereczkami z mikrofibry.
 6. Nie nakładajcie wosku ani żadnej pasty do lakieru, gdyż te pod wpływem wysokiej temperatury mogą zbyt szybko schnąć i nieestetycznie wyglądać. 
NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: