31.08.2022

W warsztatach samochodowych znów podwyżki cen. I to nie koniec!

Już 95% warsztatów samochodowych podniosło ceny w pierwszym półroczu tego roku. To nie koniec. 70% ankietowanych z raportu „Motoryzacja w czasach wojny” w najbliższym czasie planuje kolejne podwyżki. Jak wygląda sytuacja na rynku? Sprawdźcie!

 

Będą podwyżki cen w warsztatach

Już w lipcu pisaliśmy, że  cennik mechaników uległ zmianie. Okazuje się, że już 95% warsztatów w Polsce w pierwszym półroczu tego roku podniosło ceny, jak wykazuje raport „Motoryzacja w czasach wojny”. Ponad połowa o ponad 10%.

Wszystko wskazuje na to, że tendencja wzrostowa wciąż będzie się utrzymywać, a ponad 70% badanych warsztatów zamierza podnieść ceny o kolejne 5%.

Nie da się wszędzie zaoszczędzić

W większości warsztatów samochodowych do napraw eksploatacyjnych stosuje się zwykle części ze średniej półki cenowej, znacznie mniej oferuje klientom najdroższe części, a najmniej najtańsze.

Części zewnętrzne, które wykorzystuje się w naprawach powypadkowych, są zwykle oferowane z najwyższej półki cenowej, jednak w praktyce tylko 20% warsztatów zgłosiło ten segment jako dominujący w wewnętrznej sprzedaży. Często wykorzystywane są również używane części i nierzadko najtańsze. Na szczęście w niewielu warsztatach.

Proekologiczne podejście warsztatów

Niektórzy specjaliści, mając na uwadze preferencje społeczne i nowe regulacje, stosują również części regenerowane fabrycznie. Jednakże to niewielki odsetek, głównie za sprawą braku świadomości klientów na temat źródła pochodzenia tych części. A te są regenerowanie fabrycznie, nie amatorsko i „po kątach”.

Dane informują, że ten trend będzie jednak rósł w siłę. Zwłaszcza, że popularność części z niektórych półek cenowych może ulec stopniowej zmianie w kierunku tańszych zamienników.

A w tym roku szczególnie wzrosło zainteresowanie częściami z niższej półki cenowej. Nasila się nawet zjawisko przynoszenia przez klientów części do naprawy swojego pojazdu, które zostały kupione w różnych źródłach proponujących niższą cenę.

Szukanie oszczędności ma swoje granice

Klienci coraz częściej proszą mechaników o naprawę samochodu z użyciem tańszych części, rzadko interesując się częściami używanymi. Niestety tańsze zamienniki często nie są dobrym wyborem, a do regenerowanych części wciąż niewielu klientów ma zaufanie.

Mamy nadzieję, że wkrótce się to zmieni i kierowcy będą podchodzić ekologiczniej do naprawy samochodów i wybierać regenerowane elementy, aniżeli kupować samodzielnie tańsze, nierzadko pochodzące z podejrzanych źródeł zamienniki.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: