20.07.2022

W 90% warsztatów samochodowych ceny poszły w górę. Co jeszcze się zmieniło?

Przeprowadziliśmy ankietę wśród mechaników z naszej bazy i zapytaliśmy ich o obecną sytuację w warsztatach samochodowych. Czy czas oczekiwania na naprawę auta jest obecnie wydłużony? O ile wzrosły ceny za usługi? Czy kryzys dostępności półprzewodników jest mocno odczuwalny dla mechaników? Sprawdźcie wyniki naszej ankiety!

 

Duży ruch w warsztatach samochodowych

Wciąż rośnie popyt na auta, a ruch w warsztatach samochodowych nie maleje. Mechanicy mają mnóstwo pracy i klientów, co w zasadzie utrzymuje się już od pierwszej fali pandemii COVID-19. Polacy wtedy tłumnie ruszyli do warsztatów samochodowych, by wykonać od dawna odkładane naprawy. Powodem tego zjawiska był m.in. zaoszczędzony czas na dojazdy do pracy, który zapewnił im lockdown i ograniczenie mobilności. Pandemia dobiegła końca, a tendencja wciąż się utrzymuje. Mechanicy z Yanosik Warsztaty zapytani o liczbę kierowców, którzy odwiedzili dany warsztat w ciągu ostatniego półrocza, odpowiedzieli że jest ich zdecydowanie więcej niż 200 osób, a miesięcznie ponad 50.

Ciekawym jest fakt, że najpopularniejszymi rocznikami naprawianych pojazdów w ostatnim półroczu 2022 roku są te od 2010 do 2015 roku. Wcześniej znacznie częściej naprawiano samochody, których staż wynosił powyżej 15 lat. Może to oznaczać, że to auta, które należą do drugiego właściciela, a więc zostały kupione nie tak dawno temu, może w czasie pandemii koronawirusa. Oczywiście wśród najpopularniejszych roczników naprawianych aut nie brakuje również takich, które sięgają połowy lat 90-tych, jednak zdecydowanie stanowią one mniejszość naszego zestawienia – komentuje Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty

W czasie pandemii COVID-19 Polacy uświadomili sobie konieczność posiadania samochody w gospodarstwie domowym. To właśnie on był w tym trudnym czasie najbezpieczniejszym środkiem transportu, a do tego dawał więcej możliwości przemieszczania się po kraju. W tym okresie wielu polskich kierowców rozglądało się za nowym pojazdem lub dodatkowym dla swojego partnera lub małżonka. Spowodowało to wzrost zainteresowania zakupem aut z rynku wtórnego. Plany dealerów oraz handlarzy samochodowych zostały niestety pokrzyżowane przez pandemię, wstrzymano możliwość sprowadzania pojazdów z zagranicy, które w naszym kraju cieszyły się ogromnym zainteresowaniem kierowców. Powodem były obostrzenia. Dealerzy oraz handlarze robili, co mogli aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i zapełnić ofertę aut do odsprzedania. To zjawisko wciąż trwa, ponieważ aut nadal brakuje, a jeśli są dostępne to już w o wiele wyższych cenach, niż w czasie pandemii. Wraz z wysokimi cenami za używany pojazd, wzrosły również ceny jego naprawy.

Czy czas oczekiwania na naprawę się wydłużył?

Spytaliśmy mechaników, czy obecnie na naprawę samochodu trzeba czekać dłużej niż w ubiegłym roku. Zdaniem większości respondentów, kryzys dostępności półprzewodników nie wpłynął na czas trwania naprawy samochodu (65,2%), 34,8% specjalistów przyznało, że stanowi to powód wydłużenia czasu naprawy pojazdu. W porównaniu z ubiegłym rokiem ten czas nie jest dłuższy według 71,8% mechaników, a zdaniem 28,2% uległ wydłużeniu i średnio trzeba czekać na odbiór auta z warsztatu o tydzień dłużej.

Wzrosły koszty naprawy samochodów?

Wysoka inflacja, wojna w Ukrainie, a także wzrost kosztów za energię, kryzys dostępności półprzewodników – to główne powody podwyżek cen za usługi mechaników. W naszej ankiecie aż 88,2% specjalistów przyznało, że ceny za naprawę samochodów wzrosły. Zdaniem 31,4% ankietowanych obecny cennik jest o 10-15% wyższy, mniej niż 30% respondentów stwierdziło, że ceny wzrosły o 5-10%, a 20% mechaników poinformowało nas o wzroście kosztów naprawy o 20-25%.

Jeszcze w 2019 roku średnia cena za naprawę samochodu wynosiła 505 zł. Rok później koszt wzrósł do 598 zł, a w pierwszym półroczu 2021 roku o kolejne 109 zł. Obecnie zdania są mocno podzielone. Większość ankietowanych mechaników (28,9%) z bazy Yanosik Warsztaty odpowiedziało, że średni koszt naprawy pojazdu waha się w kwotach od 400 do 500 zł. Z kolei 18,7% specjalistów przyznało, że ta cena wzrosła już do powyżej 1 000 zł, a 16% że wynosi od 500 do 600 zł – mówi Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty

Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, grafika wektorowa, wizytówka

Opis wygenerowany automatycznie

Czy brak dostępnych części samochodowych, które są niezbędne do przeprowadzenia niektórych napraw samochodowych, jest odczuwalny dla mechaników? Większość (66,7%) specjalistów stwierdziła, że nie, jak również dla 88,7% ankietowanych nie jest to powód odmówienia naprawy auta klienta.

Jakie auta naprawiacie najczęściej?

Zgodnie z naszymi danymi, do warsztatów w ostatnim czasie, najczęściej przyjeżdżali właściciele Volkswagenów, Skody, Audi i Fordów. Z kolei najpopularniejszymi rocznikami, które były naprawiane były 2010, 2012, 2014 i 2015.

Najczęściej kierowcy przyjeżdżali do warsztatu chcąc wykonać przegląd techniczny, przeprowadzić naprawę lub wymianę opon, serwis klimatyzacji lub wymianę oleju wraz z filtrami, czy wykonać bieżące naprawy. Wizyty odbywały się znacznie rzadziej ze względu na poważniejsze awarie, jak np.: remont czy naprawę silnika.

 

Gdzie znaleźć dobry warsztat samochodowy?

Wciąż wielu kierowców w poszukiwaniu mechanika posiłkuje się opinią bliskich osób, które mają kontakt do sprawdzonych specjalistów. Jednakże rośnie również popularność wyszukiwarek internetowych, co widzimy po naszym serwisie Yanosik Warsztaty. Nie tylko kierowcy doceniają możliwość szybkiego znalezienia polecanego warsztatu w naszej bazie, ale również sami mechanicy odczuwają korzyści z posiadania wizytówki w systemie Yanosika. W naszej ankiecie zadowolenie wyraziło 80% respondentów – mówi Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty

Kierowcy szukający dobrego mechanika w swojej okolicy, często korzystają z wyszukiwarek warsztatów w Internecie, kierując się opiniami innych zmotoryzowanych. Mają one ogromne znaczenie przy wyborze odpowiedniego miejsca. Poza nimi, ważne są również dostęp do informacji na temat oferowanych przez warsztat usług, danych kontaktowych i możliwość umówienia się na wizytę przez Internet.

W naszym serwisie najlepsi fachowcy są nagradzani certyfikatem Wybór Kierowców, który nie tylko zwiększa zainteresowanie ich usługami, ale również zwiększa liczbę odwiedzin klientów.

 

Za nami trudne dwa lata pandemii koronawirusa, które do tej pory są odczuwalne, zwłaszcza w sektorze motoryzacyjnym. A to powoduje frustrację u kierowców, którzy już muszą płacić więcej za paliwo i utrzymanie samochodu, a do tego koszt naprawy auta wzrósł w porównaniu do ubiegłego roku. W niektórych miejscach również trzeba dłużej czekać na naprawę. Czy ten trudny okres wreszcie dobiegnie końca? Będziemy informować Was na bieżąco o wszystkich zmianach!

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: