Okres zimowy nie jest łatwy dla silników wysokoprężnych. Olej napędowy nie lubi mroźnych temperatur. Dlaczego? Gdyż w jego składzie znajdują się węglowodory parafinowe, czyli powszechnie znana parafina, która pod wpływem niskiej temperatury zmienia swój stan z płynnego na częściowo stały. A to powoduje, że przewody paliwowe się zapychają, a silnik przestaje pracować z powodu braku paliwa.
Opony zimowe są wykonane z innej mieszanki, niż opony letnie. To celowy zabieg, który ma na celu lepiej radzić sobie z przyczepnością do podłoża w niskiej temperaturze. Mieszanka ma głębsze rowki- i żebra na bieżniku. Jeśli planujesz wyjazd na wycieczkę w sezonie jesienno-zimowym, to lepiej sprawdź, w jakim kraju te opony są obowiązkiem każdego kierowcy.
Wszystkie oleje oraz paliwa, które nie spełniają norm jakościowych stanowią realne zagrożenie dla każdego silnika. Potocznie nazywane „chrzczone paliwo”, odznaczające się zbyt wysoką zawartością ciężkich lub lekkich frakcji, zasiarczeniem lub rozwodnieniem, może uszkodzić układ paliwowy, wtryskowy, a nawet zaburzyć pracę jednostki.