07.06.2023

Przygotuj samochód na sezon wakacyjny

Lato już wkrótce się rozpocznie, a wraz z nim wakacje, czyli czas urlopów, wyjazdów, większych aktywności na świeżym powietrzu. Zanim to nastąpi, czas zabrać się za przygotowania samochodu, który nie będzie odpoczywał tak jak Wy, a wręcz przeciwnie – będzie pokonywał dłuższe trasy, w trudnych, letnich warunkach. Jak przygotować swoje auto do sezonu wakacyjnego? Mamy dla Was garść porad!

Sprawdzenie stanu płynów to absolutna podstawa przygotowań

Wystarczy, że sprawdzicie cztery kluczowe płyny samochodowe: olej silnikowy, płyn chłodzący oraz płyn hamulcowy i do spryskiwaczy.

Olej silnikowy pełni niezwykle istotną rolę w aucie, gdyż odpowiada za prawidłową pracę jednostki napędowej. Upewnijcie się, że jego poziom jest prawidłowy, a gdy zajdzie potrzeba, wymieńcie go na nowy.

Płyn chłodzący jest bardzo ważny w sezonie letnim, w którym przeważają gorące dni. Sprawdźcie jego stan oraz poziom, a jeśli zauważycie jakiekolwiek wycieki, niezwłocznie udajcie się do warsztatu samochodowego.

Płyn hamulcowy i płyn do spryskiwaczy odpowiadają za bezpieczną jazdę. Pierwszy z nich należy sprawdzić pod kątem zawartości powietrza i jakości, drugi z kolei powinien być zawsze uzupełniony, gdyż dzięki niemu zachowujecie dobrą widoczność, czyszcząc przednią i tylną szybę w czasie jazdy. A na trasie bardzo łatwo o zabrudzenia, choćby przez piach, kurz i owady.

Klimatyzacja – latem to najlepszy przyjaciel w aucie

Upalne dni nie straszne są tym, którzy mają w samochodzie klimatyzację. Jednak ta musi poprawnie działać, dlatego trzeba sprawdzić jej kondycję. W tym celu najlepiej włączyć ją i poświęcić kilka minut na przyjrzenie się jej pracy. Jeśli wystąpi słaby przepływ powietrza, brak chłodzenia czy brzydki zapach, wówczas trzeba udać się do specjalisty.

Drugą ważną rzeczą jest regularna wymiana filtrów powietrza, aby powietrze było świeże i czyste. Warto również pamiętać o dezynfekcji systemu wentylacji, który pozwala pozbyć się nieprzyjemnych zapachów oraz bakterii.

Jeśli zajdzie konieczność doładowania czynnika chłodzącego, wówczas nie ma się co nad tym zastanawiać!

Pamiętajcie, że bardzo ważne jest umiejętne korzystanie z klimatyzacji w samochodzie, wówczas będziecie się cieszyć jej prawidłową pracą przez długi czas, a do tego nie narazicie swojego zdrowia!

Zmiana opon na letnie - nie ma na co czekać!

Jeśli jeszcze są tutaj kierowcy, którzy nie wymienili opon zimowych na letnie, to przypominamy że to kwestia bezpiecznej jazdy i nie ma co tego odkładać na później! Letnie opony są znacznie lepiej przystosowane do wysokich temperatur, mają lepszą przyczepność na suchej i mokrej nawierzchni.

Pamiętajcie również o sprawdzeniu stanu bieżnika oraz ciśnienia powietrza. Jeśli bieżnik jest zużyty, wówczas opona ma znacznie mniejszą przyczepność, a także jest niezgodna z przepisami.

Letni przegląd w warsztacie samochodowym

Doskonałym pomysłem jest zabranie auta do warsztatu, celem wykonania letniego przeglądu. Profesjonaliści sprawdzą dokładnie jego stan, a także wykonają drobne naprawy, jeśli są one konieczne. Co ważne – zweryfikują stan układu hamulcowego, systemów elektrycznych i zawieszenia czy układu wydechowego, czyli wszystko to, czego Wy sami nie zrobicie.

Ważne jest również to, by nie zaniedbywać regularnych przeglądów oraz konserwacji, bo te pozwolą Wam uniknąć poważnych awarii w przyszłości!

Czystość – ważny i często lekceważony czynnik

Lato sprzyja szybszemu brudzeniu się samochodu, zarówno z zewnątrz (pył, owady, kurz, piach, słońce), ale również wewnątrz, gdy wsiadacie do auta i wnosicie na butach piach, kurz który osadza się na szybie, tapicerce i kokpicie. Dlatego powinno się regularnie czyścić samochód, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Ważne jest zwłaszcza regularne czyszczenie felg oraz okien, które są bardzo mocno narażone na brud i zanieczyszczenia. Dobrym pomysłem jest także woskowanie karoserii, co pozwala na zachowanie połysku nawet przez całe lato! Możecie też pokusić się o glinkowanie lakieru.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: