07.04.2023

Glinkowanie lakieru – kiedy jest potrzebne?

Lśniący lakier auta przyciąga wzrok i robi wrażenie! Samo mycie karoserii nie nada mu takiego wyglądu. Jak sprawić, aby lakier lśnił przez dłuższy czas? Z pomocą przychodzi glinkowanie. Na czym to polega? Sprawdźcie!

Glinkowanie lakieru – co to jest?

Glinkowanie auta polega na nakładaniu specjalnego środka (glinki), który pozwala pozbyć się zabrudzeń, które zdążyły zaschnąć lub wniknąć w lakier. Dosłownie je z niego wyciąga.

Glinka to rodzaj pasty polerskiej, która w swojej konsystencji przypomina plastelinę, jest miękka i elastyczna. W zależności od wybranego rodzaju może być też bardziej twarda. I właśnie twardsza jest bardziej skuteczna, a miękka może wymagać większego nakładu pracy, ale za to jest bezpieczniejsza dla lakieru.

Glinkowanie samochodu polega na wyczyszczeniu karoserii z pomocą glinki, do której przylepiają się drobinki i zanieczyszczenia.

Kiedy przeprowadza się glinkowanie lakieru?

Robi się to w momencie, w którym w powłokę lakierniczą wdadzą się trudne do usunięcia zanieczyszczenia, takie jak np.: żywica z drzewa, asfalt, nalot z klocków hamulcowych, itd.

Niektóre z zanieczyszczeń są widoczne na pierwszy rzut oka. Jeśli po umyciu pojazdu zauważycie, że na karoserii wciąż pozostają drobne punkciki, to mogą być właśnie zabrudzenia, które będą wymagały glinkowania pojazdu.

Chcąc sprawdzić, czy Wasze auto wymaga glinkowania, możecie przeprowadzić test i po umyciu i wysuszeniu samochodu przesuńcie po jego powierzchni ręką w foliowej rękawiczce. Jeśli folia będzie się opierać na lakierze, to znak że wdały się w niego trudne do usunięcia zanieczyszczenia.

Jak przeprowadza się glinkowanie samochodu?

Należy wybrać odpowiedni rodzaj glinki, z pomocą której chcemy przeprowadzić cały zabieg oraz lubrykant, który nada poślizgu karoserii.

W pierwszej kolejności auto musi być dokładnie umyte, gdyż glinkowanie przeprowadza się na czystej karoserii. Lakier musi być wysuszony. Następnie bierze się glinkę i formuje ją w płaski, okrągły, kształt, który przypomina gąbeczkę lub ściereczkę.

Karoserię i glinkę należy zwilżyć lubrykantem, a dalej przetrzeć wybrany fragment karoserii. Nie wykonujcie przy tym ruchów okrężnych, tylko dociskajcie glinkę i ścierajcie brud z lakieru.

Pamiętajcie, aby na bieżąco sprawdzać, czy na glince znajdują się zanieczyszczenia! Jeśli są i nie są twarde, to możecie je zagnieść do środka glinki i kontynuować czyszczenie. W innym wypadku mogą one porysować lakier!

Jeśli glinka ślizga się po karoserii, to znaczy że jej fragment został prawidłowo oczyszczony.

Po zakończeniu glinkowania należy spłukać karoserię, nie trzeba już używać szamponu, a następnie dokładnie osuszyć auto i wypolerować karoserię woskiem. W ten sposób będzie ona zabezpieczona, a efekt utrzyma się znacznie dłużej.

Glinkowanie lakieru przywraca mu dawny blask, ale proces ten trzeba przeprowadzić ostrożnie i delikatnie. Jeśli nie czujecie się na siłach, by to zrobić samodzielnie, skorzystajcie z wsparcia specjalistów, których znajdziecie w bazie Yanosik Warsztaty

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: